mancarimi si bubite

04-10-2010
girbeaionicavioleta
Nu este medic/terapeut
girbeaionicavioleta
Am o nepotica in varsta de 1 an si 6 luni. Inca de cand s-a nascut a avut probleme cu pielea. Tot timpul se scarpina si ii apar bubite. Tot timpul cand o vad are bubite, ca un furuncul, pe brate, picioruse, gat. Mamica ei zice ca poate o musca tantarii si de asta ii apar dar pe mine ma ingrijoreaza tare rau. Un sfat va rog.
13 comentarii
0
17-10-2010, ora 17:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru inceput ar fi bine sa duceti copilul la un examen dermatologic.
0
27-10-2010, ora 10:38
angelica303
Nu este medic/terapeut
angelica303
Buna ziua.Am un baietel de 2 ani caruia acum ~2 saptamani i-au aparut niste bubite rosii nu foarte mici ba din contra gen muscatura de paianjen, la piciorus in partea de jos la sostea.Initaial am zis ca poate este muscatura de insecta sau de la sostea.In decursa de 4 5 zile s-au extins la ceafa burta spate picior.Il mananca ingrozitor..noaptea nu doarme se scarpina intruna.Ieri m-am speriat avea piciorul de jos pana sus cu tot cu fundulet plin cu aceste bube.Nu a facut febra, nu a vomitat, mananca si se comporta normal, este mai iritat probabil din cauza mancarimilor dar atat.Ce ar putea fi? maine avem programare la medic..dar asi vrea o parere si de la d-voastra.Multumesc!
0
02-11-2010, ora 15:38
pyta18
Nu este medic/terapeut
pyta18
buna ziua!am o problema cu pielea de aproximativ 2 ani de fiecare data cand fac baie dupa ce ma sterg cu prosopu ma ia o mancarime pe care nu o pot suporta cat de tare ma mananca care dureaza cam o juamte de ora si trece. e ca si cum cineva cu un ac ar impunge din interioru corpului spre exterior mancarimea e pe tot corpu cand pe spate cand pe maini cand pe psate ma scarpin foarte tare si ma inrosesc foarte tare.un medic mia sugerat sa schimb gelul de dus sa folosesc alceva dar tot persista si nu mai pot ce tare ma mananca.ce sa fac?Va multumesc
0
02-11-2010, ora 21:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru pyta18:
Este necesar un examen dermatologic si niste investigatii.
0
03-11-2010, ora 12:40
pyta18
Nu este medic/terapeut
pyta18
buna ziua!imi puteti da o indrumare unde sa merg in timisoara.va multumesc
0
09-11-2010, ora 16:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Accesati Google pentru a afla datele de contact ale doamnei dr. Petrescu Teodora.
0
10-11-2010, ora 01:18
oryana01
Nu este medic/terapeut
oryana01
Buna ziua eu am 22 de ani si am bubite foarte multe pe scalp mancarmi de cap si imi cade foarte foarte tare parul si dureri zilnice de cap de la cefa pana la frunte dor mijlocul capul ma puteti ajuta cu un sfat va rogg
0
10-11-2010, ora 17:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui mai intai sa va examineze un neurolog.
0
05-12-2010, ora 18:34
Mihaela x)
Nu este medic/terapeut
Mihaela x)
Buna ziua, sunt o fata de 14 ani si intr-o dimineata a inceput sa ma manance ceafa si scalpul din spatele capului.Am intrebato pe sora mea daca nu cumva am ceva si mia spus ca vede multe bubite rosii care se extindeau si putin pe spate. De o saptamana am mancarimi si nu stiu ce sa fac. Nu am avut varsat de vant dar bubitele nu sau extins.
0
08-12-2010, ora 16:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa aplicati Elocom solutie de 2 ori pe zi, timp de 6-7 zile.
0
27-12-2010, ora 20:18
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna seara. am dermatita seborica, si am incercat cu mai multe creme dar nu-mi trece.va rog frumos sa-mi spune-ti cu ce sa ma dau ca numai pot de mancarime.va multumesc
0
05-02-2011, ora 16:43
anasole
Nu este medic/terapeut
anasole
Buna ziua...am si eu o problema...
Aseara am observat ca ma mananca pielea de pe maini, picioare si pielea capului...nu m-am scarpinat, dar dimineata am vazut ca mi-au aparut niste bubite in zona genunchilor si in coate( mai putine), care ma mananca, si de asemenea ma mananca si capul...M-am spalat pe cap crezand ca e de la spuma de par, dar mancarimea nu a disparut si mama mea zice ca am niste pete rosii pe cap...Pe bubite am pus niste pudra mentolata si nu ma scarpin deloc, dar parca nu dau semne ca o sa treaca...
Tin sa precizez ca eu pana nu am avut astfel de probleme...
Ce-i de facut? Trebuie sa merg la medic sau sa merg doar la farmacie?
0
12-02-2011, ora 17:54
denissa_84
Nu este medic/terapeut
denissa_84
Buna ziua domn doctor.am si eu o problema cu niste bubite care imi apar sub pielea de la degetele mainilor.Sunt rotunde si mici, au un lichid incolor si ma mananca f.rau.nu am fost la dermatolog...au trecut de la sine, imi apar c am de 2-3 ori pe an..se sparg in interior si rama doar cojite...am lucrat mult timp cu banii, cred ca din cauza lor am prins un microb de care nu stiu cum sa scap... observ ca din nou incep sa-mi reapara. Sunt niste bubite rotunde si mici si se umfla locul unde apar ele...am si poza dar nu cred ca aici se poate afisa...imi puteti spune ce sa fac? nu cred ca-si fac efect cremele, am dat de cateva ori dar degeaba...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •