masea cu puroi, extractie - problema?!

15-11-2011
mitzipisi
Nu este medic/terapeut
mitzipisi
Buna,
acum vreo 4 zile(vineri) am fost la stomatolog cu o radiografie unde se vedea o punga de puroi la o masea. Medicul mi-a spus ca trebuie sa-mi lucreze pe canal. Mi-a 'sapat'in masea, dupa care mi-a pus vata si mi-a astupat maseaua.mi-a zis sa revin dupa 12 zile !!!!! Mi-a zis sa iau antiinflamator doar daca doare si antibiotic doar daca nu cedeaza durerea de la antiinflamator. A doua zi am avut dureri, insa am urmat sfatul medicului. A treia zi nu mai puteam de durere, am luat ketonal forte si ma lasa durerea cam vreo 2 ore, apoi reaparea. Am sunat medicul (duminica) cand nu mai rezistam si mi-a zis ca e normal sa doara, ca probabil am stat in curent (culmea, eu am stat doar in casa!!!) si sa iau pastile. Duminica seara m-a dus prietenul meu la un cabinet unde luau ürgente'si 'dna dr mi-a spus ca acolo nu trebuia pusa vata, trebuia lasat gol ptr drenaj.Mi-a curatat locul, ma durea groaznic, am plecat acasa si am facut noapte alba de durere. O zi mai tarziu am ajuns la cabinet tremurand de durere, m-a trimis sa-mi fac radiografie dupa care mi-a zis ca am f mult puroi acolo si nu mai are ce sa-mi faca, trebuie sa o extraga.Mi-a facut anestezie, mi-a facut extractia, nu am simtit nimic :). Am plecat acasa, nu mai am durere, insa in dimineata asta (la 12 h dupa extractie)m-am trezit putin umflata. Nu ma doare, simt doar umflat si am un cheag mare de sange in locul cu pricina. Iau antibiotic (Amoxicilina 1000) in continuare si antiinflamator. Este ok ca mi s-a extras chiar daca avea puroi?Primul medic a procedat ok?Ce trebuie sa mai fac acum, in afara de antibiotice, mai trebuie sa merg la 'curatat'?dna dr care mi-a facut extractia mi-a zis ca doar in cazul in care ma doare sa o contactez ptr a ma chiureta din nou.Va rog frumos sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, cum trebuie sa-mi fac igiena, mi-e frica cand stiu prin ce chinuri am trecut.Va multumesc din suflet ptr raspuns, Alina.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul