markeri tumorali

06-09-2007
larisa_ionescu
Nu este medic/terapeut
larisa_ionescu
Daca un marker tumoral creste inseamna ca boala incepe sa recidiveze?
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: anul trecut in august mi-am facut markerul CA 125 si a iesit 1, 86, iar anul acesta in august a iesit 5, 72. Este in limite normale (0-35), dar e o crestere destul de mare. Am motive sa ma ingrijorez? Cui se poate datora acesta crestere? Ce trebuie sa fac?
Mentionez ca am 29 de ani si am fost operata in urma cu aproape 4 ani de carcinom ovarian cu histerectomie totala.
78 comentarii 12 3 Înainte ›
0
06-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
La valoarea CA 125 pe care o aveti si care este in limite normale, nu se poate afirma cu certitudine ca e vorba de o recidiva, mai ales avand in vedere ca rezultatele analizarii markerilor tumorali in sange pot varia si de la o zi la alta, ca de altfel orice parametru pe care il examinam.
De ce am spus ca "nu se poate afirma cu certitudine" este tocmai pentru ca exista posibilitatea ca unele persoane sa nu prezinte cresteri semnificative ale markerilor tumorali chiar daca au un proces tumoral ce ar fi trebuit sa determine cresterea acelor markeri. De aceea trebuie sa fim atenti in interpretarea acestor valori.
Intrebarea mea este daca vi s-a recoltat CA 125 inainte sau dupa operatie si daca ati avut valori peste limita normala?
Cel mai bine este sa va sfatuiti cu medicul curant (oncolog sau chirurg) care va stie evolutia, desi parerea mea este ca nu trebuie sa va faceti griji de valoarea obtinuta.
Oricum analiza o puteti face la intervale mai mici de un an pentru a urmari evolutia valorilor.
Va doresc multa sanatate si optimism!
0
06-09-2007, ora 00:00
larisa_ionescu
Nu este medic/terapeut
larisa_ionescu
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Va raspund la intrebare: inainte de operatie nu mi s-a recoltat CA 125, iar dupa operatie, dupa efectuarea tratamentului citostatic am efectuat acest marker anual, iar valorile au fost, in ordinea recoltarii: 6, 23 1, 86 5, 72.
Va multumesc inca odata.
0
06-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar fi fost interesant de stiut si ce valoare aveati inainte de operatie, daca boala a evoluat cu cresterea acestui marker sau nu. Pentru ca daca CA 125 nu a fost crescut nici inainte, e posibil sa nu obtinem prea multe relatii prin dozarea acestuia.
Va mai spun inca o data ca valoarea este cat se poate de normala si nu cred ca ar exista vreo problema. Probabil acelasi lucru il va spune si medicul dvs pe care va recomand sa-l consultati pentru linistea dvs.
Numai bine!
0
30-10-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna ziua! Va rog sa ma ajuti si pe mine cu urmatorul lucru. Mama mea a fost la doua ecografii abdominale iar rezultatul a fost acelasi la ambele, si anume cantitate importanta de lichid in abdomen ( ascita ). Datorita gravitati situatiei, am fost la insititul Oncologic Fundeni iar de acolo a fost trimisa sa faca cei doi markeri CA 19-9 si 125. Primul a iesit 0, insa CA 125 a iesit >600, dupa care a urmat un chiuretaj biopsic la care asteptam rezulatatele. Ma poate ajuta cineva cu informatii...? A mai trecut cineva prin asa ceva? Va rog sa ma ajutati!
Multumesc.
0
30-10-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna ziua! Va rog sa ma ajuti si pe mine cu urmatorul lucru. Mama mea a fost la doua ecografii abdominale iar rezultatul a fost acelasi la ambele, si anume cantitate importanta de lichid in abdomen ( ascita ). Datorita gravitati situatiei, am fost la insititul Oncologic Fundeni iar de acolo a fost trimisa sa faca cei doi markeri CA 19-9 si 125. Primul a iesit 0, insa CA 125 a iesit >600, dupa care a urmat un chiuretaj biopsic la care asteptam rezulatatele. Ma poate ajuta cineva cu informatii...? A mai trecut cineva prin asa ceva? Va rog sa ma ajutati!
Multumesc.
0
04-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Draga mariap, din pacate prezenta lichidului de ascita in abdomen complica foarte mult lucrurile, conferind acestei situatii o gravitate crescuta. La ecografie nu s-a mai vazut nimic in neregula, in afara de lichid?
CA 125 creste in tumori ovariene sau endometriale si nu numai (poate creste si in tumori gastrointestinale).
Ceea ce aveti de facut acum este sa asteptati rezultatul biopsiei si sa aveti un medic care sa coordoneze investigatiile ce urmeaza a fi facute pentru stabilirea diagnosticului si a deciziei de tratament.
Va doresc multa sanatate si foarte multa putere si mamei si dvs si daca mai aflati ceva si va pot ajuta cu ceva (fie chiar si un sfat) puteti scrie tot aici; astept vesti de la dvs. Numai bine!
0
11-11-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna seara. Multumesc pentu raspuns. Mama a fost operata Miercuri si a stat la reanimare pana aseara.
0
11-11-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna seara. Multumesc pentu raspuns. Mama a fost operata Miercuri si a stat la reanimare pana aseara.
0
11-11-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
A operat-o un profesor de la Fundeni la o clinica particulara particulara din Bucuresti. Din cate am inteles a fost un cancer de ovar cu explozie in abdomen. S-a scos cca trei sferturi din tumoare. Va urma tratament - chimioterapie dupa care va urma a doua interventie chirurgicala. Sunt disperata!!!!!!!!!!!!!! Ma rog la Dumnezeu sa fie bine. Am inteles ca se poate sa nu raspunda la tratament.
0
14-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este greu de precizat cum va raspunde la tratament si care va fi rezultatul dupa a doua interventie. Sa dea Dumnezeu sa fie bine. Cunosc disperarea pe care o simtiti, stiu cum este, ai senzatia ca e un vis urat, din care iti dai seama totusi ca nu te poti trezi (de fapt, nu poate fi descrisa in cuvinte). Tot ce ramane de facut este infruntarea realitatii si incercarea de a ajuta parintele sa treaca mai usor prin aceste necazuri. Incercati sa fiti optimista, ca mama dvs sa gasesca puterea de a lupta cu boala. Ea este pionul principal, trebuie sa lupte si dvs trebuie sa o sustineti!
Dar Dumnezeu e mare si poate o sa va ajute sa va treziti din acest vis urat.pe mine m-a ajutat.
Multa, multa sanatate!!!
0
16-11-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna ziua. Ati descris mai sus exact ceea ce simt. De cca trei saptamani de cand am aflat de boala, parca traiesc un vis urat din care, efectiv, nu ma pot trezi. Am auzit in trecut de asemenea situatii si ma gandeam ca niciodata nu mi se poate intampla mie. Si uite!!! Se poate!! Nici mamei mele nu ii vine sa creada chiar si acum dupa operatie. Sper din tot sufletul sa se faca bine. Ma gandeam ca poate in urma tratamentului nu mai este nevoie de o a doua interventie. Ea inca nu stie de acest aspect. Am vrut sa o menajez ca sa se recupera dupa operatie. Va urez multa sanatate la toti.
0
20-12-2007, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
te rog din suflet spune mi cine a operar o pe mama ta si cum se mai simte si eu ma comfrunt cu aceeasi situatie operata de 13 ani histrectomie totala iar acum am descoperit ascita in cantitate mare am facut toate investigatiile de 2 luni si nu mi au gasit nimik 2 tomografii marcari toti cu val normale endoscopie ecografie transvaginala colonoscopie toate normale in final am primit diag carcinomaroza peritoneala doar ca lichidul era exudat va rog nu stiu ce sa fac unde sa ma adresez sunt disperata nu stiu ce sa fac cer ajutor va multumesc
0
21-12-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna ziua. Va ajut cu cea mai mare placere. Se numeste profesorul Ion Balanescu - il gasiti la Fundeni, la Institul de Oncologie. Mama mea se simt bine, a facut doua sedinte de chimioterapie si dupa inca 4 trebuie operata din nou. Daca aveti nevoie si de alte informatii va stau la dispozitie. Sanatate multa.
0
21-12-2007, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
iti multumesc din suflet spune mi mama ta de ce a fost operata si ce i a spus medicul???????mai face ascita ??ce tratament a urmat dupa operatie? unde il pot gasii pe prof are un cabinet privat pt ca la fundeni e mai greu daca poti sa mi spui ca am inteles ca mama ta a fost operata la o clinica privata care?a doua operatie cind v a fi cum suporta terapia iti doresc multa sanatate tie si mamei tale astept raspuns
0
22-12-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna seara. Mama a fost operata de cancer la ovar. Datorita faptului ca avut 4 litri de ascita, nu s-au putut vedea organele genitale deci initial nu s-a stiut despre ce este vorba. Profesorul Balanescu, insa a spus de la bun inceput ca poate fii cancer de ovar sau endometru. La operatie s-a confirmat ca este de ovar, insa din pacate este in stadiul 3C cu metastaze la epiplon, peretii vezicii urinare si vase importante de sange. Dupa cele 6 sedinte de chimioterapie urmeaza sa fie operata din nou.
0
22-12-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Din pacate exista si varianta in care tumoara sa nu se stranga si atunci sansele ei sunt minime. Chimioterapia o suporta grau in sensul ca o dor toate organele si oasele din organism. Are stari de greata.In ceea ce priveste ascita, nu stim deoacamdata, cert este ca dupa a treia sedinta, probabil ca va face si o ecografie abdominala si markerul CA 125.
0
22-12-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Profesorul Balanescu este un om minunat, vi-l recomandat din tot sufletul. Are cabinet particular numar de tel: 021/211.76.13. Incercati sa sunati dupa ora 11:00. Iar clinica particulara unde a operat-o pe mama se numeste Victor Babes. Daca va mai pot ajuta cu ceva, va rog sa nu ezitati. Si eu am fost disperata si inca sunt. Numai Dumnezeu stie ce sanse mai sunt. Va doresc multa sanatate.
0
24-12-2007, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
iti multumesc din suflet imediat dupa sarbatori sun la prof sunt disperata mai imi permit sa te intreb ceva tu ai spus ca mama ta a avut 4 litri de lichid cum a fost evacuat lichidul post operator prin paracenteza??nu stii acum daca s a mai format si ce mai vroiam sa te intreb de ce a fost operata intr o clinica privata asa ai dorit tu si daca poti sa imi spui si mie pretul pt ca daca stau si ma gandesc e mai bine asa eu am fost internata la 2 spitale din buc unde am dat in 2 luni foatre multi bani la doctori si mare lucru nu am aflat ba mai mult am fost chiar mintita ca voi face laparoscopie pt a vedea daca tumora e peritoneala si dupa ce am platit un pat in sectia de chirurgie 4 milioane am platit o spaga mi s a spus ca nu se poate face laparoscopie pt ca avind lichid se poate face peritonita si voi muri in dureri grosnice e foatre trist dar adevarat pt asta imi comvine intr o clinica privata.acum te las iti doresc sarbatori fericite si multa multa sanatate tie si fam tale te sarut din suflet si sa ai parte de tot binele din lume tu si fam ta
0
25-12-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna ziua. Cei 4 litri de ascita au fost evacuati in timpul operatiei, iar dupa, timp de 7 zile a avut drena deoarece lichidul tot mai curgea. Din cate stiu si din cate am vazut si la prof Balanescu, punctia nu este o solutie deoarece lichidul se va forma din nou. In Ianuarie dupa a treia sedinta va face o ecografie abdominala si de abia atunci vom stii sigur daca a mai facut lichid. Oricum, din cate mi-a spus profesorul este posibil sa faca din nou ascita deoarece nu i s-a scos tot.
0
25-12-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
In ceea ce priveste spitalul, am avut de ales intre Fundeni si Victor Babes si am optat pentru a doua, deoarece m-am gandit macar atata lucru sa mai fac pentru ea. Operatia a costat 2400 euro si spitalizarea 75 euro/zi, dar credeti-ma merita toti banii din lume. A stat la reanimare 3 zile, timp in care minut de minut o asistenta a fost cu ea. Au cele mai bune medicamente iar oamenii sunt extarordinari de amabili fara sa le mai dai si alti bani. Ba din contra, daca incerci sa dai cuiva te refuza cu vehementa, in asa fel incat te simti si prost ca ai incercat.
0
25-12-2007, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
VA doresc un Craciun Fericit si multa sanatate si astept un semn de la Dvs. sa imi spuneti ce ati facut.
0
13-01-2008, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
buna seara a
m revenit sa va spun ce am facut am fost la prof balanescu am facut vizita si mi a dat sa fac ca 125 l am facut la medsana si rezultatul a fost 89 l am sunat pe prof si mi a spus sa merg la oncologie pt a ince chimioterapia ce vreau sa va intreb mama dumneavoastra unde a facut sedintele de chimioterapie??a fost internata au raspuns la tratament cum s a simtit ???si cum se simte in prezent ??astept un semn de la dvs sa stiu ce sa fac eu prefer o clinica privata pt a putea sa ramin internata pe accea perioada dar nu prea am prea multe informatii poate ma ajutati dvs va urez multa sanatate dvs si mamei
0
14-01-2008, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna dimineata. Pentru chimioterapie Mama este internata la Fundeni, la institutul Oncologic. Suporta destul de bine fata de ceilalti pacienti. Iar din cate stiu nu se fac aceste tratamente in spitale particulare, ci numai in cele de stat. Dar Dvs. ce problema aveti? Vad ca valoarea la CA 125 a iesit destul de mica. Si de ce ati mers la Medsana?
0
14-01-2008, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
buna dimineata prof balanescu mi a spus ca val CA 89 este foarte mare si trebuie sa fac chimioterapie eu am fost operata cu 13 ani in urma de fibrom uterin iar acum de 4 luni fac acita am facut tot felul de investigatii si se pare ca ascita e de la ovar desi au fost scoase vreau sa te intreb mama ta ce virsta are eu am 61 ani si cit timp trbuie sa faca citostatice si la ce interval de timp iti multumesc
0
14-01-2008, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Mama are 53 de ani si face 6 sedinte de chimioterapie, la 21 zile diferenta.
0
14-01-2008, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
scuza ma la medsana am fost pt a face analiza ca ca am inteles ca este cel mai bun laborator din bucuresti?????????????
0
14-01-2008, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Si la Victor Babes este ok. Va spun din propria experienta. Dar domnul profesor nu v-a trimis la Victor Babes? Daca da, din punctul meu de vedere ar fi trebuit sa megeti acolo. Stiti cum este.
0
14-01-2008, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
maria eu am fost la prof martia trecuta si m a trimis sa imi fac ca 125 la victor babes eu deja il facusem pe 1 noiembrie si val era 23 drumul a fost destul de incurcat ti am explicat am facut miercurea trecuta ca la medsana pt ca vrioam sa il compar cu cel facut anterior si dupa cum ti am spus e 89 l am sunat pe prof si i am spus val si mi a spus ca este foarte mare si s a merg la dr georgescu la oncologie pt citostatice dupa care s a vin la el sa vada daca au raspuns la trat si sa fac operatie eu acum am fost la sp municipal si miine ma internez pt terapie ce vreau sa te rog ce fel de citostatice face mama ta cum se numesc si cum le suporta pt ca nu stiu nimic va doresc multa sanatate astept raspuns de la voi va multumesc din inima
0
14-01-2008, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
maria de citostatice naturale ce parere ai?prietena mea care are un cancer operabil colon stadiul 4 a facut citostatice 6 luni dupa care a inceput trat cu citos naturale de la otv dr moararu si se simte excelent nu maninca carne bea sucuri de leg si fructe maninca numai cruditati iar carnea ei este ciupearca si multumeste lui DUMNEZEU merge pe al 2 an si se simte foarte bine tu ce parere ai??? mama ta maninca carne in timpul citos am auzit ca nu ai voie lactate in sapt cind le faci ce imi poti spune mami tau ce manca???????/daca ai timp astept rasp tau si miine ma duc sa ma internez ma duc la spitalul municipal pt ca am o cunostinta un prof care ma trateaza bine din toate punctele de vedere adica rezerva asis personala la rezerva e o camera vip dar se plateste si merita si in plus spitalul este aproape de casa si pot venii fetele mele am si eu 2 fete una de 42 ani si una de 44 ani care sunt la fel de bune ca si tine stau tot timpul linga miine se intereseaza si nu stiu cum sa ma mai faca sa uit de boala asta cumplita va pup si sanatate mamei tale ii doresc din tot sufletul
0
14-01-2008, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Va pot spune ca si dr Georgescu este unul dintre cei mai buni in chimioterapie din spitalul Fundeni. Pe mama chiar astazi am internat-o pentru a treia sedinta. Este foarte adevarat ca, conditiile din spital sunt mizere, dar nu mai conteaza. In ceea ce priveste carnea, mama nu a mai mancata asa ceva de cand a aflat de boala si se simte bine. De asemenea, bea sucuri din morcov si sfecla, proaspat, facut in casa. Mai mananca foarte multe legume, salata ( cea de varza am auzit ca este foarte buna ) si foarte rar cate un iaurt.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
78 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •