masturbarea duce la infertilitate?

18-03-2009
clawdya
Nu este medic/terapeut
clawdya
as dori sa stiu daca masturbarea (atat la femei cat si la barbati)poate duce la infertilitate?are vreo influenta negativa asupra organismului in ceea ce priveste sanatatea?
23 comentarii
0
18-03-2009, ora 12:34
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Atata timp cat nu este facuta in exces si nu sunteti dependenta de aceasta activitate, nu cred ca face rau, cel putin nu fizic.
0
18-03-2009, ora 13:26
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Masturbarea nu are legatura cu fertilitatea/infertilitatea, nici la femei si nici la barbati. Restul raspunsului l-ai primit deja de la Arena.
0
18-03-2009, ora 13:32
dear
Nu este medic/terapeut
dear
ai primit deja raspunsurile doar ai grija cu ce te masturbezi sa nu iti introduci ceva microbi in vagin
0
20-03-2009, ora 11:12
clawdya
Nu este medic/terapeut
clawdya
chestia este ca eu m-am masturbat doar de cateva ori(4-5)si am auzit la televizor(ceva de genul)ca masturbare poate duce la infertilitate si sincera sa fiu de atunci nu am mai facut pentru ca mi-a fost frica:d,
oricum va multumesc pentrupentru raspunsurile date, chiar mi-au fost de folos, dar va mai astept si cu alte comentarii
0
16-07-2009, ora 18:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Credeti voi ca mastrurbarea nu are legatura cu fertilitatea ! Asta am crezut si eu mult timp !
Pierdere lichidului sexual atat la barbati cat si la femei duce automat la pierdere calitatii de a creea copii sanatosi sau de procreatie in general.
Cine vrea copii sua copii sanatosi si inteligenti si mai ales daca are probleme cu fertilitatea trebuie sa faca sex o singura data la data cand femeia e cea mai fertila (a 13 zi dupa ciclu) si sa incerce de abia dupa 2-3 luni din nou.

Prin repetarea acutuli sexual prea des sansa de aface copii SCADE si nu creste caci nu depinde decat de CALITATEA lichidelor sexuale.

Acest lucru se poate vedea usor la faptul ca inainte se nastea mai intai un baiat si acest lucru din cauza ca inainte femeiile erau virgine la casatorie iar barbatii fara prea multe excapade.
In Germania si tarile "dezvoltate" in 90% din cazuri se naste mai intai o fetita.
Baiatul vine de abia dupa nasterea primului copil din cauza abstinentei fortate de dupa prima sarcina, alaptere, lipsa de chefa la femeie etc.
Acelasi lucru il puteti observa si la caini: cainii care se du prea din timp la catele nu mai sunt in stare sa
faca catei sanatosi... intrebati crescatorii de caini !

Dar la cate prostii fac oamenii in ziua de azi nu este de mirare ca tot ce este legat de abstinenta sexuala nu este bine privit.

Dumnezeu l-a facut pe om asa si de aceea abstinenta e o virtute in timp ce abuzul se pedepseste singur.
0
16-07-2009, ora 18:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In plus pierderea lichidului sexual duce la foarte multe boli. Doctorii de acum 60 de ani stiua inca asta !

Ce stim si credem noi azi in general vin de la stiinta satanica, fara dumnezeu, fara dragoste de aproape, stiinta manipulata de putini pentru a prosti si controla pe cei multi.
Stiinta asta ne va duce pe toti de rapa si acest lucru va fi din ce in ce mai vizibil. Deja a inceput declinul major...
0
16-07-2009, ora 18:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Uitati-va la fata unei curve in comparatie cu fata unei calugarite de aceeasi varsta si se vede foarte bine CAT de DEZASTRUOS este abuzul sexual pt. sanatate !
Sau la fata unui Mike Jagger in comparatie cu un calugar de varsta lui !
Chiar daca luati un calugar cu 30 de ani mai in varsta el va arata mai bine decat un om care si-i istovit forta sufletului prin sex excesiv.
0
25-07-2009, ora 07:41
anonimus01
Nu este medic/terapeut
anonimus01
Scarface, sa ma fereasca D-zeu de o nevasta ca tine !!!
0
25-07-2009, ora 08:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ma gandesc ca tot Dumnezeu a lasat si oamenii care propovaduiesc iubirea de aproape numa sa se simta ei virtuosi, dar care degraba judeca si chiar condamna...Daca se vor compara femeile/omul cu cainii, iar dragostea trupeasca cu un vesnic pacat, sigur de apropiem de vointa divina (pe care, bineinteles, multi o stiu de parca le-ar fi vorbit Duhul Sfant direct). Ca sa nu mai spun ca ideea care reiese -baietii ar fi mai de calitate- este una de-a dreptul jignitoare.Fata a pus o intrebare sincera, bine ca se trezeste cate cineva sa tina prelegeri extremiste, nefondate pana la capat, nici macar teologic, ca sa nu spun mai mult.Dar, na, pe fiecare cat il duce mintea, trupul si sufletul.
0
29-07-2009, ora 22:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Doamne...fereste-ne de asa ceva!!!Mai mult nu pot sa spun, sincer...
anonimus01, hai ca m-ai facut sa rad!E un el, nu o ea!! ;)))))))))))))
0
29-07-2009, ora 23:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Masturbarea, sau onanism-ul pt cei casatoriti si malahia pt cei necasatoriti, pe langa faptul ca reprezinta un pacat pt care Dumnezeu l-a ucis pe Onan (el a fost primul care a practicat-o, de acolo si numele - citeste Biblia; gasesti acest paragraf cu Onan in Facere spre sfarsit), este daunatoare in special pt persoanele de sex masculin, datorita faptului ca destabilizeaza vocea (vocea destabilizata (disfonica, voalata sau "stinsa") este reliefata mai mult la cei care canta), poate sa determine probleme urologice, carente de seleniu si diferite enzime, pe fondul unei malnutritii chiar si hipogonadism, diferite infectii care de obicei sunt fungale si in ultima instanta, practicata la nivel extrem, si infertilitate...

In rest...decizia este in totalitate a ta..numai bine;)
0
29-07-2009, ora 23:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In legatura cu unele comentarii exprimate in cadrul acestui subiect... aceste 3 puncte de suspensii reprezinta raspunsul, fiecare sa-l decripteze dupa propriile aptitudini.
Tot ce pot sa mai spun este ca DUMNEZEU este foarte bun, stie perfect ca oamenii sunt predispusi sa greseasca, adica sa cada in pacat, important este insa ca noi cei care gresim sa stim sa ne ridicam, sa ne caim si sa incercam sa nu mai cadem in acelasi pacat, tocmai de aceea ne si iubeste/ajuta/mantuieste...dar de aici pana la a face paralele laico-clerice mi se pare putin HIPERBOLIZANT...astfel de comparatii foarte discrepante denota lipsa de bun-simt si insuficienta de limitare verbala. Nu poti sa scrii/spui tot ce-ti trece prin cap, si nici sa...in fine, vb lui Abraham Maslow, caracterel umane sunt constituite pe cateva trepte piramidale si foarte multi oameni se afla la ultimul nivel...Dumnezeu sa-i ajute pe cei de pe ultimul nivel sa progreseze astfel incat sa-si mareasca orizontul si constanta normala psiho-afectiva!

Gata, fin! Noapte buna tuturor!

P.S. Jackie, Teosophia si anonimus01 ;))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
0
05-08-2009, ora 00:23
anonimus01
Nu este medic/terapeut
anonimus01
Jaquelinne, ma gandeam la o nevasta cu o mentalitate similara cu a lui scarface... :)
Altfel, de ce esti sigura ca scarface e barbat ?...in fine, n-are nici o importanta, ideea e ca numa de radicalism din asta religios sa ai parte, ca te-a ***** D-zeu ( pardon de expresie )

Masturbarea e un fenomen natural si inevitabil; chiar si cei care sufera de religiozitate radicala si activista sunt expusi la acest "pacat". :))

Masturbarea poate avea consecinte psihice notabile, in special daca se ajunge la maturitatea sexuala prin acest obicei; la fel si abstinenta, are consecinte in plan psihic... nimic nou sub soare...

Cat despre consecinte fizice, cu exceptia celor care o fac in mod abuziv, foarte frecvent, nu exista; si in cazul celor care exagereaza, nu e vorba de altceva, decat de consumarea resurselor organismului, de epuizare - s-a mentionat undeva mai sus, deficitul de seleniu la barbati, este adevarat si nu e vorba doar de seleniu, sunt multe alte resurse ce pot deveni deficitare in organism... Ar fi multe de spus, nu vreau sa intru in detalii, nu e spatiu aici.
0
05-08-2009, ora 01:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pana si copiii foarte mici au aceasta tendinta, explicata ca fiind autocunoastere etc etc. Stiintific, se spune ca daca masturbarea tinde sa se rareasca ca frecventa atunci cand exista un partener e totul in regula, asta la modul cel mai general spus. Restul abordarilor sunt fiecare, probabil, doar un o fateta a unei "probleme" pentru care vor fi la fel de multe comentarii ca despre viata, moarte, boli, pacate si altele asemenea.
In rest, anonimus01 : good point!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PS Ce te faci cu onanistii care nu au nici obiectu, nici subiectu, si nici macar capacitatea de a intelege ca poate ei practică masturbarea in alte planuri decat cel sexual? ;)
0
05-08-2009, ora 02:12
anonimus01
Nu este medic/terapeut
anonimus01
Teosophia, nu stiu exact la ce te referi cu ultima chestiune ridicata... As putea face doua observatii.

Probabil te referi la masturbare ca automatism de comportament. Intradevar exista... exista comportamente ce pot fi considerate forme subtile de masturbare, cel care o face nici macar nu-si da seama; mai exista si situatii in care fenomenul se declanseaza - in adevaratul sens al cuvantului - fara ca "practicantul" sa aiba la nivelul constientului imagini sau dorinte de natura sexuala. Automatism comportamental sau subconstientul ne joaca uneori feste ?! :) - spune-i cum vrei, dar cine poate spune cu certitudine ca masturbarea se poate produce in alt plan decat cel sexual ? In fond, e vorba de o manifestare a unui instinct foarte puternic, un instinct primar, cum ar fi cel de supravietuire spre exemplu. Instinctele tin de natura noastra intima, biologica si se manifesta cu sau fara participarea ( sau acordul :) ) constientului.

A doua observatie, pe scurt... Sigmund Freud, preocupat fiind :), a observat ca in cazul celor care ajung la maturitate prin masturbare, suportul asigurat de fantezii, de imaginatie, nu e suficient si se ajunge la un faliment total :)). Ce inseamna asta?... pai sunt mai multe consecinte posibile, din nou, nu vreau sa abuzez de spatiul din acest loc. Ca idee, ceea ce ai sugerat tu, adica nici obiect, nici subiect... si imposibilitatea de a obtine satisfactie, e una din consecintele posibile.

Acum concluzia, raspunsul meu la chestiunea ridicata de tine... Ori ca e automatism comportamental, ori ca e ceva mai complex si mai grav, necesita luarea unor masuri... daca trecerea la o viata sexuala sanatoasa si activa nu e posibila, atunci se impune un tratament de specialitate, un psihoterapeut bun. Nu de alta, dar se lasa cu frustrari grele, dificil de gestionat.
0
05-08-2009, ora 17:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
anonimus,
Imi trezesti nostalgii...imi aduci aminte de anii de facultate...de teorii freudiene, de multe dezbateri...frumos!
Dar eu am fost mult-mult mai superficiala cu altima mea remarca. Voiam a spune doar, ca unii, poate, se masturbeaza in multe aspecte ale vietii, din teama, din ignoranta, din ingamfare etc etc.
Dar care nu a cazut in acest "pacat"?
Salutari cordiale colega!
0
06-09-2013, ora 15:52
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Daca te masturbezi excesiv oricum sistemul imunitar slabeste si poti sa ai diferite boli: dereglari ale sistemului nervos: depresii, epilepsie si altele care se trateaza foarte greu.
0
06-09-2013, ora 15:54
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Cunosc persoane care s-au masturbat vreo 14-15 ani si acuma sunt internati la psihiatrie.
0
06-09-2013, ora 15:56
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
De retinut! Sistemul nervos greu se reface mai ales cand e vorba de o depresie sau alte tulburari. Asa ca atentie cu masturbarea. E un sfat.
0
05-12-2013, ora 17:18
Dan2Zurich
Nu este medic/terapeut
Dan2Zurich
Zvonurile legate de masturbare sunt false, o spun experţii. În cel mai rău caz de la te poţi alege cu ejaculare precoce.
0
05-12-2013, ora 17:20
Dan2Zurich
Nu este medic/terapeut
Dan2Zurich
Am fost depresiv şi am scăpat de ea. Lumea înebuneşte de la efectul placebo.
0
05-03-2019, ora 03:08
Mortuviu
Nu este medic/terapeut
Mortuviu
Buna ma numesc iulian si am o problema cu răsturnare ma masturbez de 3 ori pe zi sunt înnebunit după fete vreau cat mai multe fantezii posibile daca ma masturbez asa des este vreo problema ??
0
05-03-2019, ora 14:29
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Da ai sanse mari sa fie o problema. Consulta un psihosexolog
Dr Rares Ignat
Terapie de cuplu - Sexologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri despre masturbare
  • Suplimentele de zinc și acid folic nu îmbunătățesc fertilitatea masculină
  • Vaccinurile COVID-19 nu provoacă infertilitate
  • Pierderea în greutate nu crește șansele unei femei de a rămâne însărcinată
  •