mancarimi vaginale

07-09-2009
ancasimilie
Nu este medic/terapeut
ancasimilie
buna, am 29 ani, am un copil de 9 luni si de o saptamana am mancarimi vaginale, nu mi s-a intamplat nicoidata si nu stiu ce as putea folosi in acest sens avand in vedere faptul ca inca alaptez si nu as vrea sa intrerup alaptatul. Nu ma ustura cand urinez, doar niste mancarimi care creaza un disconfort, sa ma spal cu ceai de musetel? va multumesc pt timpul acordat.
12 comentarii
0
07-09-2009, ora 18:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Spalaturi cu ceai de salvie si galbenele + comprese cu otet diluat cu apa de doua ori pe zi.


Sfaturi practice pentru prevenirea mancarimilor vaginale:

* Pastreazati-va zona genitala curata si uscata;
* Evitati folosirea servetelelor umede colorate si parfumate, precum si baile cu spumante;
* Alegeti-va lenjeria intima din bumbac si eviti-o pe cea din materiale sintetice;
* Schimbati-va daca aveti lenjeria umeda, in special dupa ce ati facut sport;
* Evitati produsele de igiena intima;
* Consumati iaurt sau administrati-va tablete cu lactobacillus acidophilus, atunci cand luati antibiotice;
* Dupa defecatie, stergeti-va din fata spre spate ca sa evitati patrunderea microorganismelor in vagin;
* NU va scarpinati! Va veti inrautati situatia;
* Evitati contactul sexual in timpul tratamentului si pana ce dispar mancarimile;
* Consumati 2 catei de usturoi de 3 ori pe zi, zdrobiti sau tocati in salate, supe, ciorbe; alimente cu vitamina B (biotina, B 6 sI B 12); urmati un regim alimentar sanatos, bogat in magneziu, selenium, zinc, vitaminele A, C si E;
* Folositi o crema cu galbenele din cand in cand, ca metoda de prevenire a ciupercilor.


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
19-01-2011, ora 00:16
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
buna! sunt noua pe aici si nu prea am vrut sa am de aface cu asta dar trebuie, de ieri seara am niste mancarimi in zona labiilor si a clitoristului. Nu stiu ce sa fac deoarece nu pot dormi noaptea, aceste mancarimi sunt prezente in general noaptea, uneori insotite si de usturimi. Ce ar trebui sa fac pentru ca mancarimile sa dispara? va rog sa ma ajutati! multumesc pentru intelegere!
0
25-01-2011, ora 08:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Raluca15, puteţi face spălături vaginale cu ceai Ginosept, conform instrucţiunilor din prospect.----------*
__
Consultaţi un medic ginecolog!
__

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick

(*modificat de administrator)
0
28-01-2011, ora 19:35
ely28
Nu este medic/terapeut
ely28
Buna seara, am 28 de ani si sunt insarcinata in 15 saptamani, de o saptamana ma confrunt cu mancarimi vaginale dar si in zona labiilor, daca ma scarpin ma ustura foarte tare la urinare, am facut bai de sezut cu apa calda si cu ceai de musetel dupa care m-am dat cu crema de galbenele pe zona afectata, pe slip am scurgeri de un alb-galbui care pateaza, cat despre contact sexual nu se discuta sotu nu este acasa de o luna.Ce sa fac sa dispara mancarimile ? sunt disperata, va rog sa ma ajutati!
Multumesc pentru intelegere si timpul acordat!
0
29-01-2011, ora 09:44
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
Sarut mana!
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, la dumneavoastra este mai complicat, eu nu am consultat inca un medic ginecolog din cauza aparitiei menstruatiei, insa dumneavoastra ar trebui sa consultati un medic ginecolog mai ales pentru ca sunteti si insarcinata. Daca zona afectata prezinta niste bubite albe mici, multe, insa care actioneaza sub forma unor mancarimi violente puteti folosi ceaiul Ginosept care nu costa decat 4 lei maxim pentru a ameliora mancarimile. Acesta se administreaza intern: 1-2 cani de ceai/zi, si extern prin spalaturi in zona afectata 1/zi.
Cel mai bine este sa consultati un medic ginecolog!
El va va spune ce este cel mai bine sa faceti, consultul costa in jur de 60 - 70 de lei, in functie de localitatea in care va aflati.
Sanatate si sa auzim numai de bine!
0
29-01-2011, ora 21:18
ely28
Nu este medic/terapeut
ely28
Buna, problema e k nu am acele bubute mici albe deloc pur si simplu se inroseste locul si apar mancarimile de care nu prea scap usor, azi am observat k nu am mai avut acele stari de mancarime si usturime la urinare si nu am facut nimic altceva decat ce faceam de obicei sa ma spal cu apa calda si ceaiuri de musetel si sa ma ung cu crema de galbenele, nu stiu de la ce o fi, oricum o sa merg la ginecolog.
multumesc pentru raspuns, o seara mununata va doresc !
0
24-02-2011, ora 15:56
melisor
Nu este medic/terapeut
melisor
Buna ziua, am si eu o problema.Cam de o luna de zile am mancarimi in zona vaginala.Nu am facut decat spalaturi cu bicarbonat dar nu a dat rezultate.tr sa mentionez ca am avut mancarimile dupa ce am facut o colonoscopie pt ca aveam scaune cu sange si mi s-a spus ca am o infectie intestinala pt care am luat antibiotice dar mancarimile au inceput inainte de a lua antibioticele.Oare sa fie o legatura intre cale doua?Ce as putea sa fac sa scap de aceste mancarimi enervante?
0
10-07-2011, ora 21:28
AdaSitar
Nu este medic/terapeut
AdaSitar
Salut!
Am o intrebare: de anul trecut, aproximativ in fiecare luna, in timpul sau dupa menstuatie, imi apare o iritatie foarte neplacuta in zona vaginala. Imi apar niste bubite mici rosii, toata zona este rosie si foarte calda, si ma mananca de numa! Sunt foarte atenta cu igiena mea intima; port numai bumbac si nu port tanga deloc. Cei drept folosesc tampoane interne, deoarece iritatia imi apare mereu in preajma menstruatiei si e si mai enervanta daca folosesc absorbante. In unele cazuri ajunge la extrem, iar bubitele se sparg, cred.. cat ca mi se duce toata pielea in zona iritatiei. Deci nu e placut deloc. La ginecolog am fost, dar pana reuseam sa ma programez disparea (absolut de fiecare data), si a zis dr. ca cel mai bine ar fi sa o vada. Dr. dermato-veneric (ca si acolo am fost, luna trecuta) a spus ca e candidoza si mi-a recomandar flucoric 50 mg si pimafucort crema. Dar sincer, e aiurea sa merg in fiecare luna, sau sa iau tratament dupa fiecare menstruatie. Ce parere aveti?
0
17-07-2011, ora 07:10
Bilba
Nu este medic/terapeut
Bilba
Cu problema asta m-M confruntat si eu si unul din motive poate sa fie candidoza (canidoza se poate face de la antibiotice lenjerie sintetica unele sapunuri dar se poate "colectiona"si de la partener )In general femeile au deja ciuperca numai ca nu e activa cum se zice candidoza se poate trata cu nidoflor unguent sau spalaturi externe cu apa si bicarbonat de sodiu la 1L de apa se pune o lingurita de bicarbonat in 2-3 zile a trecut de asemenea ceaiul de galbemele sau musetel este foare bun. Sper ca v-am putut fi de folos si pe aceeasi nota va spun Multa sanatate :)
0
17-07-2011, ora 07:14
Bilba
Nu este medic/terapeut
Bilba
La femei, infectia cu candida se manifesta prin:
- prurit accentuat
- usturimi in timpul urinarii
- dureri in timpul contactului sexual
- scurgeri branzoase-albicioase
- inrosirea si inflamarea labiilor mici.
-mancarimi in zona labiilor
-crapaturi care ustura la atingere
Aceste simptome se intensifica inaintea menstruatiei.
0
17-07-2011, ora 07:15
Bilba
Nu este medic/terapeut
Bilba
La barbati, infectia micotica cu candida se manifesta prin:
- prurit accentuat
- inrosirea si inflamare
- depuneri albicioasa si branzoase pe gland
- mici bubite rosii pe gland (iritatii).
Secretia albicioasa se poate extinde la perineu, la plicile inghinale, interfesier unde tegumentul se poate inflama. Deseori candidoza provoaca cistite, pielite, uretrite.
0
17-07-2011, ora 07:15
Bilba
Nu este medic/terapeut
Bilba
Candida se poate transmite in timpul actului sexual. Chiar daca partenerul/a nu prezinta manifestari, tratamentul trebuie urmat intrucat exista riscul reinfectarii. Pe durata tratamentului trebuie evitate contactele sexuale (chiar si cele protejate).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  •