markeri tumorali

78 comentarii 1 2 3
0
28-03-2012, ora 15:39
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
AURA cu lacrimi in ochi citesc mesajele tale de disperare, si eu am trecut printr -o situatie identica vezi mai sus comentariile mele, mama mea a avut ce are mama ta, vreau sa-ti spun ca si eu am facut tot ce tine pt aceasta boala cumplita, mama a fost operata cu 13 ani in urma de vibrom uterin, iar dupa 13 ani ne am trezit cu ascita si cu un diagnostic cumplit ascita cauza nederminata CARCINOMATOZA PERITONEALA, am facut tot ce se impune CT citostatice, markeri tumorali(care aveau val mai mult decit normala)...etc dar operatia chirugicala nu am acceptat, pt ce????pt a explora abdomenul si a deceda pe masa de operatie ??Aceasta decizie am luat o dupa o vizita in italia-roma la un foarte mare profesor ce se ocupa de acest cumplit diagnostic, el mi-a spus ca nu este nimic de facut in momentul cind apare ascita Imi permit sa ti scriu aceste randuri pt ca eu am un singur regret, ca ocupandu ma prea mult de boala mamei mele eram tot timpul stresata tot timpu pe drumuri intre roma -bucuresti si nu m-am bucurat de ultimile 3 luni de viata linga mama mea, Acum regret cind poate eram rea si raspundeam pe un ton putin nervos pt ca profesorul de la roma ma privit in ochi si mi a spus mama ta mai are de trait 6 luni, aceasta boala cumplita nu are vindecare este o forma rara de cancer si din pacate este descoperita atunci cind apare ascita, ea lucreaza in tacere nu doare, eu cu mama am comunicat pina in 1 min de viata nu a avut durere Draga mea stai alaturi mamei tale eu acum regret ca am investit peste 5000 euro in romania prin spitale, uneori camere VIP pt un tratament decent si nu am obtinut nimic, numai minciuna pt un ban in plus, umilinta si bataie de joc promisiuni murdare, Eu va doresc multa sanatate
0
29-03-2012, ora 08:42
auraserban
Nu este medic/terapeut
auraserban
Buna ziua!
Carmuti, va multumesc pentru compasiunea aratata! Chiar nu stiu ce sa fac, ce pot spune, cat este de similara suferintei mamei tale. In acest moment, mama se simte bine, si sper ca aceasta stare sa se prelungeasca cativa ani. In urma dialogului purtat cu medicul oncolog, unde mama este luata in evidenta, acesta a fost singura persoana care ne/a incurajat putin, ne/a dat cateva sperante. Ma gandesc ca, dupa cateva cure de citostatice, mama sa poata fi operata, in speranta ca ii vom prelungi cativa ani de viata. Mi/as dori, asta daca veti putea, sa/mi spuneti mai multe despre etimologia bolii mamei dumneavoastra. Va multumesc din suflet si va doresc tot ce este mai frumos pe lumea asta!
0
25-06-2012, ora 16:22
Mariana3181
Nu este medic/terapeut
Mariana3181
care este indicele markerului tumoral la cancerul ovarian mie miau spus ca au pierdut analizele au depistat la ecograf un chist lichid si mia spus ca solutia este o sarcina daca stiti ceva raspundetimiva rog
0
25-06-2012, ora 21:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu inteleg intrebarea totusi...
0
27-06-2012, ora 16:51
auraserban
Nu este medic/terapeut
auraserban
Buna ziua!
Incerc a va multumi ca ne raspundeti cu promptitudine intrebarilor noastre, uneori poate prea agasante, dar motivatia acestui gest este disperarea ivita la aparitia acestor boli grave si fara sperante de vindecare totala. Pe acest sitte m-am logat atunci cand am aflat ca mama mea are cancer, are aceasta boala pe care am dorit a o uita odata cu moartea tatalui meu. Dar cum viata isi rezerva dreptul de a ne incerca mereu, acum si mama mea are aceeasi boala necrutatoare. Rezultatul mamei, la inceputul chimioterapiei, la markerii tumorali ptr cancerul ovarian a fost de 500, o valoare extrem de mare.Dupa 4 cure de citostatic, valoarea la merkerul CA 125 a fost de 78. Ne/am bucurat enorm ca citostaticul si-a facut datoria, As dori sa va intreb, daca, in aceasta situatie, se poate pune problema unei interventii chirurgicale? Este bine sa o operam pe mama, tinand cont de ascita pe care o are?
Va multumesc,
0
27-06-2012, ora 17:04
auraserban
Nu este medic/terapeut
auraserban
Acum, dupa ceea ce am relatat referitor la mama mea, mai am o intrebare ce o priveste pe colaga mea de birou. Tatal ei se simte rau, si medicul in urma consultului, i/a spus sa faca urmatorii markeri; NSE, CYFRA 21-1 SI CEA.
Rezultatele acestora sunt..NSE=8, CYFRA21-1=9, 75 si CEA = 550. Va rog din suflet daca puteti a ne interpreta aceste rezultate si a spune diagnosticul in urma acestor markeri tumorali.
Cu respect,
0
28-06-2012, ora 00:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru prima intrebare: ma tem ca posibilitatea unei interventii chirurgicale tine de EXTENSIA BOLII. exista metastaze in alte organe? daca nu exista decat in abdomen, atunci se indica probabil interventia chirurgicala cu scopul reducerii maselor tumorale, cu scopul de a prelungi supravietuirea si de a controla boala cat mai mult timp. am totusi prea putine date pentru a raspunde la aceasta intrebare.

la a doua intrebare: ma tem ca markerii tumorali nu sunt utili in DIAGNOSTICUL cancerului. ca atare markerii nu au valoare decat intr-un context clinic si cu alte analize plus o suspiciune inalta. e drept ca markerii pe care ii prezinti pot fi compatibili cu o boala canceroasa, la ce se vede acolo si cum sunt modificati, probabil ca medicul care a cerut aceste teste s-a gandit la un cancer bronhopulmonar. trebuie sa mai efectueze si alte investigatii, dupa indicatia medicului respectiv.
0
19-07-2012, ora 22:12
blueais
Nu este medic/terapeut
blueais
Buna seara!Markerii CEA pot sa oscileze?Sunt operata in 2005 de neoplasm mamar si markerii CEA au fost pana acum 1, 80 si au inceput sa creasca.Deci in mai 2011 au fost ca deobicei 1, 80 apoi in octombrie 2011 au fost 2, 00 si acum in mai 2012 sunt 2, 30.De ce au inceput sa creasca?Analizele de sange sunt ok, markerul CA-15 intodeauna in limite normale..deja incep sa ma ingrijorez.
0
19-07-2012, ora 22:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este totusi sub limita superioara considerata normala, nu reprezinta deci motiv de ingrijorare! nu exista mai muite variante de normalitate.
0
20-07-2012, ora 09:20
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Momentan valorile nu par a fi ingrijoratoare insa, puteti incerca sa-l repetati mai des, la acelasi laborator, pe aceeasi metoda. Puteti sa-l faceti lunar, sa spunem macar 3 luni consecutiv sau macar la 2 luni interval si sa observati tipul de variatie. Daca valorile sunt variabile (si mai mici decat cele precizate de dvs) e bine, daca sunt crescatoare e bine sa fiti vigilenta si sa faceti si alte investigatii (desi e posibil sa nu fie nimic decelabil decat in momentul in care, Doamne fereste, CEA ar depasi valorile normale. Nu trebuie sa intrati in panica, ci pur si simplu sa fiti un observator "cu sange rece".
Multa sanatate si sa auzim de bine!
0
20-07-2012, ora 09:57
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu stiu ce kit s-a folosit, cel cu interval de referinta pana in 3-4 ng/ml sau cel pana in 10 ng/ml? Eu il prefer pe primul pentru ca din experienta mea cu o persoana draga, din serul lucrat prin ambele metode au rezultat valori apropiate, in jur de 8, ceea ce prin prima metoda insemna evolutia bolii, iar prin a doua se incadra in intervalul de referinta si pe atunci, intr-adevar, boala evoluase...
In cazul dvs este foarte posibil sa nu fie vorba de asa ceva, in general CA 15-3 ar trebui sa fie cel care creste primul in evolutia cancerului mamar, insa am preferat sa va atentionez in primul mesaj ca sa fiti atenta la toate aceste detalii pentru ca e mai bine asa...
Numai bine va doresc!
0
20-07-2012, ora 13:10
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
pacienta cu chistadenocarcinom border-line, , , acum 5 ani, sa efectuat histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si 6 serii de chimioterapie.acu in urma unui rmn sa gasit."""'FICATUL ARE ASPECT NORMAL, CU EXCEPTIA UNUI NODUL DE 7mm DIAMETRUL, SITUAT IN SEGMENTUL VIII, VENTRAL SI TANGENT LA RAMUL ANTERIOR AL VENEI PORTE DREPTE;ISI REDUCE SEMNIFICATIV SEMNALUL IN FRECVENTA DE DIFUZIE DE LA B50 LA B1000 SI SE INCARCA PROGRASIV CU CONTRAST PARAMAGNETIC"""" concuzie...""""mic nodul hepatic in segmentul VIII, posibil hemangiom;dimensiunile mici reclama monitorizare irmn la maxim 6 luni, avand in vedere contextul oncologic.recomandam ca monitorizarea sa fie efectuata cu aceeas tehnica si pe acelasi aparat:::in rest irmn abdomino-pelvin post tratament in limite normale., , , despre ce e vorba?despre o metastaza?marcarul de inainte la rmn.ca 125 a fost 11...
0
20-07-2012, ora 19:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
blueais: urmarirea acestui marker, e important de stiut, are valoare daca, cumva, valoarea lui a fost MARE inainte de operatie, altfel... in foarte mica masura.

stela-stela: mi se pare ca am mai discutat undeva aceasta problema... pe alt subiect al sectiunii acestui forum.
0
16-11-2012, ora 17:07
ela28
Nu este medic/terapeut
ela28
pt Dna.dr.la un chist dermoid de 10 cm.CA 125 =20, 4 este de rau?...chiar daca este o valoare sub maxima, m'a cam speriat
0
16-11-2012, ora 17:10
ela28
Nu este medic/terapeut
ela28
CA-125 cu valoare de 20, 4...este de speriat?
0
16-11-2012, ora 19:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai de ce te-a speriat ? nu este o valoare "sub maxima", este o valoare NORMALA si deci fara semnificatie clinica/medicala.
0
16-11-2012, ora 20:04
ela28
Nu este medic/terapeut
ela28
m'am speriat pt ca este totusi o valoare mare...aproape de maxima si nah...multumesc pt raspuns!
0
18-11-2012, ora 00:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
78 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •