markeri tumorali - nodul testicular | Forumul Medical ROmedic

markeri tumorali - nodul testicular

03-08-2007
nmarius1
Nu este medic/terapeut
nmarius1
Am un nodul testicular stanga sus 1 cm din aprilie 2007, am facut analiza la sange pentru determinarea titrului markerilor AFP si b-HCG si au iesit negative. Am facut un tratament cu prednisan, indometacin si vit.E forte dar fara nici-un rezultat. Mentionez ca nodulul n-a crescut si nici nu ma doare, uneori seara parca simt ceva. Ma pot baza pe rezultatele acestor analize si sa stau linistit sau ar fi mai bine sa ma operez si sa-mi scot testiculul? Exista riscuri in ambele variante?
2 comentarii
0
03-08-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Diagnosticul de certitudine in astfel de cazuri se pune pe baza examenului histopatologic (biopsie), insa in cazul cancerului testicular aceasta nu este indicata intrucat poate determina diseminarea eventualelor celule canceroase.
E adevarat ca se folosesc o serie de markeri tumorali cum sunt AFP, beta-HCG si LDH pentru orientarea diagnosticului si ca acestia sunt crescuti in cancerul testicular (unul sau mai multi), insa exista posibilitatea evolutiei unui cancer testicular fara ca aceste analize sa depaseasca limitele normale (in unele cazuri).
Asadar un rezultat sigur puteti avea numai dupa operatie. Se poate efectua o prelevare de tesut pentru biopsie inainte de a recurge la operatie, insa apare riscul descris mai sus (bineinteles, numai in cazul in care este vorba de cancer).
Cancerul testicular este unul din cancerele cu rata mare de vindecare.
In cazul in care faceti operatia, functia de reproducere nu va fi afectata.
Oricum, cel mai bine e sa va sfatuiti cu medicul dvs.
Multa sanatate!
0
04-09-2008, ora 00:00
vasile_8
Nu este medic/terapeut
vasile_8
Draga marius1 aveam aceleasi simptome ca si tine si fiind in vacanta in Romania nu mi-au gasit nimica la controalele medicale.dar revenid in Olanda la ora 12 am avut programare la medicul de famile, iar cu 3 ore mai tarziu ieram pe masa de operatie acum 3 sapt dupa operatie mau dignosticat cu cancer testicular.datorita interventiei rapida a medicilor nu a intrat in corp panan prezent sper ca am scapat cu operatia.TE SFATUIESC SA PLECI URGENT LA UN MEDIC sa nu lasi sa treca zilele ca sar putea sa scapi cu eliminarea unui texticol. sa nu amani sa primeasca ocazia de ati intra in corp.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: