masturbarea - efecte secundare

16-02-2008
Hossu
Nu este medic/terapeut
Hossu
masturbarea frecventa are efecte secundare.dupa un timp mi-au aparut pete rosi pe capul penisului.spuneti ce sa fac si efectele secundare alr masturbarii frecvente:((
10 comentarii
0
23-06-2008, ora 00:00
Pisoiash
Nu este medic/terapeut
Pisoiash
Masturbarea e frumoasa dar periculoasa ;)) Daca faci pre deste inbolnavesti de sifilis. Nu va jucati cu viata ;))) Dr. Pisoiash
0
10-03-2009, ora 16:00
alex_tm
Nu este medic/terapeut
alex_tm
as dori mai multe detalii pe acest subiect.imi puteti da un id de contact...
0
14-04-2009, ora 03:40
bbmiau
Nu este medic/terapeut
bbmiau
Oarecum amuzant forumul asta sau ce o fi !! :)) Prima oara m-am masturbat la gradinitza. De pe clasa a 4-a adica la ~ 10 - 11 nu stiu daca a trecut o perioada de mai mult de o saptamana juma sa nu o fac..in rest aproape zilnic. Acum am 22 de ani si nu am nici o problema de ordin psihic sau fizic si nici EJACULARE PRECOCE. Cand am inceput sa "practic" in urma orgasmului nu eliminam lichid seminal, nici nu aveam cum. La pubertate cand a aparut sperma, am invatat sa am orgasm fara sa ejaculez desi greu cu timpul am reusit (ejacularea totusi exista dar se produce in vezica si nu afara). Ideea e ca desi fac asta 6 zile pe saptamana cel putin o data pe zi, am si prietena, de care sunt f multumit dpdv sexual... apropo masturbandu-ma am reusit sa devin mai potent invatand sa ma controlez (deci nici vorba de ejaculare precoce).. SI INCA CEVA, experientza mi-a aratat ca e mai greu sa faci sex de 3-4 ori pe zi/noapte 1-2 ore cu prietena decat sa te masturbezi o data 10-20 min din toate punctele de vedere... la ce concluzie ajungeti ? ca sexul normal te distruge fizic si psihic de cel putin 3 ori mai mult decat simpla masturbare care iti oboseste mana :))...nu intelegti gresit, nu as da o partida de sex cu femeia pe care o iubesc pentru o masturbare, deci nu am ajuns introvertit din cauza asta
Cat despre "motivul de dovortz"... pare amuzant, asta nu e motiv de divort, probail ai un sot care se simte tanar si te iubeste, ar trebui sa fii mandra oarecum, si mai deschisa la minte, mult noroc
0
14-04-2009, ora 03:41
bbmiau
Nu este medic/terapeut
bbmiau
Vechile mituri că masturbarea duce la nebunie, îţi opreşte creşterea, [etc...] sunt doar asta, mituri care-şi aveau probabil originea în atmosfera puritană a epocii victoriene. Nu numai că masturbarea nu are efecte negative, dar probabil e mai sănătoasă decât încercarea de a suprima puternicele impulsuri sexuale pe care le simt mulţi bărbaţi, mai ales adolescenţii. Masturbarea oferă o descărcare importantă şi sigură a acestor impulsuri şi-i păzeşte pe bărbaţi de practicile nesigure cum ar fi sexul cu prostituatele, relaţiile adultere sau sexul forţat, adică violul.
Nu există nici o dovadă ştiinţifică că masturbarea cauzează orbire, nebunie sau ale boli menţionate de Ellen White. Orice fiinţă umană cu puţină raţiune îşi dă seama că masturbarea nu poate fi mai dăunătoare decât actul sexual propriu-zis! Clinica din Cleveland afirmă:

În general, comunitatea medicală consideră masturbarea a fi expresia naturală şi nedăunătoare a sexualităţii atât bărbaţilor cât şi femeilor. Nu provoacă nici o rană fizică şi nici nu face rău trupului şi poate fi practicată temperat de-a lungul vieţii unei persoane ca parte a unui comportament sexual normal." (© Copyright 2001, The Cleveland Clinic)
0
14-04-2009, ora 03:46
bbmiau
Nu este medic/terapeut
bbmiau
si ma scuzati ca am dat copy paste cu un mesaj mai sus dar imi era lene sa mai scriu ce am scris si in alt forum in care vroia sa divorteze de sot pt ca se masturba :))
Adevarul despre masturbare

Nu iti cad dintii, nu te imbolnavesti de epilepsie, nu devii mai putin sociabil daca te masturbezi. Din contra, efectele masturbarii sunt benefice atat pentru o viata sexuala normala, cat si pentru sanatate.
0
14-04-2009, ora 03:48
bbmiau
Nu este medic/terapeut
bbmiau
si daca ti-a aparut pete rosii inseamna ca nu o faci cum trebuie, probabil nu esti destul de atent cu tine insuti si te " freci " prea tare, scuza-mi expresia :P, dar nu ti-au aparut din cauza simplului fapt ca te masturbezi
0
21-04-2009, ora 21:31
saftica
Nu este medic/terapeut
saftica
buna am si eu o intrebare: este posibil sa ramai gravida dak te masturbezi?ptr k mia intarziat de 6 zile menstruatia si sunt f speriata nu a intretinut relatii cu nici un baiat dar totusi menstruatia intarzie s apara, care este cauza? va rog sa imi raspundeti k sunt f speriata. va multumesc.
0
21-04-2009, ora 23:56
bbmiau
Nu este medic/terapeut
bbmiau
nu este posibil sa ramai insarcinata daca te masturbezi
0
05-05-2009, ora 22:46
skynyboy
Nu este medic/terapeut
skynyboy
=))=))numai prostii...nu credeti in mituri, nu credeti in spusele/minciunile altora, sau alte baliverne, dar fratilor nu credeti k masturbarea e buna/sanatoasa/indikta.cel mai bn e sa intrebi un preot si nu un doctor.ceea ce stiu e k nu e buna. mai ales din punct de vedere religios.ms.sper sami ascultati sfatul!
0
07-10-2009, ora 10:30
tabu4you
Nu este medic/terapeut
tabu4you
Deci. Masturbarea este un act de eliberare a stresului care se aduna in organism pe parcursul unei zile, sau saptamani sau indiferent.
In acelasi timp barbatii insurati in general, precum si femeile, de ce nu. folosesc masturbarea din mai multe motive si anume:
- fie ca pe plan sexula nu li se indeplinesc anumite fantezii si asta se trage de la lipsa de comunicare
- mai departe... este o forma rapida de eliberare a starilor negative sau a surplusului de energie
- pentru cei care s-au masturbat si au avut si relatii sexuale..ati realizat ca este o diferenta intre senzatiile dintre orgasmul provocat de masturbare sau de contact sexual, iar dupa un timp revine dorul de acele senzatii
Aici mai am un sfat pentru toate persoanele care recurg la masturbare. Nu o faceti uitandu-va la filme incercati sa folositi poze sau pur si simplu filmele din mintea dumneavoastra. Daca primiti totul servit pe tava este foarte nasol deoarce masturbarea folosind imagini mai are un avantaj si anume faptul ca va dezvolta imaginatia(fantezia).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Masturbarea la barbati
  • Mituri despre masturbare
  •