mare stres!!!va rog ajutor

06-07-2008
valentina_alexandrescu23
Nu este medic/terapeut
valentina_alexandrescu23
As dori sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu urmatoarea problema: in urma unui act sexual finalizat prin coit intrerupt pe data de 27 iunie am luat postinor2 dupa cca 1 ora si urmatoarea pastila exact la 12 ore dupa prima, exact cum scrie in prospect.Ceea ce as vrea sa stiu e daca se poate sa fi ramas insarcinata totusi.Au trecut deja 10 zile si nu am avut nici un fel de sangerare specifica(am inteles ca nu e obligatoriu sa existe aceasta sangerare)..Mentionez ca nu am avut nici un efect advers dupa ce am luat Postinor2 adica:dureri de cap, greturi, etc
Sunt nelamurita ptr ca nu stiu cand sa astept menstruatia avand in vedere ca luna trecut desi trebuia sa imi vina pe data de 18 mai mi-a intarziat 2 saptamani si mi-a venit pe data de 4 iunie.Menstruatia nu parea sa fie una obisnuita deoarece a constat in eliminare de cheaguri de sange pana pe data de 9 iunie cand s-a oprit.Am mers la medic si mi-a spus ca intarzierea s-a datorat unui chist pe ovarul drept prescriindu-mi diane35 pe care insa nu am apucat sa le iau.
astazi suntem in 6 si mi-a cam intarziat doua zile daca e sa cred ca trebuia sa-mi vina pe 4 iulie...am dureri de ca de menstruatie, sanii mariti exact ca la menstruatie dar nimic.ciclul meu a fost mereu neregulat si ma gandesc ca poate faptul ca am luat postinor2 pe 27iunie iar pe 4 iulie ar fi trebuit sa-mi vina, a dus la o dereglare a ciclului..adik asta sper..voi ce credeti?ce mi se intampla?e posibila o sarcina?nici macar nu stiu daca eram in perioada fertila pe 27 ca sa stiu cat de mari sunt sansele sa raman.
va multumesc
15 comentarii
0
06-07-2008, ora 00:00
Tudor_B
Nu este medic/terapeut
Tudor_B
Pentru linistea ta cumpara-ti un test de sarcina de la farmacie. E ieftin si sigur.
0
06-07-2008, ora 00:00
Tudor_B
Nu este medic/terapeut
Tudor_B
macar sexul a fost bun ?
0
06-07-2008, ora 00:00
valentina_alexandrescu23
Nu este medic/terapeut
valentina_alexandrescu23
am cumparat sure chek.a iesit negativ clar.ma intreb insa nu a fost prea devreme facut?sunt 2 zile de intarzierea ciclului dar numai 10 zile de la contactul sexual neprotejat care a fost oribil ptr ca erectia nu a fost una totala, tocmai de aia am acceptat fara prezervativ(ptr ca nu prea avea cum sa-l puna dak penisul nu era in erectie totala).cred ca are probleme de erectie, sau ceva de genul.
0
06-07-2008, ora 00:00
valentina_alexandrescu23
Nu este medic/terapeut
valentina_alexandrescu23
am cumparat sure chek.a iesit negativ clar.ma intreb insa nu a fost prea devreme facut?sunt 2 zile de intarzierea ciclului dar numai 10 zile de la contactul sexual neprotejat care a fost oribil ptr ca erectia nu a fost una totala, tocmai de aia am acceptat fara prezervativ(ptr ca nu prea avea cum sa-l puna dak penisul nu era in erectie totala).cred ca are probleme de erectie, sau ceva de genul.
0
06-07-2008, ora 00:00
Tudor_B
Nu este medic/terapeut
Tudor_B
Din cate stiu testul iese bine dupa 10 zile. Stresul poate sa intarzie ciclul, deci stai linistita.. Pe viitor foloseste mijloace sigure de contraceptie sa nu mai stai cu frica-n san. Multa sanatate
0
06-07-2008, ora 00:00
valentina_alexandrescu23
Nu este medic/terapeut
valentina_alexandrescu23
ms mult ptr @tudor_b ptr ca m-ai linistit cat de cat.
vroiam sa-ti pun o ultima intrebare, poate te pricepi:dak barbatul are disfunctii erectile cum a fost si in cazul meu(erectia nu e destula ptr a realiza penetrarea) se poate sa afecteze fertilitatea?nu ca ma bucur de raul altora dar daca ar fi asa as avea si mai putine sanse de a fi insarcinata:)
0
06-07-2008, ora 00:00
Tudor_B
Nu este medic/terapeut
Tudor_B
Sunt asistent medical deci am sa iti spun, ca din cate stiu eu, e o diferenta intre virilitate si fertilitate. Disfuctiile erectile pot fi de cauza vasculara, hormonala, psihica. Pe fond de stres, surmenaj, consum execiv de alcool etc. Pentru acestea probleme iubitul tau poate consulta un sexolog pt exista remedii. Fertilitatea e legata de cantitatea si mai ales calitatea spermatozoizilor iar asta poate fii probata doar prin teste.
Tu stai linistita si ai rabdare sa iti vina ciclul. Atfel iti faci numai rau, asteptad raul, care poate e un bine. Un copil e un dar. Sunt atatea cupluri care isi doresc copii si nu pot avea. Da stiu ca lumea programeaza de regula sarcina dar cele mai bune programari le face Dumnezeu. Si in cel mai rau caz exista posibilitaea unui avort, ca nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu (vezi filmul 4 luni...)
Deci viata e frumoasa si solutii exista.
Noapte buna.
0
08-07-2008, ora 00:00
just.fetitza
Nu este medic/terapeut
just.fetitza
eu am parte de acte sexuale prin coit intrerupt...daca dupa partida ma duc si ma spal in vagin credeti ca mai sunt sanse sa raman gravida? va rog ajutati-ma si pe mine multumesc
0
08-07-2008, ora 00:00
Tudor_B
Nu este medic/terapeut
Tudor_B
Da sunt. Poti sa folosesti geluri spermicide daca le suporti (tu/el) Se aplica inaitea contactului.
0
08-07-2008, ora 00:00
Tudor_B
Nu este medic/terapeut
Tudor_B
cel mai bine dute la planig familial si vezi ce mijloace de contraceptie ti se potrivesc cel mai bine
0
10-07-2008, ora 00:00
electra
Nu este medic/terapeut
electra
http://forum.romedic.ro/prod/oare_pot_fi_insarcinata_daca..._016603.html
cine imi poate raspunde la asa tip de intrebare??? e aproape ca si aceasta.
0
10-07-2008, ora 00:00
byby23
Nu este medic/terapeut
byby23
si eu am o problema...ai putea sa-mi dai si mie un sfat? dak eu am fct dragoste cu prietenu meu si acesta si-a dat drumu in mine si eu exact in ziua aceea mi se terminase ciclu, apoi knd am ajuns acasa am gasit pe chiloti sange si apoi curgea asa mai mult.ce crezi cu asta.eu nu stiu nmk nu inteleg cu mine...a trecut 2 zile de knd am fct dragoste si ma simt foarte ametita :(...poti sa ma ajuti cu un sfat?
0
10-07-2008, ora 00:00
Tudor_B
Nu este medic/terapeut
Tudor_B
stai linistita ca nu ramai gravida. 7 zile de la aparitia ciclului nu ramai gravida mai ales daca ai ciclul regulat. Daca persista sangerarea poti sa te impacientezi. Ameteala e din cauza hemoragiei, care poate cauza sau complica o hipotensiune/anemie deja existenta.
0
10-07-2008, ora 00:00
Tudor_B
Nu este medic/terapeut
Tudor_B
Dragi fete. Acum ca ati inceput viata sexuala si nu va doriti o sarcina neprogramata, e timpul sa va responsabilizati ( ca ei sunt cum sunt). Pentru asta trebuie sa vorbiti cu medic (incepand cu cel de familie) care sa va gasesaca cel mai bun mijloc contraceptiv corespunzator pentru voi in parte. Stiu ca, consultatiile sunt stresante dar utile. Cele mai bune mijloace contraceptive cand partenerii se cunosc si au incredere intre ei sunt anticonceptionalele. Ori acestea le stie si le prescrie cel mai bine un medic. Atunci cand exista contraindicatii sau efecte adverse la anticomceptionale se cauta alte mijloace de contraceptie. Aici tot un medic e in masura sa va ajute.
Pe scurt consultati un medic. Pe vremea lui Ceausescu nu exista aceata posibilitate.
Asa scapati de griji si nu mai stati cu frica-n san.
0
30-03-2009, ora 11:22
mina22
Nu este medic/terapeut
mina22
buna ziua!!
Trebuia sa-mi vina ciclul pe data de 16. Am facut 3 teste si au iesit toate negative. Aceste teste le-am facut la interval de cateva zile, iar ultimul pe data de 27.Toate testele au fost de la firme diferitre!Luna trecuta mi-a intarziat la fel, dar numai 6 zile.Am fost foarte sreesata luna aceasta si ma gandesc ca paote din cauza aia...Trebuie sa merg la medic dar mi-e foarte frica!!A da si am luat anticonceptionale 6 luni dupa acre am renuntat pt ca trebuia sa ma operez!Din luna noiembrie nu mai iau!!Iar se atunci nu ma mai protejez pt ca prietenul meu nu suporta prezervativul!
VA rog mult sa ma sfatuiti care ar fi problema!!
Mutumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •