mancarmi zona vaginala

03-01-2009
SweetMe
Nu este medic/terapeut
SweetMe
Buna ziua, as dori niste informatii cu privirel a problema pe care o am de cateva zile: mancarimi la intrarea in vagin, precum si in zona clitorisului. Folosesc pentru igiena intima gel de dus normal, iar de un timp, am observat ca ma calmeaza gelurile speciale ptr igiena intima, cu ph neutru.
As dori sa stiu daca e vorba de o infectie locala, de stricarea echilibrului bacterian sau daca e vorba despre o alta cauza.
Seara si in timpul noptii aceste mancarimi se accentueaza si devin foarte deranjante.


Multumesc!
16 comentarii
0
03-01-2009, ora 14:33
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
ai avut contact sexual neprotejat?Deoarece folosesti aceleasi geluri de dus de mai multa vreme, este putin probabil sa fie din cauza lor, pt ca tu ai aceasta problema de cateva zile.
0
03-01-2009, ora 14:41
SweetMe
Nu este medic/terapeut
SweetMe
Contact sexual am avut, iar mancarimile au aparut la o zi dupa contact, deci nu imediat. Folosesc anticonceptionale de mai bine de 2 ani si pana acum nu am avut mancarimi, deci nu cred sa fie din cauza pastilutelor.

Ar mai trebui sa mentionez ca de ceva vreme, dupa comsumarea actului sexual, simt usturimi si senzatii neplacute la intrarea in vagin. M-am gandit ca se poate sa-mi fie o mica rana locala, iar la contact cu urina/sperma sa simt aceste usturimi, Ele dispar dupa cca 30 min. Acum am si mancarimile despre care v-am spus.. e destul de neplacut.

La medic am fost de cca 3 saptamani, iar analizele de laborator precum si consultatia efectuata, au fost in regula. Nu mi s-a prescris tratament.
0
03-01-2009, ora 16:26
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Eu cred ca ai o infectie genitala ! Mancarimile si usturimile in zona genitala, nu sunt tocmai normale, intotdeauna au o cauza si tu trebuie sa o afli. Sa mergi imediat la medic si sa faci toate analizele. Si tot asa de bine ar putea fi BTS ! Pt k spui ca le ai dupa un contact neprotejat, aparute a doua zi !Ai partener stabil?
0
03-01-2009, ora 16:42
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Nu la pastilute ma refeream cand te-am intrebat daca ai avut contact sexual neprotejat ci la o posibila boala cu transmitere sexuala.Mai bine mergi la un medic ginecolog sau fa un test Papanicolau mai ales daca acele mancarimi apar dupa contactul sexual.
0
05-01-2009, ora 09:45
suciu
Nu este medic/terapeut
suciu
Draga mea acele geluri normale nu sunt recomandate pt igiena intima, mai bine faci bai de sezut cu infuzie de galbenele si it iei o alifie de galbenele si te dai cu ea in fiecare zi!dar e bine sa te duci si la medic, poate fi o infectie cu candida sau.Sanatate!
0
19-05-2011, ora 17:53
MisMis
Nu este medic/terapeut
MisMis
Eu am reusit sa gasesc un gel care merita toti banii- Nirena. La fel aveam probleme, eram foarte sensibila, mai ales vara cand se incalzeste. Acum am ceva timp de cand nu am mai avut niciun fel de probleme. vi-l recomand din toata inima.
0
03-06-2011, ora 23:37
doryy
Nu este medic/terapeut
doryy
buna seara am si eu o problema...pe data de 29.05.2011 am avut o mancarime puternica si insuportabila in zona vaginului (mi-am facut baie cu ceai de musetel la sfatul unei prietene), a-2-a zi mi-a venit si ciclul menstrual mancarimea se mai diminuase dar nu definitiv, pe data de 31.05.2011 mancarimea a disparut dar cand am facut din nou baie in zona genitala(fiind la ciclu) am dat putin cu unghile pe margine la intrare si imi ramanea sub unghie ceva grosut de culoare roz.pe data de 2.06.2011 am terminat ciclul menstrual si am avut contact sexual(cu iubitul meu cu care sunt de 1 an, relatie stabila)si am simtit niste usturimi groaznice la intrare.mentionez ca si astazi 3.06.2011 la fel am patit aceleasi usturimi insuportabile...nu stiu ce am sau ce ar trebuii sa fac? va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi indiferent de pareri...va multumesc anticipat.
0
06-06-2011, ora 11:01
MisMis
Nu este medic/terapeut
MisMis
Dorry, cel mai probabil ai capatat o candidoza. Mergi la medic, o sa iti dea ovule si o crema, iar daca e mai grav si antibiotic.

Ai grija cu igiena intima in general pt ca reapare destul de des tampenia asta.
0
06-06-2011, ora 12:05
valentina ionela
Nu este medic/terapeut
valentina ionela
buna si eu am aceleasi mancarimi in zona genitala si o secretie alba ce este d facut ca nici eu nu stiu ast raspuns multumesc
0
06-06-2011, ora 12:22
MisMis
Nu este medic/terapeut
MisMis
Buna, Valentina! Cel mai bine e sa mergi la medic. Nu e nimic grav, eu am patit de vreo 4 ori..mai ales acum, ca a venit caldura, e posibil sa fim predispuse la asa ceva.

Cel mai probabil este o micoza. Problema e ca daca amani o sa se amplifice mancarimile si secretia aia. Cel mai bine e sa mergi cat esti ok pt ca daca nu tratezi, e nasol pe viitor.

Eu am amanat vreo 3 saptamani si era groaznic apoi...contact n-am mai putut avea de usturime si ma manca groaznic, plus secretia abundenta si o senzatie de disconfort si cand mergeam pe strada.
0
06-06-2011, ora 15:03
valentina ionela
Nu este medic/terapeut
valentina ionela
multumesc mult pt sfat atunci ma duc la dr ca nu e glumit cu chestia asta pup pa
0
09-07-2011, ora 08:40
doryy
Nu este medic/terapeut
doryy
buna ziua, am revenit cu noutati...am fost la un control ginecologic, m-i s-a prescris un tratament dar nu l-am cumparat pt k m-i s-a parut foarte scump asa k am optat sa cumpar si sa folosesc un Canesten Gyn 3.pot spune k nu mai am probleme de genul mancarimi sau dureri in timpul actului sexual, dar am totusi o nelamurire...nu mi-a venit ciclul menstrual...ultimul ciclu menstrual l-am avut de pe data de 30.05.2011 pana pe data de 2.06.2011 si nici in ziua de azi nu mi-a venit...mentionez k am inceput sa am niste simptome de genul senzatii de voma si dureri de burta dak stau aplecata sau daca stau pe burta (m-am gandit prima oara k am ramas gravida), am facut un test de sarcina pe data de 6.07.2011 spre seara (rezultat negativ) si ink un test azi dimineata (rezultat negativ)...ce sa inteleg din toate astea? lipsa menstruatie, senzatii de voma si in anumite pozitii dureri de burta (mentionez k am luat putin in greutate si burtica a crescut putin)..va rog din suflet sa ma ajutati sa ma lamuresc...va multumesc anticipat.
0
09-07-2011, ora 23:40
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
daca testele au iesit negativ nu cred ca esti gravida si asemenea simptome nu poti sa le ai la o luna de zile de sarcina
mai asteapta vreo saptamana si daca nu iti vine mergi la doctor
dupa parera mea nu esti gravida ai vreo dereglare hormonala
nu ai luat anticonceptionale innainte?
0
09-07-2011, ora 23:49
doryy
Nu este medic/terapeut
doryy
buna...am luat timp de 2 ani pana anu trecut la inceputul lui decembrie, de atunci am incetat sa mai iau anticonceptionale pt k ne dorim un bebe.de asta sunt confuza, eu nu am avut pana acum dereglari de ciclu pana acum, si de cel putin o sapt trebuia sa-mi vina ciclul, dar nu mi-a venit.nu inteleg atunci de unde au aparut simptomele astea?k doar de nebune nu apar.si totusi tot confuza sunt si nush ce sa mai cred, sunt sau nu sunt?...astept opiniile voastre, va multumesc aniticipat.
0
11-07-2011, ora 14:56
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
trebuie sa treaca o perioada dupa ce lasi anticonceptionalele
la mine am ramas gravida dupa 5 luni
am auzit ca exista sarcina ascunsa si nu se vede pe test de sarcina
mergi la ginecolog si vezi ce zice
totul e posibil daca iti doresti un bebe asa mult poate sa fii si prea stresata de gandul asta
sanatate multa
sa ne anunti si pe noi ce se intampla
0
09-06-2012, ora 13:17
merymagda23
Nu este medic/terapeut
merymagda23
Buna, am si eu o problema asemanatoare, din cate am inteles poate fi o micoza sau o candidoza, dar cred eu ca e un pic diferit de ce am citit mai sus si am si o nelamurire.Sunt casatorita, deci am partener stabil, nu folosesc produse de genul lotiunilor pentru igiena intima de la firme precum Avon sau Orileme, nu folosesc anticonceptionale si totusi am o mancarime suparatoare de vre-o 7 zile in zona genitala, mai exact al clitorisului urmata de o usturime si durere in timpul si dupa actul sexual, am incercat sa ma spal decat cu apa si un pic de sapun cu ph negativ si m-am uns cu o crema de galbenele cu extract de ulei de catina, insa usturimea si durerea tot nu dispare si mai nou mi-a intarziat si menstruatia cu 3 zile deocamdata(am un ciclu fix).Oare din aceasta cauza mi-a intarziat si menstruatia?As vrea nevoi de sfatul vostru?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potrivit unui nou studiu, cupele menstruale sunt o opțiune excelentă pentru gestionarea igienei menstruale
  •