masea cu infectie

26-11-2012
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
salut,

Problema mea este de vreo 2 luni, tratament cu arsenic pt omorarea nervului apoi am facut parodontita chimica. in fine, m-au lasat cu canalele deschise pt a trece paradontita aceea. In fine, nu m-a mai durut si n-am mai mers la medic. Acum 5 zile m-am hotarat, am mers, a bagat stomatologul niste ace pe canalele si pe unul dintre ele a iesit putina ifectie. Mi-a pus un pansament pt a pregati maseaua de plombat iar dupa 2h nu am mai putut de durere si am fost si mi l-a scos. Iau antibiotice de sambata, dupa prima zi de antibiotice deja se mai desumflase, azi am mers acolo mi-a bagat cu seringa pe canale un lichid care m-a usturat foarte rau. De azi de dimineata s-a unflat foarte foarte mult, am facut o punga de puroi in dreapta jos care este localizata la baza maxilarului spre obraz si ma doare cam rau. Merg la farmacie sa iau augmentin, pana acum luam amioxicilina 500 din 6 in 6h

Cce e de facut, infectia vad ca incepe sa coboare spre gat.
3 comentarii
0
26-11-2012, ora 18:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
urgent la ACELASI stomatolog.sa vada.
DOAR el stie.ce ti-a lucrat...
sanatate.
0
26-11-2012, ora 19:58
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
pai azi de dinineata am fost la el, mi-a obturat iar canalele si mi-a bagat un dezinfectant cu serringa si de atunci ma doare, parca ar fi o usoara arsura si s-a unflat mai mult. l-amsunat, mi a zis sa iau augmentin, sa inrerup amioxicilina. prostia a fost de partea mea, mi le a obturat, le-a lasat deschise pt o saptamana sa imi treaca parodontita chimica, dar cand am vaut ca mi-a trecut n am mai mers cand m-a progamat ci dupa 1luna :))
0
08-12-2012, ora 15:06
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
bogdys


Tu descrii O URGENŢĂ STOMATOLOGICĂ. Fii atent:

Vei merge imediat la medicul de familie şi îi vei cere un bilet de trimitere către secţia de chirurgie BMF (buco-maxilo-facială) a celui mai apropiat spital de lângă tine. Pe lângă trimitere, trebuie să ai la tine carnetul de student / elev sau adeverinţa de salariat (după caz) şi nişte bani. Că îţi vor face o radiografie la măsea (din câte ştiu inclusiv în spitalele de stat radiografiile se plătesc).

Cei de la chirurgie BMF vor rezolva imediat problema ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul