maseaua de minte DOARE

11-10-2007
ANDRA22
Nu este medic/terapeut
ANDRA22
buna ziua. de o saptamana ma chinuie maseaua de minte, este iesita trei sferturi, mi s-a inflamat gingia. am fost la dentist, m-a chiuretat spunandu-mi ca s-au adunat resturi alimentare sub gingia despicata, si mi-a introdus un pansament pe care l-am scos dupa 2 ore. dar pe mine tot ma doare, si nu maseaua in sine, cat gingia din preajma ei, ganglionii de dedesupt, spatele urechii si tampla. acum 2 ani am avut aceeasi problema cu cealalta masea de minte, doar ca atunci mi se umflase fata rau de tot, mi-a trecut cu amoxicilina si antiimflamator. ambele masele sunt cele de jos, cea de sus nici n-am simtit cand a iesit. acum este foarte putin umflata, cat sa observ numai eu. va rog sa-mi dati un sfat, este ingrozitor de dureros, nu mai sunt in stare sa fac nimic, iar noaptea plang de durere. sa fie infectie? este nevoie sa iau antibiotic? ce-mi recomandati? va multumesc anticipat
147 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
12-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
MOlarii inferiori de minte dau cel mai adesea complicatii, spre deosebire de ei superiori. E posibil sa te doara gingia ptr ca a fost taiata o particica din ea. Daca totusi vezi ac durerile sunt in continuare mari mai bine faceti-va o radiografie si apoi extractie. Oricum.ramane la atitudinea medicului dvstra(treb vazut cati dinti mai aveti, ma refer la cei vecini si in ce stare de sanatate)
0
18-10-2007, ora 00:00
drdumitriu
Identitate neconfirmată
drdumitriu
afectiunea in sine de care suferi se numeste pericoronarita.
primul pas este sa se faca o "decapusonare" (ceea ce cred ca a si facut medicul tau curant, din ceea ce ai scris) iar apoi, cu radiografia de rigoare, si in functie de statusul tau parodontal sa se recurga la extractie sau temporizare.
0
22-10-2007, ora 00:00
ANDRA22
Nu este medic/terapeut
ANDRA22
va multumesc frumos pentru raspuns. am luat timp de 5 zile amoxicilina si mi-a trecut. acum e totul ok. nu cred ca e nevoie de extractie pentru ca inca nu a crescut toata maseaua si dentista mi-a spus ca este masea sanatoasa. nu am avut niciodata probleme cu dantura, am doar 3 plombe mici, in rest am toate maselele intregi si sanatoase. m-au chinuit doar maselele de minte inferioare, cea superioara nici n-am simtit-o cand a iesit. oricum va multumesc frumos pentru sfaturi, as vrea sa merg la consult la un dentist din bucuresti, daca puteti sa-mi recomandati pe cineva va multumesc anticipat.
0
24-10-2007, ora 00:00
alexga
Identitate neconfirmată
alexga
E posibil ca maseaua ta de minte sa nu aiba loc sa iasa producand si intretinand in zona o permanent inflamatie asa ca oricate antibiotice ai lua durerea si semnele inflamatorii vor reaparea.In principiu medicul a facut o decapusonatr a tesutului de deasupra maselei, ti a curatat zona si a drenat probabil putin puroi.Cu o radiografie si un consult se poate pune un diagnostic corect in vederea exctractiei daca este nevoie.Pt mai multe detalii poti trimite un mail.
0
08-02-2009, ora 18:18
IoaNaNa
Nu este medic/terapeut
IoaNaNa
Buna ziua! De o saptamana ma doare ingrozitor in partea de jos a maxilarului, in spate. Am senzatia ca mi se sparge gingia sau poate chiar se sparge simt un fel de absces acolo. E o durere ce ma lasa si apare dupa vreo ora si tot asa. As vrea sa stiu daca poate fi maseau de minte. Numele meu este Ioana si am 16 ani.
Multumesc anticipat!
0
10-02-2009, ora 00:25
aryana1981
Nu este medic/terapeut
aryana1981
Buna seara. As dori sa aflu parerea dvs despre injectiile cu neypulpin in tratamentul parodontitei.
0
16-02-2009, ora 09:55
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru IoaNaNa:
Da asta pare a fi.
0
16-02-2009, ora 10:03
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru aryana1981:
Se fac tot felul de injectii in tratamentul parodontitei. Cred ca aici vinovati sunt producatorii care promit ca produsul lor este mai bun si ca ne va vindeca de aceasta boala care este incurabila. Toate aceste produse au ca efect intarirea imunitatii si sunt eficiente impotriva parodontitei daca sunt administrate la momentul potrivit, adica dupa curatarea fff riguroasa a cavitatii orale. Acest lucru inseamna: detartraj supra si subgingival, instaurarea unei igiene corecte, corectarea lucrarilor si plombelor incorecte, tratarea cariilor, extragerea dintilor care nu mai pot fi salvati dupa care urmeaza un tratament cu antibiotic activ pe germeni anaerobi, chiuretaj subgingival si aditie de os daca este cazul si abia apoi se administreaza Neypulpin. Numai bine!
0
21-03-2009, ora 13:42
alexkilo
Nu este medic/terapeut
alexkilo
Buna ziua.
Am 23 de ani si mi-a iesit a 2-a masea de minte, pe partea stanga, pe mandibula.Mi s-a umflat, am luat de 3 ori tratament de cate 5 zile cu augumentin si aulin, am facut si chiuretare si spalaturi si tot nu s-a retras de tot.A trecut deja o luna de cand am probleme cu ea.Nu ma doare acum, doar ma deranjeaza cateodata, si de obicei se umfla pe parcursul noptii, iar pe timpul zilei de mai retrage. Va rog sa imi dati un sfat, ce sa fac, deoarece dentistul mi-a spus ca nu are rost sa o scot, findca este sanatoasa.Ma doare doar mandibula in jurul maselei, daca apas cu degetul.
Va multumesc anticipat.
0
21-03-2009, ora 16:10
IoaNaNa
Nu este medic/terapeut
IoaNaNa
multumesc din suflet pentru raspuns. nu stiu ce s-a intamplat acum nu mai am nici un fel de durere dar simt in partea aia un fel de umflatura sub ginigie dar nu ma doare, este de o culoare mai deschisa decat culoare normala a gingiei... e foarte ciudat insa ma bucur ca nu mai am dureri. o prietena spunea ca maseau de minte nu iese toata o data si ca s-ar putea ca asta sa fi fost doar inceputul.
Multumesc!
0
25-03-2009, ora 20:45
ramona15
Nu este medic/terapeut
ramona15
Buna...de aproximativ 3 luni mi sa umflat gingia...deoarece trebuie sa imi iese maseaua de minte...dar am niste dureri insuportabile...mai ales seara si noaptea...si nu pot sa dorm...iar doctorul mia dat sa iau doar un algocalmin cand ma doare...dar acum iau medicamentul si in 5 min ma doare mai tare...va rog puteti sa imi spuneti ce as putea lua sa nu ma mai doara? va multumesc!
0
06-04-2009, ora 08:06
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru alexkilo: Este foarte important e stiut daca maseaua este complet erupta sau numai partial. In orice caz ar fi bine de facut o radiografie pentru ca acolo mai exista inca infectie. Poate se poate rezolva fara extractia maselei de minte. Numai bine!
0
06-04-2009, ora 08:12
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru ramona15: Din nefericire nu prea ai ce face, indiferent ce ai lua nu prea are efect. Incearca totusi cu un antiinflamator: Ibuprofen, Nurofen, Panadol, Ketorol, Aulin, etc. Numai bine!
0
12-06-2009, ora 23:26
Channah
Nu este medic/terapeut
Channah
Buna seara. Imi cresc 3 masele de minte, 2 pe partea dreapta si una pe stanga pe mandibula. In partea dreapta am amigdala umflata de ceva timp plus dureri ale gingiilor pentru ca maselele se afla in plina crestere. Cand nu ma dor gingiile, nu se umfla nici amigdala. Pare ca aceste masele cresc in regula, accept acea mica durere, ceea ce ma ingrijoreaza e amigdala. Am avut rosu in gat, am mers la doctor, am facut tratament cu Bioparox, Rovamicina, Nurofen si Zinnat. Am crezut ca imi va trece dar se pare ca nu. Mai rau e cand stau in curent. Ar trebui sa consult un medic? Daca maselele continua sa creasca, fara o prea mare durere a gingiilor sau a capului etc. dar fiind vorba numai de amigdala e motiv de ingrijorare? Astept un raspuns, sfat. Multumesc anticipat.
0
16-06-2009, ora 08:24
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna Channah! Faptul ca numai amigdala dreapta are probleme si numai atunci cand se umfla si gingiile ma face sa cred ca este tot un efect al eruptiei molarilor de minte. De aceea nu cred ca trebuie sa iti faci probleme, nu cred ca este ceva infectios, eventual poti lua un antiinflamator cand te deranjeaza. Numai bine!
0
28-06-2009, ora 19:45
prioana
Nu este medic/terapeut
prioana
Buna Ziua. Cred ca imi creste prima masea de minte. Nu sunt insa sigura. ma doare partea dreapta a maxilarului pana la dintii de jos fata dealtfel ma mai doare si urechea dreapta. Am puseuri cand ma doare cand nu. Intrebarea mea: Credeti ca imi creste maseaua de minte si daca da atunci spuneti-mi va rog e posibil ca dintii sa se incalece in moment ce eu ma uit in oglinda si nu pare a fi destul loc pentru inca o masea. Sunt foarte ingrijorata. Nu am avut niciodata probleme cu dintii. Nu am plombe doar un fel de pasta alba care din cate am inteles protejeaza. Toti sunt destul de drepti. Insa parca cei de jos fata au tendinta de a se incaleca. Imi este frica sa nu cumva sa se incalece dintii in urma aparitiei maselei de minte. Multumesc anticipat.
0
03-07-2009, ora 11:26
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna prioana! Pentru a primi raspunsuri la intrebarile tale va trebui sa faci o radiografie panoramica si sa mergi cu ea la un stomatolog la consult. Fara radiografie si fara sa vad dintii, doar din ce povestesti tu este imposibil de spus. Numai bine!
0
12-07-2009, ora 00:39
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
Pentru ramona-- Este vorba de maseaua de minte care trebuie sa erupa, dar in cazul tau poate nu este loc destul casa erupa si s-a inflamat gingia(se numeste pericoronarita) Daca durerile nu se lasa dupa 2-3 zile de inflamatoare trebuie sa se faca o decapusonare ( adica o incizie mica la nivelul gingiei) asta rezolva problema sigur, apoi in timp trebuie vazut si pe radiografie daca dintele mai trebuie pastrat in arcada sau este de extras.
multa sanatate
0
14-07-2009, ora 10:53
Channah
Nu este medic/terapeut
Channah
Buna ziua! Am scris in urma cu o luna pe acest site in legatura cu aparitia maselelor de minte. Aveam 3 masele in crestere si apoi a aparut ultima. Le-as fi lasat sa creasca daca nu m-ar fi suparat asa de tare; muschii gatului imi erau incordati, amigdalele umflate, dureri ale gingiilor, ale dintilor, dureri in gat etc. Am mers la medic si am facut radiografii. Am stabilit sa o scot pe cea de pe maxilar dreapta. Doctorul mi-a spus ca fiecare masea de minte cauta sa isi faca loc pentru a creste dar nu am suficient spatiu pentru fiecare. Am extras una din ele; am suferit ce e drept, 5 zile din cauza durerii, dar acum mi-e mult mai bine si astept sa merg sa mai scot una din ele. Sfatul meu e sa mergeti la doctor indiferent ca apare una sau doua, macar sa vedeti daca ele vor creste in regula sau daca vor avea loc sa creasca. Oricum, va multumesc pentru raspuns si ii sfatuiesc pe cititor sa mearga la doctor. Ti-e mai mare dragul sa mergi acum tinand cont de modalitatile in care lucreaza. Depinde si de doctor.
0
21-07-2009, ora 12:20
Lyana84
Nu este medic/terapeut
Lyana84
Buna ziua,
Recent mi-am scos ei eu maseua de minte inferioara din dreapta jos(la 25 ani).
Am facut rediuografie, sa dovedit ca crestea in pozitie orizontala si imi impingea ceilalti dinti. Medicul a zis ca trebuie scoasa.
Totul a decurs bine, dupa anestezie ma durut foarte tare, dar am luat ibunofren si iti ia durerea ca cu mana. Au cusut locul cu pricina, dar ce am observat uitindu-ma ca o bucata de gingie atarna nu stiu cum, adica totul este cusut dar este un colt de gingie care iese in afara un pic, va reveni la normal, nu o sa ma incurce pe viitor? Si acea bucata de gingie ia fora molarului de pe arcada superioara care apasa pe ea. Nu stiu ce e asta. Si vreau sa va intreb referitor la profilaxia de dupa extractie - se poate de spalat acolo cu periuta de dinti sau trebuie de mai asteptat la a cata zi se spala cu periuta, medicul mia zis sa pastrez gura curata, dear mie frica sa dau acolo cu peria de dinti. Si cit timp nu se mananca in partea de unde a fost extrasa, eu deja de 5 zile mananc numai in partea stinga, si e fte greu.
Si la radiografie sa dovedit ca maseaua din stinga tot de pe arcada i nferioara tot creste orizontal, dar ea este inclusa inca nu a erupt desi se vede deja un mic mic spatiu intre masea si gingie. Doctorul ma sfatuit sa o scoatem dupa vreo 3 saptamani de dupa ce am extras prima masea. Si vreau sa ma sfatuiti : e mai bine de scos maseaua cind ea nu a erupt inca sau sa astept ca ea sa iasa un pic ? si daca interventia la o masea inclusa este mai complicata sau dureaza mai mult decat la una care a erupt deja un pic, adica oricum si la prima sa taiat din gingie ca sa o scoata, ca nu a putut sa o apuce deodata cu cleste nu avea de ce sa ao apuce.

va multumesc mult

P.S. Scuze daca am scris asa mult si imprastiat un pic
0
21-07-2009, ora 12:22
Lyana84
Nu este medic/terapeut
Lyana84
sorry pentru cratimele lipsa, am o problema la tasta cu cratima
0
21-07-2009, ora 12:35
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
indicatiile post extractionale ( pe care medicul e obligat sa vi le spuna la finalul interventiei) sunt:
nu spalti dintii si nu clatiti gura 24 ore dupa operatie, tot 24 ore nu consumati alimente dure, f reci sau f fierbinti, bauturi acidulate si lactate, nu fumati si nu consumati alcool.
dupa cele 24 ore mentineti o igiena cat mai buna: spalati cu periuta si zona operata, periuta soft cu perii moi, clatiti gura cu apa de gura, nu mai aveti restrictii la mancare.
luati antibiotice sau antiinflamatoare in functie de ce v-a prescris medicul.

gingia se va remodela ca forma, nu trebuie sa va ingrijorati, vindecarea ei inca nu e incheiata.

in privinta interventiei pentru celalalt molar, aceasta se paote face imediat ce puteti sa folositi fara probleme in masticatie zona operata prima data. cu cat mai curand cu atat mai bine.
0
21-07-2009, ora 12:38
Lyana84
Nu este medic/terapeut
Lyana84
multumesc mult de raspunsul dv.
E bine dar, am respectat instrcutiunile date de medic, intr-adevar mi-a zis atunci sa nu mananc fierbinte, etc.
Merci inca o data
0
23-07-2009, ora 12:23
Lyana84
Nu este medic/terapeut
Lyana84
Buna ziua din nou,
eu v-am mai scris,
dar mai am o intrebare
De cind mi-am scos maseaua de minte, am o mica problema la dintii de jos. Dintii de pe partea dreapta a maxilarului de jos ma dor, de pe partea de unde mia fost scoasa maseaua (nu am nici o carie nimic). Dar daca inspir pe gura aer cateodata sau dupa ce beau apa mai rece simt cum ma trece un curent rece prin toti dintii. Nu e insuportabila durerea dar chiar imi creaza un discomfort, e o durere pe care inainte de extractie nu o simteam.
Simt acest curent care parca imi strapunge toti dintii de pe aceasta jumatate de maxilar, Oare de la ce e? Poate mia atins ceva ? Sau m-a tras curentul in masina? Idee nu am.
Multumesc frumos.
0
23-07-2009, ora 16:33
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca molarul de minte de pe partea respectiva a avut radacinile aproape de canalul mandibular ( o zona din os pe unde trec vase de sange si un nerv mare -nervul alveolar inferior- care da ramificatii pentru toti dintii de pe jumatatea respectiva a mandibulei) este posibil cand s-a extras molarul din cauza traumatismului nervul sa fi fost usor iritat. se intampla la unii pacienti sa persiste durere sau, din contra, senzatie de anestezie pe partea respectiva. nu aveti motive de ingrijorare, durerea se va diminua in timp pana la disparitie, in cat timp insa... nu v-as putea spune, variaza f mult de la pacient la pacient.
0
31-07-2009, ora 21:27
ioana-cristina
Nu este medic/terapeut
ioana-cristina
am si eu aceeasi problema cu maseaua de minte...in partea stanga inferioara mi'a crescut cred ca acum vreun an...la vreo 2 luni, a crescut si in partea superioara...in partea inferioara m'a durut foarte tare..mi s'a inflamat gingia, dar in aprox 2 zile, mi'a trecut..acum, in partea dreapta inferioara, e mult mai rau...de 2 zile ma tot doare..si nu ma lasa deloc..nu pot deschide gura decat putiiin de tot...si mi s'a umflat tot obrazul...de azi dimineata iau antibiotice...tetraciclina...dar nu sunt mari semne ca s'ar dezumfla...credeti ca ar trebui sa merg la stomatolog?Sau sa mai astept?va multumesc anticipat!
0
02-08-2009, ora 12:23
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
In primul rand trebuie sa schimbati antibioticicul, in loc de tetraciclina sa luati amoxicilina, de 4ori/zi, fiidca esti umflata este bine sa faceti si o consultatie la un stomatolog. multa sanatate
0
15-09-2009, ora 15:06
Lyana84
Nu este medic/terapeut
Lyana84
Buna ziua, v-am mai scris si cu ceva timp in urma

chiar mai sus este o postare de a mea
Deci cu ceva timp in urma am facut extractie de masea - cea din partea dreapta jos dupa cum am zis
si am si cealalta masea din stinga jos care tot creste orizontal, avind o pozitionare de asemenea fte dificila
Daca pina acum o numeam o masea inclusa - pentru ca inca nu erupsese, acum observ de ceva timp ca gingia s-a indepartat de un pic, si se vede o bucata, o margine mai bine zis de masea
dar ea la fel creste cu coroana orizontal, nici nu orizontal dar oblic, si varful coronaei atinge maseua de alaturi

Acu, nu am absolut nici o durere, nu e nimic inflamat, dar eu vad ca ea creste orizontal, miam facut si panorama sau radiografia aia, si am vazut ca e ste pozitionata orizontal

si nu stiu ce sa fac, iarasi stiu ca revin cu acesiasi intrebare :

Trebuie extrasa, daca ea nu ma doare deloc, nu e nimic inflamat, ea a iesit un pic, nu ma deranjeaza, trebuie sa o scot?

Sau sa astept sa ma doara si dupa sa merg la doctor

ceea ce vreau sa inteleg : daca maseaua cat sta in interiorul gingiei ori ma rog cat are doar o marginuta iesita, impinge restul dintilor sau nu?

Sau ea ai impinge doar atunci cind incepe sa creasca mai repede, cind gingia devine inflamata, sper ca m-ati inteles

Poate nu trebuie de extras? . Este un proces destul de complicat de altfel si dureros cateva zile dupa

Multumesc frumos de raspuns
O zi buna
0
15-09-2009, ora 15:45
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
chiar daca interventia chirurgicala nu e tocmai o placere, bine ar fi sa nu asteptati sa inceapa sa doara, sa se inflameze gingia, sau sa impinga ceilalti dinti, inghesuindu-i ( proces care nu e reversibil de la sine dupa scoaterea molarului). avand experienta cu celalalt molar, ar fi recomandata interventia.
0
14-10-2009, ora 14:00
mikirela
Nu este medic/terapeut
mikirela
Buna ziua,
Am si eu o problema care ma chinuie de vreo 8 zile. In urma cu o saptamana mi-a fost scoasa maseaua de minte de jos, partea dreapta si a fost cusut locul. Am luat Amoxicilina 5 zile si Ketorol, insa ma doare tot timpul si simt ca imi pulseaza aceasta parte dreapta, nu stiu insa daca aceasta durere si pulsatie este de la locul de unde a fost extrasa maseaua sau de la maselele de langa molarul de minte, si in plus ma doare cand apas pe mandibula in partea dreapta, dar nu in dreptul locului extractiei, ci mai spre maselele de langa. Mentionez ca masele de langa molarul extras au fost plombate cu ani in urma si la radiografie se observa ceva infectie la ele. Care credeti ca este cauza acestor dureri si pulsatii? Este posibil ca infectia sa fi crescut? Ma ingrijoreaza aceasta problema pt ca stiu ca infectiile sunt foarte periculoase, mai ales daca sunt mai vechi.
Multumesc si astept parerile voastre.
Adaugă un comentariu / răspuns
147 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Măselele de minte nu au nicio utilitate
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Afecțiunile gingivale asociate cu un risc crescut de cancer la femeile în vârstă
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •