Extractie de masea de minte + alte 3 masele

73 comentarii 1 23 Înainte ›
0
31-07-2009, ora 11:17
deyu_simonel
Nu este medic/terapeut
deyu_simonel
Buna ziua...as vrea sa va intreb si eu ceva...in urma cu o luna am avut o nevralgie urata...am mers la dentist si mi-a zis ca singura cauza ar putea fi maseaua de minte care erupe si nu are loc suficient(intrucat nu am dinti/masele cariate, mi-am facut si radiografie si totul e ok-in rest) dentistul m-a trimis la un consult orl-pt o radiografie a sinusului-am fost si totul e ok-dna doctor de la orl spune ca nevralgia a fost cauzata de o infectie in gat...oricum nevralgia a trecut acum...dar de 2 zile am alta problema:mi s-a umflat amigdala stanga si ma doare si gingia in aceeasi parte, e o durere destul de enervanta, cand vorbesc, cand mananc, in general cand deschid gura...la dentist nu am apucat sa ajung zilele astea si acum vine week-endul.ce ma sfatuiti sa fac?oare e neaparat nevoie de extractie???sau isi va face loc si va creste, ca si celelalte si apoi nu imi va mai face probleme?mentionez ca as face orice pentru a evita o interventie chirurgicala, chiar sa mai suport o perioada durerea, dar sa stiu ca apoi totul va fi ok.V-as ramane recunoscatoare daca mi-ati putea da un raspuns...
0
31-07-2009, ora 16:54
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
asa..daca e molarul de minte de vina si au spus ca nu are loc sa iasa dupa ce s-au uitat la radiografii atunci trebuie scos..interventia chirurgicala nu e asa de complicata cum suna..se face cu anestezie locala si se face o incizie la nivelul gingiei..se scoate dintele..nu doare..incovenient e ca in primele 3 zile te umfli un pic din cauza edemului..sfatul meu daca dintele in cauza da probleme trebuie scos..alta solutie antibiotice antiinflamatoare rezolva doar temporar dar...acutizarea poate interveni in orice moment..cu respect jonel
0
17-08-2009, ora 20:32
Liam31
Nu este medic/terapeut
Liam31
Salut. Acum ceva ani am avut problme cu maselele de minte, am fost la dentist, mi-a taiat gingiile " ca pe porc".bla.bla.bla _ numai k in stanga jos, nu a facut (taietura, icizia, ) corect, (nu e descoperita maseaua in totalitate, km 70-85 %-- parerea mea), ok... de 2 zile sa unflat, ma doare extrem, detistul da vina pe resturi de mankre si nu vrea sa imi cresteze si restu gingei. Imi recomanda Ketoal, 1/8 h ( imi amelioreaza 3-4 ore restu e un chin, mai ales noaptea ).
Nu stiu ce sa mai fac, nu pot mank, nu pot dormi, _ :(( deci iau / am luat urmatoarele medicamente : ampicilina, amoxicilina, ketanol, algocalmin -- si umflatura nu cedeaza.
0
01-09-2009, ora 19:22
raluca vaslui
Nu este medic/terapeut
raluca vaslui
liam31.eu am acceasi problema k si tine.doar k zic eu mie mi-a taiat bine pe acolo. pt umflatura tine o sticla inghetata acolo mult timp si o sa cedeze. nu mai lua antibiotice k degeaba le iei.asa am luat eu si acum am alta problema.deci tine multa gheata acolo si vei vedea ca o sa ti se dezumfle.multa sanatate.
0
20-11-2009, ora 11:55
harydam
Nu este medic/terapeut
harydam
Pentru cei care au frica de extractie, va pot spune ca astazi mi-am scos molarul de minte, dreapta sus, nu am simtit nimic nici in timpul nici dupa extractie.Mi-au trebuit 2 saptamani sa ma hotarasca ca sa o scot, din cauza celor care sperie lumea pe forumuri cum ca te-ar durea nu stiu cate saptamani etc.
0
07-01-2010, ora 17:23
diana ade
Nu este medic/terapeut
diana ade
buna! molarul de minte afecteaza maxilarul?
0
13-01-2010, ora 11:27
Thea13
Nu este medic/terapeut
Thea13
Buna ziua.. ma numesc Thea si am 13 ani si 7 luni. Am avut acus cateva luni o problema cu o masea cariata.. mi-am luat inima in dinti si am plecat la stomatolog. Era vorba de o masea [ primul molar ] care in interval de cateva sapt. mi l'a tratat. Nu demult a inceput sa ma doara maseaua [ desi plombata ] f.rau. Am fost iar la dentist si mi-a zis ca imi creste al 2-lea molar si il impinge pe primul, desi tratat... Ma doare, dar cateodata ma lasa.. cu un nurofen :((.. Acum prima parte al molarului al doilea a crescut..dar mai is perioade cand ma doare primul rau.. parca impingandu-l l-a rupt pe primul.. doctorul a zis ca nu am ce face, inafa de antibiotic.. a spus ca sunt prea mica la 13 ani sa imi scoata un molar ca are radacinile f.mari.. si e drept nu stiu ce sa mai zic.. va rog nu lasati necitit acest mesaj. va rog din suflet :(( ! Am nevoie de un sfat! [-o
0
03-08-2010, ora 14:14
frida_cat
Nu este medic/terapeut
frida_cat
Buna ziua,

Acum o saptamana.miercuri, mi-am scos molarul de minte stanga jos. Pe factura scrie exo dinte inclus partial osos. Am luat Augmentin 5 zile, adica pana ieri si Nurofen. In a 3a zi m-am umflat cel mai tare, dupa care a inceput incet-incet sa imi treaca. Maine trebue sa ma duc sa imi scoata firele, dar nu mi s-a desumflat de tot, adica inauntru e umflata gingia si sub mandibula cred ca e ganglionul umflat. E normal?
Nu ma doare decat daca apas si mai mult simt o jena acolo. Astept raspuns. Multumesc
0
09-08-2010, ora 21:53
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
E in limite normale. Si daca nu va doare, atunci e si mai bine.
0
05-10-2010, ora 23:54
ingridmarielena
Nu este medic/terapeut
ingridmarielena
maseaua de minte care nu poate iesi din cauza osului, nu mai are nici o sansa sa mai iasa, singura solutie e extragerea...
0
15-10-2010, ora 16:55
anca101985
Nu este medic/terapeut
anca101985
Buna ziua! as avea nevoie si eu de un sfat. Am 24 de ani si a inceput sa imi creasca maseaua de minte in partea dreapta jos de mai bine de 1 luna. Nu am nici un fel de durere, insa de cateva zile simt un miros neplacut in zona respectiva iar gingia are schimbata culoarea.De asemenea inceput sa ma doara putin si gatul. Din comentariile citite mai sus inteleg ca ar putea fi vorba de pericoronarita iar tratamentul ar fi cu antibiotic. Imi puteti spune exact ce antibiotic as putea sa iau? Din pacate nu pot merge la doctorul stomatolog deoarece de 2 saptamani sunt plecata din tara si va mai dura cel putin o luna pana revin. Voi incerca sa gasesc aici un medic stomatolog insa nu stiu daca ma va primi. Va multumesc anticipat pentru sfat.
0
11-03-2011, ora 21:54
olesea27
Nu este medic/terapeut
olesea27
salut, ma bucur ca am gasit acest forum unde pot cere si eu sfaturi, am avut si eu o extractie de maseaua din minte stinga inferioara, deoarece avea o pozitionare unghiulara si imi impingea o alta masea sanatoasa. Interventia a fost cam complicata, durere nam simtit, in schimb a 2-a zi durerea este insuportabila iar obrazul simt cum se umfla tot mai mult, nu pot deschide gura decit foarte putin pentru pai ca sa inghit apa, suc, intrebarea mea ar fi cit o sa mai dureze acest calvar, nu pot nici dormi noaptea durerea nu se atenueaza decit foarte putin cu ketanol,
vreau sa intreb daca se permite sa tin compres cu gheata peste obraz?
si ce se permite ca sa maninc? pentru ca iau Klamoks si stiu ca e un antibiotic puternik si nu pot sal iau pe stomacul gol trebuie sa maninc ceva inainte, am inceract cu paiul sa maninc iaurt si pireu din cartofi foarte subtire oare am facut bine? habar nu am ce se permite, pentru ca am citit ca nu se permit lactate oare de ce?
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
multumesc anticipat
0
12-03-2011, ora 09:11
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Vindecarea dupa o asemenea extractie este mai dificila, deci trebuie sa aveti putina rabdare. Da, puteti pune comprese pe obraz (chiar este necesar). De mancat, puteti manca orice, se prefera alimentele mai moi (din cauza discomfortului). Lactatele le puteti consuma din a doua zi dupa extractie
0
12-03-2011, ora 10:40
olesea27
Nu este medic/terapeut
olesea27
Multumesc foarte mult Dr. AS pentru sfat, asa voi face voi tine comprese reci caci am observat ca atenueaza durerea.
0
30-03-2011, ora 11:57
cri5tinageo
Nu este medic/terapeut
cri5tinageo
buna, in partea dreapta sus am gingia putin inflamata, alba si se simte tare, cred ca maseaua de minte ar fi trebuit deja sa iasa, de trei zile ma doare groaznic, acum ma dau cu un unguent pentru bebelusi, problema mare e ca simultan ma doare urechia si am capatat si un abces la incisivul central drept, ce sa fac?acum nu sunt acasa, si nu imi pot consulta medicul stomatolog. va rog ajutatima
0
30-03-2011, ora 12:13
cri5tinageo
Nu este medic/terapeut
cri5tinageo
buna, nu stiu daca postez unde trebuie, am si eu o problema de trei zile ma doare cred maseaua de minte, am 20 de ani si acum imi creste, am gingia alba in partea dreapta sus, putin inflamata, si se simte tare{maseaua}, problema e ca simultan ma dor urechea si incisivul central drept la care am capatat si un abces, aproape ca nu ma stiu ce ma doare mai tare, acum sunt in strainatate, deci nu imi pot vizita medicul stomatolog. va rog dati-mi un sfat ma doare cu totul
0
30-03-2011, ora 19:31
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca este o problema cu eruptia molarului, trebuie facute spalaturi cu sol. dezinfectante in zona respectiva si eventual o incizie a gingiei. In privinta abcesului de la incisiv, ar trebui facut un drenaj si deasemenea spalaturi endodontice. Durerea cu tot cu ureche poate fi cauzata de ambele probleme. Din cate stiu, asigurarea medicala acopera si urgentele stomatologice, deci ar trebui sa mergeti la medic. Daca va umflati, puteti lua antibiotic ( Augmentin sau Amoxicilina- desi in strainatate, nu puteti lua antibiotice fara reteta) si antiinflamatorii (pe baza de ibuprofen)
0
05-04-2011, ora 12:45
CORCOSIMONA
Nu este medic/terapeut
CORCOSIMONA
buna! si eu mi-am scos de 1 zi maseaua de minte pt ca riscam sa-mi stric ceilalti dinti. sunt putin umflata, am fost la medic mi-a dat amoxicilina de 500 mg 2 pastle la 6 ore 20 de bucati si nurofen forte 2 pe zi, iar a doua zi mi-a spus sa iau augmentin vreo 3 zile 1 la 12 ore. acum sunt in caeta nu stiu ce medic sa iau pt ca din cat m-am documentat cele 2 antibiotice sunt cam acelasi lucru.
ce ma sfatuiti?
rog raspuns.
multumesc si multa sanatate tuturor!
0
05-04-2011, ora 14:05
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Va sfatuiesc sa continuati cu cel cu care ati inceput. (ambele sint bune)
0
05-04-2011, ora 20:39
hambijulian
Nu este medic/terapeut
hambijulian
Salut!
Trebuie sa-mi scot 2 masele de minte, dintre care una, cea din partea stanga jos este inclusa in gingie, intrebarea mea este: le pot scoate pe amandoua in aceeasi zi??
Nu sunt din Bucuresti si nu prea cunosc clinici sau cabinete stomatologice... unde as putea sa fac eceste extractii fara sa am probleme dupa? (recomandari)
Multumesc!
0
06-04-2011, ora 11:28
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua! daca cele doua masele sunt pe aceeasi parte adica de exemplu partea stanga sus si jos, se scot fara nici o problema in aceeasi sedinta. daca insa este vorba de cei doi molari de jos, unul pe stanga si unul pe dreapta, ar fi mai bine pentru tine ca extractiile sa se faca separat. se scoate mai intai pe o parte, dupa care, cand partea resepctiva e vindecata si poti sa mananci fara probleme, se intervine si pe partea cealalta.
este vorba mai mult de confortul tau. pentru ca dupa odontectomie mai ales (adica operatia de scotere a maselei complet incluse) o sa ai ceva dificultati la alimentatie si la deschiderea gurii, plus durere si usoara tumefactie a zonei cateva zile.
0
07-04-2011, ora 15:31
hambijulian
Nu este medic/terapeut
hambijulian
Buna ziua!
Va multumesc frumos pentru mesaj. Va informez ca este vorba despre molarii de minte de pe aceeasi parte (partea stanga). Asta este o veste buna pentru mine, deoarece consider ca daca tot sufar o interventie chirurgicala voi suferi doar o data si voi scapa de doua "rebuturi" in acelasi timp. Tot am incercat sa ma programez pe la diverse clinici stomatologice sau cabinete particulare, dar ma programeaza dupa sarbatorile pascale, deoarece spun ca pana atunci au program full. Eu as dori cat mai repede sa fac aceasta interventie chirurgicala, ma puteti ajuta cu un sfat/ recomandare/ contact?
Multumesc!
0
07-04-2011, ora 20:15
severinabirlic
Nu este medic/terapeut
severinabirlic
Buna ziua/ seara. Am si eu o mare rugaminte - sa-mi spuneti daca este normal ca la o masea de minte ( cu o mica carie care nu ma deranja ), d-na doctor a " omorat" nervii de pe canale si apoi trebuie sa-mi faca obturatie pt ca acesta este ultima masea ( am avut gol de 3 masele pana la canin - probleme mai vechi, dar rezolvate ), este normal sa ma doara dupa 2 zile de la omorarea nervului ( dansa spune ca a gasit 2 canale ) de parca as avea o infectie in locul respectiv. Mi-a umblat in fiec zi si a mai gasit ramasite de nerv dar pe mine ma doare din ce in ce mai tare si-mi trece durerea doar cu pastile pt dureri. Pe mine ma intriga ca ma doare cand se atinge de maseaua de jos, cand vorbesc sau mestec, chiar dc feresc locul respectiv ( nu am ca o sensibilitate ). Este normal, cat dureaza durerea ( d-na doctor spune ca vor mai dura tratamentele ) pt la ca canin nu am avut probl asa ci m-a durut doar canalul, simteam ca mai e ceva acolo. Este posibil sa se faca o infectie cand se deschide maseaua ? Sunt f interesata pt ca treb salvat, aceasta fiind singura legatura pt lucrare.
0
08-04-2011, ora 08:45
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Intrebati daca e normal ca vi s-au scos nervii. Probabil ca fost necesar acest lucru, cariile pot fi profunde chiar daca deschiderea este mica. Durerea dupa obturatia de canal poate sa fie normala sau poate sa apara in situatia in care nu s-au sos toate filamentele de nerv sau in cazul in care exista o infectie. Trebuie spus ca tratamentele de canal pe molarii de minte sunt mai dificile din cauza pozitiei lor si a faptului ca de obicei radacinile lor au o morfologie mai aparte si pot exista canale suplimentare care trebuie depistate. Dupa finalizarea tratamentului trebuie facuta o radiografie pt a vedea corectitudinea obturatiei de canal
0
17-04-2011, ora 08:58
PLOSCARU CODRIN
Nu este medic/terapeut
PLOSCARU CODRIN
Buna ziua,
Numele meu este Codrin, sunt din Satu Mare si in urma cu 4 zile am suferit o odontectomie 48, molar de minte semi-inclus. Post-operator am luat cefalexin 1, 5 g pe zi, timp de 5 zile si ketonal la nevoie. tumefactia a fost foarte usoara, insa la 4 zile dupa operatie a aparut o durere destul de suparatoare care iradiaza in ureche si cedeaza la ketonal. mentionez ca nu exista febra, iar tumefactia a disparut. este normal sa mai simt durere inca?

cu multumiri,
codrin
0
17-04-2011, ora 23:17
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua!
cel mai indicat ar fi sa fiti vazut din nou, la un control, de medicul care v-a operat. se va evalua starea plagii si, daca este nevoie, se face un tratament local pentru ameliorarea durerii, alaturi de tratamentul general pe care il luati deja.
0
17-09-2011, ora 23:24
costy_eu
Nu este medic/terapeut
costy_eu
Buna seara! Am si eu o problema serioasa a danturii. Am avut o dantura sanatoasa pana la aparitia maselelor de minte. Acestea au aparut la intervale mari de timp intre ele. Pe partea stanga a maxilarului mi-au aparut pe la 21-23 ani, ceea ce a dus la o marire relativ usoara a maxilarului pe partea stanga, iar pe partea dreapta sus nu am deloc masea de minte, iar jos a erupt pe la 25 de ani.De cand mi-au aparut cele doua pe partea stanga si pana a erupt si cea de pa partea dreapta, pe aceasta parte dreapta a inceput sa mi se rupa mici colturi din masele, iar din una mi s-a spart o bucata destul de mare necesitand plomba. Dupa aproximativ 3 ani de zile si in urma unei decapusonari a iesit complet si aceasta masea de pe dreapata. Dar in tot acest timp am avut probleme serioase cauzate de dureri dintii au inceput sa mi se ciobeasca si sa se toceasca in unele zone, mi-a aparut de asemenea retractie gingivala pe aceasta parte dreapata dar la dintii de sus(mi s-a spus ca din cauza periajului excesiv, ce-i drept ma periez cam mult, dar nu cred ca aceasta este singura cauza)si in final am decis sa scot aceasta masea desi ea era perfect sanatoasa. Am suferit o interventie zic eu nefericita din partea unei doamne stomatolog care mi-a scos-o in doua zile dupa ce in prima zi incercase fara o radiografie, fara asistenta si fara toate instrumentele disponibile chinuindu-ma in acea zi mai bine de o ora si reusind abia a 2-a zi avand si asistenta si instrumentele necesare disponibile.

La ora actuala imi trosneste incheietura maxilarului pe partea unde am avut maseaua atunci cand deschid gura mai larg, sau cand mananc, simt o durere aproape continua pe partea dreapta amaxilarului, atat la dinti cat si in dreptul urechii, iar intreaga dentitie prezinta urme de tocire care avanseaza in continuare atat sus cat si jos. Pe partea stanga(unde maxilarul inferior este mai mare) am ambele masele de minte, nu este cumva un DEZECHILIBRU acum intre cele doua parti ale maxilarului. Eu asta simt ca ceva este in neregula si mi-am format obiceiul de a strange din dinti inclusiv noaptea.
Imi puteti spune o parere referitor la detaliile pe care vi le-am dat?
0
18-09-2011, ora 21:38
costy_eu
Nu este medic/terapeut
costy_eu
Imi puteti spune si mie o parere, va rog ?!
0
20-09-2011, ora 14:15
mara252
Nu este medic/terapeut
mara252
Buna ziua,
Acum 2 saptamani mi s-a extras molarul de minte, din cauza durerilor pe care le aveam (nu mai puteam manca nimic, gingia era umflata si durea, luam mereu ketonal ca sa pot scapa de dureri ). Asadar, mi-am facut curaj si am mers la un cabinet stomatologic, iar medicul a hotarat extractia molarului de minte. Au fost necesare 2 anestezii pt aceasta operatie, mai simteam inca o durere, iar apoi am fost cusuta. Nu va pot spune ce dureri am avut dupa extractie, au urmat zile de ketonal+omez, antibiotic, antiinflamatoare deoarece mi se umflase falca si gatul pe partea dreapta sub maxilar, nu am reusit sa mananc mai nimic si la inghitire era groaznic. M-am intors la medicul respectiv si mi-a prescris si arcoxia (antiinflamator). In max. 1 zi durerile au disparut.
Acum, dupa 2 saptamani de la extractie, iar m-au luat durerile pe aceeasi parte, cu aceleasi simptome - dureri la inghitire, nu pot deschide gura decat foarte putin, iar sub maxilar am iar aceeasi galma care nu cedeaza.
Ce medicamente sa mai iau, ca nu mai rezist? Medicul respectiv mi-a spus ca locul s-a vindecat frumos (dar pe mine ma doare) si ca poate o fi de la alta masea cariata :(
0
14-01-2012, ora 02:04
ady.73
Nu este medic/terapeut
ady.73
buna.imi poate spune si mie cineva, ce se poate intampla daca nu-ti scoti atele dupa o operatie dentara.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
73 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •