masea umflata:((

19-03-2010
linuss20
Nu este medic/terapeut
linuss20
buna! am o problema cu maseaua. de ieri a tot inceput sa se umfle, nu am dureri mari, am fost la farmacie si miau dat zimox 1 g (amoxicilina) un antibiotic. problema e ca nu pot merge la doctor pt ca stau in italia si nu am medic de familie!! ce as putea sa fac pentru a mi se desumfla mai repede pt ca pot pierde locul de munca!! multumesc va rog sa imi raspundeti
2 comentarii
0
20-03-2010, ora 01:48
linuss20
Nu este medic/terapeut
linuss20
nu e nimeni care ma poate ajuta? :(
0
20-03-2010, ora 10:34
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Trebuie sa mergeti la un stomatolog. Chiar daca nu aveti medic, este o urgenta si cu siguranta veti fi tratat. Trebuie facut un drenaj al maselei (adica se deschid radacinile, se curata, se largesc si se spala cu sol. dezinfectante), eventual, daca infectia este suficient colectata, se asociaza si cu o incizie. Daca nu faceti lucrul acesta si luati doar antibiotic, veti fi umflat mai mult timp, pentru ca antibioticul nu rezolva problema. Asociat, luati si antiinflamatorii (ceva pe baza de Ibuprofen)-2 pe zi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul