markeri tumorali

08-06-2008
elemica
Nu este medic/terapeut
elemica
buna ziua. imi puteti spune daca investigatiile cu markeri tumorali sunt costisitoare? multumesc si astept raspunsurile dvs.
8 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Fiecare marker tumoral costa in jur de 30-60 RON in functie de laborator si tehnica de lucru. Acum depinde de tipul afectiunii investigate, nu se fac toti markerii tumorali, ci numai cei ce ne ofera date referitoare la organul ce ne intereseaza...
Numai bine!
0
13-06-2008, ora 00:00
elemica
Nu este medic/terapeut
elemica
va multumesc pt informatiile oferite
0
12-11-2009, ora 21:06
esanu corina
Nu este medic/terapeut
esanu corina
corina
Va rog sa imi spuneti pentru carcinom macrocelular gr 1 metastaze 0 ce marker ar trebui facut? Operatia este din februarie 2008 !
Multumesc
0
12-11-2009, ora 21:08
esanu corina
Nu este medic/terapeut
esanu corina
Nu am precizat ca operatia a fost facuta pe lobul drept la plamin.
Multumesc
0
12-11-2009, ora 21:24
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Pentru acest tip de carcinom cel mai indicat marker ar fi CYFRA 21-1, doar sa gasiti un laborator care sa-l lucreze... cu toate acestea nu are o sensibilitate prea mare.
0
14-11-2009, ora 09:34
esanu corina
Nu este medic/terapeut
esanu corina
Multumesc pentru raspuns. Deci un C.T. ar fi mai edificator, ultimul l-am facut la Spitalul Militar in iunie 2009, astept sa treaca macar 6 luni. Desi la PET CT(septrmbrie 2008) a aparut activitate intensa pe tesut linga operatie, la noi nu s-au vazut metastaze. Doamne ajuta! Am considerat ca un marker ar putea indica daca este absolut necesar sa reincep investigatiile, sau sa ma consider norocoasa ca nu evolueaza boala.Speranta moare ultima! Multumesc mult oricum pentru raspuns.
0
01-01-2010, ora 22:18
mares.anca
Nu este medic/terapeut
mares.anca
Vei gasi un mesaj la "Modificati profilul dvs.", multa sanatate.
0
02-09-2011, ora 09:48
marianabalea
Nu este medic/terapeut
marianabalea
buna ziua
am facut niste analize.markeri tumorali ca125 rezultatul este 12.2 nu stiu ce inseamna si nu am contactat nici un doctor pentru ami citi rezultatul va rog daca ma puteti ajuta, sau daca doamna doctor ami poate citi acest rezultat

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •