masea minte - operatie

23-12-2007
selena_ella
Nu este medic/terapeut
selena_ella
Am avut operatie de scoatere masea minte luni adica acum 6 zile, inca nu au trecut durerile. Parca ma dor toti nervii de pe partea dreapta, e normal, ce sa iau?
8 comentarii
0
23-12-2007, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa mergi la un serviciu de Urgente stomatologice pentru ca numai in urma unui consult de specialitate se poate stabili de ce persista durerile; poate este nevoie si de un tratament antibiotic . Pentru a calma durerea poti lua ibuprofen 200mg 3 tb pe zi, timp de 3zile.
0
13-11-2008, ora 15:50
Bella_13
Nu este medic/terapeut
Bella_13
Buna!Am 13 ani si imi doresc foarte mult lentile de contact.am o dioptrie destul de mare.. si nu stiu daca este bine sa imi pun..mama a zis ca imi ia dar nu stie nici ea daca pot creea boli sau alte riscuri.Va rog sa imi spuneti..daca este bine sa imi iau sau nu.multumesc.
0
11-12-2008, ora 08:59
2002
Nu este medic/terapeut
2002
buna
un medic extraordinar, maestru as putea spune in tot ce inseamna stomatologie(plombe, extractii, operatii... ap dentar..) este dl prof dr Dragos Stanciu de la Leodent..mie mi a scos o masea de minte sapt trecuta..nu am simtit nimic.nu m a durut nici dupa.nici nu s a umflat nimic.nimic...si in plus si pret super 200 lei..eu nu s din Bucuresti...dar merita sa vii sa rezolvi problema asa simplu...
multa sanatate
0
03-01-2012, ora 14:36
AndyPop
Nu este medic/terapeut
AndyPop
Buna ziua, Eu m-am operat de 2 masele de minte. Au trecut aproape 3 saptamani si nu mi-am scos atele din cauza sarbatorilor si asa mai departe. Este o problema foarte mare?
0
13-07-2012, ora 00:45
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Andypop trebuie sa mergi sa iti scoti atele pentru ca acestea se pot suprainfecta.
0
13-07-2012, ora 00:46
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
selena daca operatia a fost mai complexa este normal sa ai dureri. depinde cum era amplasata acea masea si cat de complexa a fost interventia
0
07-11-2013, ora 09:07
sorinalary
Nu este medic/terapeut
sorinalary
Buna ziua, cu zece zile in urma ma-m operat la maseaua de minte dreapta jos, dupa sapte zile cand ma-m dus sa-mi scoata firele doamna doctor a constatat ca aveam o urata infectie si a trebuit sa ma chiuroteze, dupa doua zile de cand m-a chiurotata am inceput sa simt ca imi amorteste jumatate din buza dreapta jos dar doar atunci cand deschid gura mai tare, si un anume disconfort si la dintii de jos cu care nu aveam nici o problema,
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce poate fi, de la ce aceasta amorteala care persista?
Va multumesc astept raspunsul dumneavoastra.
0
05-08-2014, ora 13:30
alexandratatiana
Nu este medic/terapeut
alexandratatiana
Eu m-am operat acum 4 zile de doua masele de minte incluse (acoperite de gingie) de pe arcada superioara si vreau sa spun ca NU m-a durut deloc!!! Dr. mi-a prescris un analgezic si un antibiotic pt 6 zile si totul e bine.Conteaza si igiena sa va clatiti gura cu apa de gura fara alcool din 2 in 2 ore intrucat sangerarea se opreste abia a doua zi!! Singura problema este ca nu pot manca decat mancare pasata si multa inghetata pentru cateva zile. Am avut putin umflata fata a 2-a zi dar nu foarte tare si singura durere pe care o simt si acum putin este cand deschid gura tare sau duc mandibula in dreapta sau stanga.Nu este nevoie de mers la medic pt scoaterea atei deoarece cade singura. M-am operat la Iasi la dl. dr.Victor Costan - asist.univ chirurgie buco-maxilo-faciala si sunt foarte multumita il recomand iar pretul este destul de accesibil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •