marker tumoral ca 125

11-02-2008
alina7aug
Nu este medic/terapeut
alina7aug
buna ziua!as vrea sa stiu care ar putea fi motivul pt care desi in urma cu 3 luni, markerul a fost 5, acum a crescut la 10?mentionez ca mama are 47 ani si a fost operata in urma cu 1 an, avand cancer ovarian.la momentul operatiei, nu a facut CA 125 fiindca initial s-a crezut ca e vorba de un fibrom.nici macar gradul bolii nu-l stim, pt ca am inteles ca se stabileste inainte de operatie.a urmat un tratament cu citostatice-6 sedinte.rezultatul markerului a fost o data 10, apoi 5, acum din nou 10.ce e de facut?astept un sfat, orice...pt toata situatia asta.am 25 ani, am mare nevoie de ea...si ea de mine.e adevarat ca nu sunt sanse prea mari sa traiasca mai mult de 5 ani?
2 comentarii
0
12-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Atât valoarea de 5, cât şi valoarea de 10 sunt normale. În general, nivelul de peste 40 este îngrijorător. Este o eroare de a supraaprecia importanţa markerului CA 125: valorile lui nu sunt nici sensibile, nici specifice pentru cancerul ovarian. Pe de altă parte, o persoană care după operaţie a avut 5 şi după câteva luni are 40, arată că lucrurile nu merg în direcţia bună şi că este probabil vorba de recădere sau de metastaze.
Pentru a aprecia speranţa de viaţă (aproximativ, că exact o apreciază Dumnezeu), cel mai important criteriu este rezultatul examenului anatomopatologic postoperator.
0
03-04-2008, ora 00:00
petre.nicoleta73@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
petre.nicoleta73@yahoo.com
Si sora mea a fost diagnosticata cu, , formatiune tumorala", pe ovarul stang, rezultatul marker-ului tumoral fiind de 41, 6.Un medic a zis ca trebuie operat de urgenta, un altul ca se rezolva cu o sarcina. Are 28 de ani. Sufera de tromboflebita Va rog sa-mi spuneti ce este de facut.Pe care medic sa-l ascultam.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •