imi iese maseaua de minte si de doua zile nu pot dormi

31-08-2009
andreea_190
Nu este medic/terapeut
andreea_190
imi iese maseaua de minte si de doua zile nu pot dormi..am gingia deasupra ei desi ea a crescut pe jumatate, nu pot manca si am dureri destul de mari.Ar trebui sa ma duc la medicul stomatolog?Va multumesc !
13 comentarii
0
31-08-2009, ora 13:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Poti sa iei nurofen sau sa folosesti un gel calmant pt gingie!
0
31-08-2009, ora 21:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ufffffffff, ce bine ca fac parte din categoria foarte rara de persoane carora nu le iese maseaua de minte, Slava Domnului!
Ia un analgezic cum ti-a recomandat Jackie si consulta un stomatolog pt a nu risca aparitia unor complicatii...multa sanatate!
Pup Jackie;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
31-08-2009, ora 23:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mie mi-au iesit toate masesele de minte, insa nu am avut niciun fel de durere din cate imi amintesc!
Pup si eu Nick! :)
0
05-09-2009, ora 18:37
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
eu am 27 de ani si inca nu mi-a iesit nici o masea de minte. este ceva normal?
0
05-09-2009, ora 19:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
DA! 20% din populatia mondiala este constituita fara masea de minte...


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
05-09-2009, ora 20:31
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
nu stiam. multumesc pt raspuns
0
06-10-2009, ora 01:45
veronica19
Nu este medic/terapeut
veronica19
buna...ma numesc veronica si d akm 2 zile ma doare gingia nici eu nu stiu ce. dar ma doare toata partea stanga.ochi, ureche, gat. si mi s-a umflat pic si ma tot doare, capul etc... sa fie oare din kuza maselei d minte? mai am una in partea dreapta dar nu m-a durut asa d tare...ast rasp...va multumesc frumos!
0
06-10-2009, ora 19:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cauza poate să o constituie măseaua de minte, dar şi un eventual abces; consultaţi medicul stomatolog!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-10-2010, ora 19:20
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Buna ziua! am fost la stomatolog pentru un control bucal si mia spus ca imi vor iesi maselele de minte! inainte imi mai amortea gura, salivam mai tare iar astazi sub limba pe partea dreapta simt ca o "galma", o umflatura.nu doare deloc...imi este foarte teama sa nu fie CANCER!!!!! poate fi de la maseaua de minte??
0
16-10-2010, ora 03:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-rule/d-nule George12,

Acea umflătură poate fi rezultatul ieşirii măselei de minte. De fapt, mai mult ca sigur este, dar, pentru a exclude diferitele afecţiuni la care dvs. v-aţi gândit, vă gândiţi şi/sau vă veţi gândi, cel mai indicat este să reconsultaţi medicul stomatolog, pentru a vi se efectua o examinare menită să elucideze misterul provenienţei acelei aşa-zise "gâlme".
Până ajungeţi la medicul stomatolog, puteţi să vă clătiţi gura cu Hofident Q10.
Produsul se diluează în proporţie de 30-50 picături la 50 ml apă călduţă, iar cu solutia obţinută se clăteşte gura după fiecare masă(NU se înghite!). De preferat ar fi să nu consumaţi alimente şi băuturi alcoolice sau nealcoolice timp de 1/2 oră după clătire.
Produsul are acţiune antiseptică, cicatrizantă, hemostatică, antiinflamatoare, antioxidantă, detoxifiantă şi dezodorizantă, el putând să vă ajute dantura per ansamblu.
Înainte să-l folosiţi, periaţi-vă uşor dinţii, cu o periuţă pe care aţi pus puţină pastă de dinţi, dar care să aibă perii cât mai moi.
_
Consultaţi medicul!





Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick
0
16-10-2010, ora 16:26
George12
Nu este medic/terapeut
George12
din cauza maselelor de minte se pot inflama ganlgionii submandibulari? sau cei pentru saliva?
0
19-10-2010, ora 16:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@George12

Teoretic, este posibil în cazuri extremamente rarisime, dar practic, NU, nu prea se pot inflama.
Consultaţi medicul şi nu mai fiţi ipohondru!
Toate cele bune,
Nick
0
21-10-2010, ora 18:18
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Domnule Nick ma puteti lamuri si pe mine care sunt simptomele cancerului bucal.? si in urma analizelor pe care leam facut acuma 2 luni ( de sange, ekg, RMN cerebral + nenumarate vizite la ORL) sar fi putu descoperi daca ar fi cancer? ma scuzati ca intreb dar ma macina acest gand
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Măselele de minte nu au nicio utilitate
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •