maselute rupte

16-01-2009
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
Buna ziua.Am o fetita de 5 anisori si cam are probleme cu maselutele. Are 2 masele una pe stanga iar cealalta pe dreapta, dar mai sunt defapt coroanele la ambele si in mijlocul coroannei este carne mai umflata la maseaua din dreapta iar la cealalta tot asa in mijloc e tot carne dar nu umflat si rosu aproape sange. I-am pus albastru de metilen si calgel si a tinut in gura si ceai de salvie.Problema este ce sa ma fac ca una din astea o doare ? probabil carnea aia din mijloc ca nu e cariata coroana maselei.Ce pot sa ii fac ca la dentist nu sta deloc, deci am incercat de cateva ori si nu se poate sta cu ea sub nici o forma am fost la mai multi doctori, dar nu deschide gura deloc, ce sa ii fac sa nu o mai doara maseaua ? cu ce sa o dau ? am facut bine ca am pus albastru de metil in mijlocu maselutei pe carnea aia ?
7 comentarii
0
18-01-2009, ora 23:44
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua! Albastrul de metil este un antiseptic (dezinfectant) deci ati facut bine dar nu a ajutat-o prea mult. Acea "carne" trebuie extirpata altfel o va deranja mereu si nu prea aveti ce sa ii faceti. Va fi nevoie de foarte multa rabdare si foarte multe sedinte (in multe din ele veti merge degeaba) pentru ca fetita sa uite de teama de doctor iar medicul sa ii castige increderea, apoi cu putina anestezie se rezolva problema. V-am raspuns si la celalalt subiect pe care l-ati deschis pe acest site. Aveti acolo nr. meu de tel. pentru mai multe detalii. Numai bine!
0
16-03-2011, ora 12:45
molly
Nu este medic/terapeut
molly
Doamna doctor, in 2 luni de zile mi s-au rupt 3 masele, masele care nu au carii, pur si simplu s-au spart mestecand guma. ce pot sa fac? stiti cumva cauza? va multumesc mult
0
21-03-2011, ora 23:01
dlavinia7
Identitate neconfirmată
dlavinia7
care dinti s-au rupt?poti fi mai exacta?
0
22-03-2011, ora 14:41
molly
Nu este medic/terapeut
molly
mai exact mi s-a rupt o masea de minte din partea stanga a maxilarului si un premolar din partea dreapta a maxilarului. ambele pe maxilarul de jos. va multumesc
0
22-03-2011, ora 20:18
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Este posibil sa fi avut carii de care sa nu stiti dvs, carii ce nu au perforat smaltul ci doar au subminat rezistenta dintilor si sub actiunea fortelor masticatorii sa fi cedat. Un dinte sanatos nu se rupe pur si simplu in timpul masticatiei
0
22-03-2011, ora 22:52
dlavinia7
Identitate neconfirmată
dlavinia7
de obicei dintii devin casanti numai daca se scoate nervul la dinte respectivsi atunci posibilitatea de fracturare este mare.este bine ca la toti dinti la acre se scoate nervul sa fie imbracati
a 2 avarianta de fracturare, este dupa cum a zis si colegul meu, atunci cand caria se :mareste:, smaltul nu mai are sustinere si se prabusete.
concluzia -poate ne spui un pic mai mult despre molarul tau de mine si de premolar(mandibulari), gen:tratamente efectuate, dinte intergru fara carie, dinte cu carie
0
22-03-2011, ora 23:25
molly
Nu este medic/terapeut
molly
va multumesc din suflet pentru raspunsuri, am avut o singura masea cariata pe care am scos-o acum 6 luni iar alte tratamente nu am facut, decat un periaj profesional acum 3 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul