mancarimi puternice ale ochilor

16-09-2009
ygrene
Nu este medic/terapeut
ygrene
de aproximativ o luna si jumatate (dupa ce am venit din concediu de la mare - nu stiu daca exista vreo legatura) am niste mancarimi ingrozitoare ale ochilor; uneori devin insuportabile, alteori nu am nicio senzatie de mancarime; precizez ca am cel putin un puseu de mancarime pe zi. ma frec la ochi si mi se inrosesc, devenind uscati ; in afara acestor episoade ochii arata normal.
am consultat un oftalmolog cu o luna in urma si mi-a pus diagnosticul de conjunctivita alergica. mi-a dat sa-mi pun picaturi Netildex - unidoza. dupa 10 zile de tratament nu s-a inregistrat nicio ameliorare. dupa 5 zile, am mers la farmacie si am cerut alte picaturi pentru conjunctivita alergica si farmacista mi-a recomandat Nafa_gal. le_am folosit timp de 7 zile fara niciun efect. apoi am mers la alergolog (mai am o rinita ce-am crezut-o alergica si facusem si o alergie solara in concediu), dar surpriza, in urma testelor efectuate, nu sunt alergica la nimic.
am efectuat apoi analize ale secretiiilor oculare si nazale si exudat faringian toate cu antibiograma si din nou nimic. totul pare sa fie perfect (analizele le-am facut la synevo - craiova)
nu mai stiu ce sa fac. mai ales ca acum a inceput scoala si am inceput si eu seviciul ( cadru didactic) si-mi va solicita foarte mult ochii. precizez ca in ultima saptamana de cand am inceput sa folosesc calculatorul zilnic ma manaca aproape in continuu.
sora unei colege de seviciu prezinta acealasi simptome ca si mine de un an si jumatate. sper sa gasesc o solutie mult mai devreme. orice sfat e binevenit.
5 comentarii
0
16-09-2009, ora 21:28
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Sa facem si un Ag chlamydial, Ig M si Ig G antiHVS tip1 ; pana vom obtine rezulatul investigatiilor, va recomad : igiena local cu un sampon " No Tears", Floxal ( Ciplox) colir -1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, lacrimi artificiale, administrate la interval de 5 minute dupa antibiotic: Lubristil( Visustrin sau alte lacrimi pe baza de acid hialuronic) -1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, apoi la nevoie( senzatie de uscaciune, usturime, " corp strain"), iar seara, inainte de culcare, dupa igiena locala cu sampon, Floxal(Ciplox) unguent oftalmic-1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, seara, 10 zile; seara- 1 tableta de Claritine, 10 zile; tratamentul se va ajusta in functie de rezultatul investigatiilor; numai bine
0
27-09-2009, ora 11:50
bama
Nu este medic/terapeut
bama
Buna ziua! Am un bebe in varsta de 9 luni jumate, care prezinta aceleasi simptome ca si si ygrene, am fost plecati la mare pe la inceputul lunii septembrie si acolo au inceput mancarimile de ochi. Se scapina cu atata putere de credeam ca vrea sa-si scoata ochii. Medicul pediatru mi-a recomandat nettacin care nu a avut nici un efect, iar acum luam Netildex (recomandat de oftalmogol), dar inca nu iau trecut de tot mancarimile si roseata de la ochi, mancarimile revin in special cand ii este somn.Ce credeti ca ar putea fi? o alergie la ceva? dar la ce? cum sa-l mai tratez? multumesc
0
27-09-2009, ora 21:32
ygrene
Nu este medic/terapeut
ygrene
de aproximativ 2 saptamani folosesc ceai oftalmic (combinatie de galbenele, silur, albastrele, musetel etc) - ma sterg cu comprese inmuiate in ceai dimineata sau la pranz si pun compresele un timp mai indelungat seara - 1/2 h - 1 h; mancarimile s-au mai rarit si au devenit mai putin puternice.
ceaiul se poate procura de la orice plafar. ati putea incerca si pentru bebelus; poate veti avea rezultate. multumesc d-nei elina pentru sfaturi. cand voi avea timp si bani voi efectua si analizele recomandate.
0
16-09-2010, ora 09:00
danyman
Nu este medic/terapeut
danyman
am conjuctivita cronica si alergica, am luat opatanol m-am simtit bine, dar acum a inceput sa ma manance ochii din nou, as dori un sfat bun de la dvs.multumesc mult
0
21-09-2010, ora 21:16
ygrene
Nu este medic/terapeut
ygrene
dupa un an, tot in aceeasi perioada a anului august - septembrie au revenit mancarimile; am dedus ca fac o alergie sezoniera ( nu am descoperit inca la ce anume); am mers din nou la oftalmolog care mi-a prescris aerius si niste picaturi ( nu le-am gasit in farmacie la acel moment, apoi nu le-am mai cumparat); in urma tratamentului de 10 zile problema s-a rezolvat ( momentan).
oricum e foarte complicat cu alergiile acestea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •