masturbarea... consecinte

30-10-2007
karamazov
Nu este medic/terapeut
karamazov
masturbarea... la barbati as vrea sa stiu de fapt pe termen indelungat ce consecinte poate avea asupra organismului... daca se poate adevarul... pentru ca e o tema destul de controversata si am citit in unele carti si pe internet unele lucruri care mau speriat. as vrea sa stiu ce efecte are asupra organismului ::::doar la nivel psihic ? sau afecteaza si organic va multumesc
17 comentarii
0
31-10-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
masturbarea isi are cauza in substratul emotional al parintilo copilului.
daca se face referire la sexul barbatesc, atunci trebuie privita mostenirea lui emotionala pe linie materna.Sentimentul care determina un astfel de comportament este frica pentru ziua de maine.
Consecintele sunt si asupra organismului, dar mai ales asupra psihicului, fiindca acest comportament afecteaza linia viitorilor copii si a nepotilor.Daca bolile organismului au o finalitate prin moarte, energia mentala acumulata prin trairi, educatie, persista in bagajul unitar al "glasului de sange"dintr-un neam.trecutul, prezentul, viitorul sunt un tot unitar care formeaza linia genealogica si tot ce cuprinde ea ca mostenire genetica.
Pentru diminuarea ori radicalizarea acestui exces emotional care vine sa umbreasca alte trairi progresiste, in toate religiile exista rugaciunea copiilor catre urmasi.
Masturbarea este primul semn al degenerarii unui arbore genealogic, e nevoie de o purificare interioara, de o armonizare, iar pe plan biologic de un regim de viata sanatos, ordonat, echilibrat, de selectarea cercului de prieteni, de o activitate fizica creatoare mai intensa, si in spatii largii- gradinaritul, agricultura, ...
Prezenta unui animal de casa nu e cea mai recomandata, fiindca degenereaza in zoofilie, persoanele care prezinta un astfel de comportament sunt predispuse la stari de agresivitate brusca si ridicata, periculoasa uneori, depresii, fobii, incoerente in logica si memorie, atacurile de panica sunt foarte periculoase la nivel sangvin,
Aceste persoane au nevoie de prieteni sanatosi, sinceri, inteligenti, spirituali, care sa le stimuleze increderea, inteligenta, responsabilitatea in fata unor riscuri ori situatii de criza.
recomandare: o terapie prin consiliere psihologica si un examen la endocrinolog.
0
14-04-2009, ora 03:43
bbmiau
Nu este medic/terapeut
bbmiau
Vechile mituri că masturbarea duce la nebunie, îţi opreşte creşterea, [etc...] sunt doar asta, mituri care-şi aveau probabil originea în atmosfera puritană a epocii victoriene. Nu numai că masturbarea nu are efecte negative, dar probabil e mai sănătoasă decât încercarea de a suprima puternicele impulsuri sexuale pe care le simt mulţi bărbaţi, mai ales adolescenţii. Masturbarea oferă o descărcare importantă şi sigură a acestor impulsuri şi-i păzeşte pe bărbaţi de practicile nesigure cum ar fi sexul cu prostituatele, relaţiile adultere sau sexul forţat, adică violul.
Nu există nici o dovadă ştiinţifică că masturbarea cauzează orbire, nebunie sau ale boli menţionate de Ellen White. Orice fiinţă umană cu puţină raţiune îşi dă seama că masturbarea nu poate fi mai dăunătoare decât actul sexual propriu-zis! Clinica din Cleveland afirmă:

În general, comunitatea medicală consideră masturbarea a fi expresia naturală şi nedăunătoare a sexualităţii atât bărbaţilor cât şi femeilor. Nu provoacă nici o rană fizică şi nici nu face rău trupului şi poate fi practicată temperat de-a lungul vieţii unei persoane ca parte a unui comportament sexual normal." (© Copyright 2001, The Cleveland Clinic)
0
14-04-2009, ora 03:44
bbmiau
Nu este medic/terapeut
bbmiau
Oarecum amuzant forumul asta sau ce o fi !! :)) Prima oara m-am masturbat la gradinitza. De pe clasa a 4-a adica la ~ 10 - 11 nu stiu daca a trecut o perioada de mai mult de o saptamana juma sa nu o fac..in rest aproape zilnic. Acum am 22 de ani si nu am nici o problema de ordin psihic sau fizic si nici EJACULARE PRECOCE. Cand am inceput sa "practic" in urma orgasmului nu eliminam lichid seminal, nici nu aveam cum. La pubertate cand a aparut sperma, am invatat sa am orgasm fara sa ejaculez desi greu cu timpul am reusit (ejacularea totusi exista dar se produce in vezica si nu afara). Ideea e ca desi fac asta 6 zile pe saptamana cel putin o data pe zi, am si prietena, de care sunt f multumit dpdv sexual... apropo masturbandu-ma am reusit sa devin mai potent invatand sa ma controlez (deci nici vorba de ejaculare precoce).. SI INCA CEVA, experientza mi-a aratat ca e mai greu sa faci sex de 3-4 ori pe zi/noapte 1-2 ore cu prietena decat sa te masturbezi o data 10-20 min din toate punctele de vedere... la ce concluzie ajungeti ? ca sexul normal te distruge fizic si psihic de cel putin 3 ori mai mult decat simpla masturbare care iti oboseste mana :))...nu intelegti gresit, nu as da o partida de sex cu femeia pe care o iubesc pentru o masturbare, deci nu am ajuns introvertit din cauza asta
0
28-04-2009, ora 22:16
utilizator_41884
Nu este medic/terapeut
utilizator_41884
As avea si eu o intrebare asupra acestui subiect, 1.am auzit ca masturbarea pe termen lung pe o perioada de ani buni de zile te poate duce la impotenta..este adevarat sau nu?Stie cineva?si 2.daca te masturbezi zilnic te poti imbolnavi de vreo boala ?sau trebuie o data la cateva zile minim?
0
29-04-2009, ora 13:19
bbmiau
Nu este medic/terapeut
bbmiau
nu este adevarat, nu ai cum sa ajungi impotent de la masturbare, dar cauta si u pe google si ai sa gasesti tot ce te intereseaza, poate chiar mai mult... ;)
0
05-05-2009, ora 17:07
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
toate treuiesc facut ecu masura
in orice functie excesul nu e bun
duce la imbolnavirea organelor.cu masura
0
14-07-2010, ora 19:48
oblio
Nu este medic/terapeut
oblio
practic masturbarea de aproximativ 20 de ani, nu o vad ca o chestie super, dar cand ai nevoie sa te descarci... e mai rapid si apoi in principiu nu am vazut sa imi dauneze, fata de acum 20 de ani cand o facem de de 4-5 ori pe zi, acum am ajuns la una o data pe saptamana sau la doua saptamani si cum zicea cineva mai sus, nu as da o partida de sex pe o masturbare... toate se fac dar cu o masura... ce nu te omoara, te intareste...bafta
0
14-07-2010, ora 21:21
cineva4
Nu este medic/terapeut
cineva4
si eu ma masturbam odata pe zi acum cv timp dar mam lasat cand am alfat ca nu e buna pt organism si a trecut cam un an sau mai mult decand nu mam masturbat...am 16 ani...si nu as vrea sa am mai masturbez ca nu e chiar bn pt organism...dar din cand in cand mi-ar placea...oricum nush dece dar uneoir noaptea, , iese singura" sperma...asa numita polutie nocturna...desetul de des... nush:- asta din cauza ca nu ma mai masturbez?oricum am observar ca mi se curba penisul in stanga cu timpu adic...sa fie din cauza masturbarilor? oricum acum nu pot deoarece mia aparut un fel de umlatura rosiatica...pls raspundetimi de la ce...intrun alt subiect mai jos...asta nu cred ca a aoarut din cauza masturbarii?Dar efecte fizice?ce efecte fizice are masturbarea?
0
14-07-2010, ora 21:26
cineva4
Nu este medic/terapeut
cineva4
si inca ceva la polutii nocture miroase destul de urat sperma:- e normal?Sau cum par trebui sa miroase?...astept rapsuns
0
03-08-2010, ora 00:32
oblio
Nu este medic/terapeut
oblio
ei am stat de vorba si cu medici care nu o recomanda dar ca uneori e mai sanatoasa decat sa te culci cu mai stiu ce parasuta care uneroi te poate incarca de "cadouri", asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi de femei si sa te apuci de l... dar de daunat nu dauneaza... si cum in chestiile astea exista si alte pericole, unul din acestea este ca sa nu ajungi sa ramai sa te mai satisfaci de unul singur, adica sa nu te mai excite femeile... ma intelegi... cat despre ejacularile nocturne, fiule cred ca ar trebui sa iti incepi viata sexuala, fie si cu una din maini... iti spun eu nu este rusinos... si apropos, curbura nu a aparut de la la masturbare ci de la pozitia penisului tau in chiloti, in mod sigur il tii pe stanga, iar curbura este tot spre stanga si asta de la chilotii clasici si pe deasupra stramti, sfatul meu ca eu am trecut prin asta este sa mai porti o perioada chilotii astea dar orienteaz-o pe dreapta dupa care treci la boxeri, iar pe timpul verii fara... ajuta la scaderea sensibilitatii, cresterea duratei actului sexual. despre miros nu stiu ce sa iti zic, mai bine ar fi sa vezi dupa cateva masturbari, daca se "improspateaza" daca mai miroase la fel, apoi consulta un medic ceva... bafta mare.
0
03-08-2010, ora 11:32
nico2010
Nu este medic/terapeut
nico2010
de cate ori fac dragoste cu prietenul meu el se termina si de trei ori iar eu niciodata, este o problema? ce este de facut?
0
03-08-2010, ora 18:26
oblio
Nu este medic/terapeut
oblio
EU SUNT BAIAT- BARBAT... DAR SFATUL CARE TI-L DAU, ESTE SA INCERCI MAI DOMOL, SA II REDUCI VITEZA ATUNCI CAND VEZI CA "ACCELEREAZA", SA SCHIMBI POZITIILE CAT MAI DES IN ACELASI NUMAR IN ASA FEL INCAT SA II INTARZII EJACULAREA SI CULMINEAZA SUINDU-TE TU DEASUPRA, DIN CATE RELATII AM AVUT PANA ACUM NU A FOST FEMEIE CARE SANU TERMINE CAND ERA DEASUPRA...
BAFTA MARE!
0
03-08-2010, ora 18:37
nico2010
Nu este medic/terapeut
nico2010
mersi pt raspuns, am incercat si asa si tot fara rezultat
0
06-08-2010, ora 16:21
oblio
Nu este medic/terapeut
oblio
pai schimba-l sau ma intelegi tu niscaiva aventuri...
0
26-11-2010, ora 15:51
razvan_iulian81
Nu este medic/terapeut
razvan_iulian81
are perfecta dreptate cand spune ca sa i incetinesti viteza sau sa l faci sa schimbati pozitia si asta cat mai des in timpul actului sexual, si eu fac la fel ca sa nu ejaculez repede!!
0
05-05-2011, ora 13:12
Vali1997
Nu este medic/terapeut
Vali1997
bbmiau : Daca ai facut ce spui esti terminat din punct de vedere sexual. Te minte prietena, sotia sau in general partenera. Sau nu stie cum este cu un barbat... Marturbarea inceputa timpuriu iti distruge viata.
0
25-09-2011, ora 20:04
monza
Nu este medic/terapeut
monza
@nico2010 Incearca pozitia"fata deasupra".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Masturbarea la barbati
  • Mituri despre masturbare
  •