masturbarea la barbati

06-11-2006
mirabella
Nu este medic/terapeut
mirabella
exista o anumita limita pt masturbarea la barbati? un anumit nr de masturbari pe saptamana? astfel incat sa nu iasa din categoria de masturbare sanatoasa?
9 comentarii
0
29-01-2007, ora 00:00
octav
Nu este medic/terapeut
octav
Acelasi lucru ma framanta si pe mine. Care sunt consecintele negative ale masturbarii la barbati? Sunt de natura fizica si/sau mentala? M-ar interesa foarte mult acest lucru. Eu fac eforturi de mult timp sa nu ma mai masturbez si nu ma masturbez decat de 1-2 ori pe luna. Face rau abstinenta? Nu am gasit nicaieri un raspuns clar la aceste intrebari. Ma tot gandesc la aceste lucruri. Va multumesc.
0
30-01-2007, ora 00:00
octav
Nu este medic/terapeut
octav
orice raspuns ar fi binevenit. multumesc mult!
1
10-03-2007, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Masturbarea nu e sanatoasa! Oricat ai practica-o, e imposibil sa nu implice dereglari corporale si provoaca de asemenea dependenta! Poate provoca chiar si probleme de memorie si multe alte probleme. Daca ar fi sa o luam asa, sexul e destinat doar pentru reproducere in timp ce prin masturbare aceasta nu poate fi realizata. Drept urmare, e imposibil sa nu fie o practica nesanatoasa. Sfatul meu pentru cei care se masturbeaza este renunte cat mai repede posibil!
0
10-03-2007, ora 00:00
octav
Nu este medic/terapeut
octav
Multumesc mult pt raspuns.
Eu citisem undeva ca ar fi necesara masturbarea pentru ca sperma veche sa fie inlocuita cu alta noua, de aceea exista si emisiile nocturne, care dureaza pana la inceperea vietii sexuale. Totusi, daca masturbarea ar avea astfel de urmari, asta n-ar insemna ca majoritatea barbatilor sa aiba probleme de genul asta (se estimeaza ca majoritatea barbatilor se masturbeaza)? N-ar insemna ca majoritatea barbatilor sa aiba problemele mentionate?
0
15-05-2007, ora 00:00
lee_cooper
Nu este medic/terapeut
lee_cooper
Privesc masturbarea ca pe un substitut, dar ce se intampla atunci cand devine un mod de viata?S-ar putea cumva incadra in categoria parafiilor?Daca persoana respectiva alege masturbarea in defavoarea actului sexual?Se poate considera boala masturbarea cel putin zilnica?Va multumesc!
0
15-05-2007, ora 00:00
lee_cooper
Nu este medic/terapeut
lee_cooper
O rectificare : ma refeream la parafilii, dar pt ca ma grabeam am mancat litere!Scuzele de rigoare!
0
24-05-2007, ora 00:00
gold
Nu este medic/terapeut
gold
Prea multe vrajeli.Eu sant casatorit de peste 30ani si slava domnului, ma masturbez, merge sexul perfecyt si chiar avem placere reciproca de ane masturba si reciproc.Este si o solutie contraceptiva in saptamana rosie.
0
04-06-2007, ora 00:00
baypkee
Nu este medic/terapeut
baypkee
Credeti ca este normal ca partenerul sa se masturbeze de fata cu voi? in pat cu voi?...
0
11-07-2008, ora 00:00
andrei 2008
Nu este medic/terapeut
andrei 2008
la unii barbati cred ca duce si la ipotenta.e trist, trebe fete
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Masturbarea la barbati
  • Mituri despre masturbare
  •