masturbare probleme (ajutati-ma va rog)

17-08-2011
pleaca.de.aici
Nu este medic/terapeut
pleaca.de.aici
Salutare...am si eu o intrebare: am tot citit pe blogul acesta probleme despre dependenta de masturbare si am aflat ca cel mai bun mod de a scapa este sa-ti ocupi timpul cu ceva si sa ai vointa(in cazuri extreme sa iti lipesti penisul cu scoci). Am terminat de citit despre dependenta de masturbare am incercat sa-mi ocup timpul cu ceva, mi-am luat niste filme, etc. etc., apoi dupa ce sa terminat filmu m-am masturbat iara, am simtit nevoia(dupa ce am terminat, eram distrus..imi venea sa plang pentru ca m-am masturbat inca o data)...mentionez ca am 14 ani fac 15, si sunt inca virgin..si cred ca ma masturbez c-am de pe la ~12 ani ( la inceput odata pe luna, apoi o data pe saptamana si tot asa..pana la o data pe zi ). Vreau sa stiu daca este normal ce mi se intampla mie si sunt singurul? (nu pot sa le spun la parinti, mie rusine de ceea ce am facut/fac si sper sa nu mai fac)
8 comentarii
0
17-08-2011, ora 21:20
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Dar de ce plingi, de ce iti e rusine, de ce sa nu mai faci, de ce te simti atit de vinovat ?
0
17-08-2011, ora 23:25
yzk
Nu este medic/terapeut
yzk
La varsta ta este ceva cat se poate de normal si absolut toti baietii din lumea asta o fac ! deci nu trebuie in nici un caz sa'ti fie rusine de ceea ce faci si nu te mai stresa din cauza asta ca nu ai motive de stres! nu e rau ca te masturbezi, inveti prin asta ceva despre tine despre ce te va satisface cand vei incepe viata sexuala, despre miscari, etc. Sincer daca tot te masturbezi de la 12 ani inseamna ca vrei sa iti incepi viata sexuala sau ca simti aceasta nevoie si ar trebui sa o faci, incearca incet incet sa gasesti o partenera.
0
18-08-2011, ora 00:30
pleaca.de.aici
Nu este medic/terapeut
pleaca.de.aici
"Dar de ce plingi, de ce iti e rusine, de ce sa nu mai faci, de ce te simti atit de vinovat ?"

pai chiar nustiu, poate pentru ca cred ca sunt singurul care ma masturbez din toti prieteni mei..(baieti)


Am uitat sa mentionez: sunt fumator,...din aceasta cauza pot fii dependent de masturbare?
0
18-08-2011, ora 01:41
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Ahaaa. deci ce concluzie tragem de acici ? :) -- OAMENII NU VOR SA FIE SINGURI !! Vor neaparat sa apartina unui grup. Vor neaparat sa faca parte din turma. Ma rog... dar asta e alta poveste. :)

Deci. Nu esti singurul, stai linistit. :)) si ei se masturbeaza dar nu vor sa recunoasca. Vezi ce a zis YZK, ca a zis bine.
Daca corpul tau cere, trebuie sa-i dai... El stie cel mai bine de ce are nevoie. E adevarat ca unii incep sa se simta atrasi sexual mai tirziu iar altii mai devreme, fiecare dupa cum e construit. Eu, de exemplu, am inceput la 4-5 ani :) Asta e...
Nu are nici o legatura fumatul cu dependenta de masturbare. Hai ma ce dreacu, tu la 14 ani fumezi !?!?!? Ce anturaj prost ai... imi pare rau. :(
0
18-08-2011, ora 09:37
pleaca.de.aici
Nu este medic/terapeut
pleaca.de.aici
1. deci sa nu mai ma streseaz, pt ca e ceva normal?
2. de fumat m-am apucat fara sa vreau, si acum nu mai ma pot lasa...(asta este o alta poveste:)) )
0
18-08-2011, ora 22:22
yzk
Nu este medic/terapeut
yzk
da, e foarte normal cum a zis si Daniel N.! si stai linistit ca o vei face si mai tarziu, toti baietii mai fac asta uneori :)) dupa o varsta foarte rar, dar se mai intampla! nu are nici o legatura cu fumatul sau cu alte chestii. Eu sunt fata, n'am facut asta, noi fetele mai rar, dar am auzit la iubitul meu, la varul meu, pe la amici ca o mai fac si apropo au peste 22-23 de ani :)) d'aia zic ca o vei mai face.
Simti acum sa o faci mai des pentru ca la varsta ta hormonii sunt foarte umblaretzi cand sa fie daca nu acum? la 40 de ani? :)) si cu siguranta vrei o partenera cu care sa faci sex si pana apare ea te satisfaci singur. Gandeste-te ca asa vei invata si ce miscari sa faci cand vei face sex ca sa te simti bine si tu si ea.
Si cum zicea si Daniel N, nu mai fuma :)) nu e bine sa fumezi de la o varsta asa frageda ca mai tarziu grabeste impotenta si sa te vezi pe la 30-35 de ani cand o sa vrei copii si nu o sa poti sa faci ca o sa regreti, stiu cazuri d'aia zic :-j.
0
09-09-2011, ora 01:05
dima01
Nu este medic/terapeut
dima01
este normal sa te masturbezi..cunosc pe cineva care o face de a 8 ani...asa ca...ar trebui sa cauti o doritoare cu care sa iti incepi vita sexuala...si fi sigur ca si prietenii tai se masturbeaza chiar daca se dau ei flacai...apropo cine te'a invatat sa fumezi nu iti este prieten...mesteca guma fa altceva dar nu mai fuma!
0
02-03-2012, ora 02:15
Asher
Nu este medic/terapeut
Asher
Nu este normal sa te masturbezi, deoarece exista casatoria iar pana atunci trebuie sa ai putina rabdare...Nu e bn deoarece te va afecta si dupa casatorie, iti va afecat intreaga viata.Am 26 ani si-ti votbesc din propria experienta, masturbarea distruge viata.Solutia este sa eviti orice te duce la masturbare deorece problema asta apare in minte apoi devine fapta.Cum?Este alimentata de imagini, reclame, filme, etc...Asadar, Evita orice te-ar face sa gresesti...Nu asculta inventiile altora cum k e o.k., deoarece Nu E!Nu stiu situatia ta exact, dar o alta cauza ar putea fi una sau mai multe neimpliniri ori neglijenta sau nepasarea ori neatentia celor din jur fata de tine.Pur si simplu, poate fi un refugiu pt tn dar nu tine mult si tocmai de-asta repeti si repeti...Deci, Renunta deoarece nu te ajuta...Poti de exemplu, sa inlocuiesti acst.dependenta cu ceva bun iar atunci cand apare tentatia de a te masturba, fa acel lucru inlocuitor si va fi o.k.Poate fi ceva ce te ajuta pe tine sau pe altii, ceva util, ceva simplu sau poti folosi mai multe lucruri inlocuitoare in functie de situatia in care te afli atunci cand apare dorinta masturbarii.Renunta te rog e spre binele tau...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Masturbarea la barbati
  • Mituri despre masturbare
  •