mancarimi pe baza nervoasa?

13-12-2009
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
buna ziua.Am 21 de ani si de 2 3 ani am niste macarimi pe tot corpul daca ma scarpin mi se inroseste pielea si se umfla (deasemenea si daca stau pe scaun mi se umfla si se inroseste).mi sa spus ca e posibil sa fie pe baza de nervi !!!!1 ma puteti ajuta cu niste sfaturi??? multumes
24 comentarii
0
13-12-2009, ora 22:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara,

Sunteţi intolerantă la căldură sau frig?
Aţi fost vreodată diagnostică cu sindrom alergic la diateză alergică (predispoziţie la a face alergii)?

Vă rog să-mi rsp!


În speranţa că vă voi putea fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
13-12-2009, ora 22:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
*diagnosticată!
0
14-12-2009, ora 13:05
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
pana acuma nu am avut alergie la apsolut nimic mananc orice.Aceste mancarimi le simt ca si cum as avea un fir de par pe mine si nu inteleg de ce cand ma scarpin m-i se inroseste dar m-i se si umfla, daca incep sa ma scarpin simt ca ma i-au mancarimile in mai multe locuri...inclusiv fata si e cam jenant sa ti se umfle fata la cea mai mica frecare :(
0
14-12-2009, ora 13:06
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
si sunt fff frigurasa si cand e ff cald afara simt ca ma sufoc.deasemenea daca ma ud pe bluza sau pantaloni nu suport si ma iau mancarimile:D
0
14-12-2009, ora 13:37
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
si v-a multumesc pt ca vreti sa ma ajutati:)!!
0
15-12-2009, ora 00:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara,

Îmi cer scuze, din cauza rapidităţii cu care am scris primul mesaj, am înregistrat câteva greşeli morfo-sintactico-ortografice:
"Aţi fost vreodată diagnostică cu sindrom alergic la diateză alergică (predispoziţie la a face alergii)?" - Aţi fost diagnosticată cu sindrom alergic, sau cu diateză alergică? Mulţumesc pentru înţelegere!

Trebuie să consultaţi un medic homeopat. Astfel de simptome/semne au şi cauze emoţionale, dar în principal sunt determinate de acţiuni autoimunologice. Aveţi o piele mai mult decât reactivă, intolerantă şi hipersensibilă.
Puteţi consulta un homeopat?

Toate cele bune!
0
15-12-2009, ora 07:04
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
v-a multumesc pentru tot, eu sunt din suceava si per sa gasesc un astfel de cabinet, dumneavoastra ati putea sa imi dati un sfat cam ce medicamente sau ce a-s putea sa fac in cazul acesta?oricum am sa ma duc la un control dar zic eu e bine de stiut in caz ca mi se spune ca am un diagnostic necunoscut.v-a multumesc mult pt amabilitate si timpul acordat.cu respect adina!
0
15-12-2009, ora 07:58
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
am citit putin despre homeopat.si ma regasesc in pulsatilla.dar nu am gasit nimic in legatura cu problema mea cu pielea.pt ca mai tot timpul am senzatia ca am ceva ce ma jeneaza pe sub haine dar inclusiv fata.si la cea mai mica atingere se inroseste si umfla:(si in 10 minute pielea isi reine la normal...
0
17-12-2009, ora 09:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa,

Sindilariu Lidia-Dr.Homeopatie
Strada Ion Creangă 15 A, Suceava, 720011
+40(230)520686

Mergeţi la un consult la acest medic; aveţi nevoie de un consult foarte detaliat pentru a vi se prescrie remediile potrivite pentru simptomatologia dvs.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!
0
03-01-2010, ora 02:51
gabriela14
Nu este medic/terapeut
gabriela14
buna, din pacate am si eu aceesi problema la care nu am gasit solutie.daca ati mai aflat ceva v as ruga sa mai postati ceva.as vrea tare mult sa vorbesc cu tine (curic_a)pentru a afla mai multe detalii despre aceasta situatie.-*, sper sa primesc vesti curand de la tine!!!numai bine!


(*modificat de administrator)
0
22-11-2010, ora 11:08
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
buna ziua mr.nick.iar eu te deranjez pot sa te anunt ca mi sa recomandat anul trecut un regim de macare fiarta si niste pastilute antialergic.sunt in aceasi situatie...oofff e penibil nu stiu ce sa fac exact e jenant la cea mai mica tingere a fetii ma inrosesc si sa umflu :((...oare chiar e asa de greu sa mi se dea un tratament corect?
0
29-11-2010, ora 09:48
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
se poate sa fie scabie.???? asa mia zis cineva ca este posibil!!!
0
29-11-2010, ora 18:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-ră/d-nă Curic_A,

Regimul respectiv şi patilele antialergice v-au ajutat la ceva?
V-a ameliorat simptomatologia, a agravat-o sau nu aţi simţit nicio diferenţă (nici pozitivă, nici negativă)?
Aţi consultat medicul homeopat pe care vi l-am recomandat?
Dacă da, care a fost diagnosticul pus?
_

Se poate să fie scabie, dar nu prea cred, pentru că simptomatologia dvs. nu este cea tipică pentru scabie, însă, chiar şi aşa, există posibilitatea ca scabia să fie răspunzătoare de existenţa manifestărilor acuzate de către dvs.
Oricum, manifestările dvs., în mare parte, se regăsesc în tabloul clinic specific urticariei colinergice, ca de altfel şi a sindromului alergic nespecific.
_
Vă rog să faceţi efortul de a-mi răspunde la întrebările puse :)



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick
0
02-12-2010, ora 07:48
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
buna ziua..:D mmm sincer nu am fost la medicum homeopat ci la un derlatolog si tratamentul care m-i s-a dat nu ma ajutat cu nimic nici o schimbare!si am uitat sa mentionez ceva ffoarte important :D scuzeee!!!! eu am avut o problema acuma 5 ani cam asa am fost internata in spital cu diagnosticul de scarlatina:( se poate sa fie si de la asta ??? eu am facut tot tratamentul dar nah ma gandesc la toate!!! da si cum spuneam imi pare rau ca nu am mers la medicul homeopat dar am ajuns in tara ff tarziu de craciun si nu avea program asa ca am ales un dermatolog decat deloc...cam asata e !!! multumesc pentru ca mi-ai raspuns!!! dar astept inca un raspuns te rog mult :):*
0
08-12-2010, ora 07:34
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
mmmda...se pare ca tot singura am aflat cat de cat ce problema am si sunt fff dezamagita:(( si speriata !!! am citit fff mult si am gasit ca am dermatografism.acum nu stiu de care dar am o ultima rugaminte la dumneavoastra.sa imi ziceti daca se poate vindeca total.multumesc
0
09-12-2010, ora 05:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Dermatologul nu este tot una cu homeopatul, dar v-am respectat decizia de a nu merge la homeopat, deşi v-aţi făcut o defavoare. Încercaţi să ajungeţi!
Dermografismul este o formă complexă de urticarie, foarte dificil de tratat, dar NU imposibil.
Se poate vindeca total! (consultaţi un medic homeopat, pentru că puteţi avea beneficii maxime).
_
Mai multe detalii: http://www.romedic.ro/dermografism
_

Accesaţi link-ul de mai jos, pentru a intra pe un forum, unde veţi putea găsi un medic homeopat.
Spuneţi-i că îl rog eu, Mr. Nick, de pe forumul medical Romedic, să vă ajute.
http://sanatate.findtalk.net/forum.htm
_


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Sărbători fericite.
Cu respect,
Nick
0
09-12-2010, ora 13:06
curic_A
Nu este medic/terapeut
curic_A
da cu siguranta asa am sa fac cand am sa ajung in tara sunt foarte speriata...si din cate am inteles cu dermatografismul nu trebuie sa fii stresata nervoasa sau suparata.v-a multumesc oricum pentru ca ati avut rabdare cu mine sau celputin ca mi-ati raspuns la mesajele mele diperate :)) iti doresc multa sanatate si dumnezeu sa iti ajute in continuare sa potin da sfaturi cat mai multe...SARBATORI FERICITE !!!
0
09-12-2010, ora 17:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Curic_A, puteţi intra pe forumul recomandat, în care veţi găsi medicul homeopat recomandat (Scarface este pseudonimul dânsului), chiar dacă nu sunteţi în ţară.
NU mai aşteptaţi, contactaţi-l, că nu vă costă decât efortul de a vă consuma o parte din energia fizico-mentală-psihică, nu şi bani.
_
Cu multă plăcere am încercat să vă fiu de folos, deşi nu cred că am reuşit într-o măsură semnificativă.
.


Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune şi sărbători minunat de fericite,
Nick
0
10-12-2010, ora 08:22
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Dragii mei, salutare tuturor,

Sa stiti ca eu desi am renuntat la tratament si ma simt excelent din toate punctele de vedere, ma confrunt si eu cateodata cu oarecare mancarimi si usturimi ale pielii.

Dar eu cred ca motivul este acela ca se elimina acele substante nocive din organism.

Am reusit sa si slabesc pentru ca pusesem vreo 15 kg pe mine de la medicamente.

Cu pace,

Ioana Dana
0
22-12-2010, ora 14:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Ioana Dana,

Mâncărimile dvs. sunt formicaţii, adică mâncărimi nevrotice determinate de sindromul de sevraj. Vă vor trece pe măsură ce sevrajul, produs de discontinuarea medicaţiei neuro-psihiatrice, va slăbi în intensitate, până la remisie totală.
Consultaţi-vă cu medicul dvs. curant!
_
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Cu respect, dorindu-vă sărbători fericite,
Nick
0
12-07-2011, ora 14:20
lucyana g
Nu este medic/terapeut
lucyana g
buna!am 22 de ani sunt casatorita si am 2 copilasi!!de ceva 2saptamani am inceput sa am mancarimi de piele si cand ma scarpin ma inrosesc si se umfa(asa cum ar fi dupa ce te urzici)..am fost la dermatolog dar nici macar nu sa uitat despre ce este vb!mi-a zis sa tin regim.si nu am tinut deoarece eu inca alaptez. si mi-a zis sa iau niste picaturi si o crema pr mancarimi!!...se poate sa fie de la o lipsa de calciu??eu am 1.65 si 48 de kg...aceste kg le aveam si inaite de a avea copii!!va rog dati-mi un raspuns!!sunt ff ingrijorata!!
0
12-07-2011, ora 22:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Lucyana g, mâncărimile au sau pot să aibă deosebit de multe cauze potenţial localizate în teritoriul tuturor sistemelor organice (sistemul nervos, digestiv, endocrinologic etc.); ele pot să vă apară în momente cu stres intens şi prelungit, ca reacţie la un factor stresor, la căldură, de pildă; ele, mâncărimile, pot să vă apară pe fondul manifestării simptomatice, mai mult sau mai puţin evidente, total sau parţial, a unor boli dermatologice alergice sau non-alergice precum: urticaria colinergică, dermatita de contact, dermatita atopică sau herpetiformă, candidoza cutanată etc.
Şi totuşi, faptul că la scărpinarea pielii simptomatologia vi se agravează, tind să cred că problema dv. este de natură alergică - natură care s-ar putea să aibă legătură directă cu o hipersensibilitate alimentară dobândită în ultimele 2 săptămâni, de exemplu, eventual cu o intoleranţă şi chiar o ifestare cu diverşi paraziţi, sau cu orice altceva care determină o stare de reactivitate crescută a organismului, în special a sistemului imunitar, cu precădere.

Vă rog, răspundeţi-mi la întrebările de mai jos:
Dacă nu vă scărpinaţi, observaţi vreo roşeaţă pe piele, sau vreo umflătură?
Roşeaţa respectivă este organizată, se dezvoltă într-un loc anume, sau este difuză, împrăştiată? Are culoare intensă sau nu? Este întotdeauna însoţită şi de umflăturile menţionate de dv., sau apare şi separat, independent de ele?
Umflăturile respective sunt mici, moderate sau mari? După ce apar, cam în cât timp dispar, dacă dispar?
Vi se întâmplă să aveţi mâncărimi neînsoţite de roşeaţă şi umflături?
Aţi observat dacă mâncărimile pe care le experimentaţi, au debutat după consumul unui aliment anume?
Sau, schimbând complet planul, aţi observat dacă nu cumva mâncărimile au debutat după ce aţi luat un medicament anume?
În ce condiţii vă apar? (în timpul unei băi fierbinţi, în timpul unui efort fizic etc.)
Acele mâncărimi sunt prezente permanent, zilnic, sau îşi fac apariţia doar intermitent, ocazional, o dată la câteva zile? Oricât ar fi prezente, aţi observat când sunt mai intense? (dimineaţa, la amiază, seara sau noaptea?)
Mâncărimile respective se ameliorează sau se agravează când vă expuneţi la căldură şi/sau frig? Aţi observat dacă nu cumva vă apar când intraţi în contact cu apa? Dar cu vreun detergent sau orice alt agent de curăţare?
Aţi observat vreo legătură între mâncărimi/roşeaţă/umflături şi o oarecare stare de nervi, pe fond de stres?
Mâncărimea, roşeaţa şi umflăturile nu sunt însoţite şi de alte simptome/semne? (nu vă mănâncă ochii şi nici nu vă curg?; nu vă curge nasul?; nu respiraţi cu dificultate, greoi? etc.).
Faceţi un efort şi amintiţi-vă dacă înaintea debutării simptomatologiei dv., aţi intrat în contact, strict pe zona afectată, cu mase plastice, coloranţi din materiale de îmbrăcăminte, vopsele, diverse metale etc.?! (cam atât; dacă mai aveţi ceva important de spus, vă rog, aduceţi-mi la cunoştinţă).
În altă ordine de idei, când v-aţi făcut ultima dată analizele medicale? Ar fi indicat să consultaţi un medic internist, eventual un medic alergolog, pentru vi se face unele teste serologice, la sânge, ba chiar şi uro-coproparazitologice, la urină şi materii fecale; investigaţii bacteriologice şi micologice.
Ţinând cont că alăptaţi, trebuie să ştiţi că puteţi să luaţi puţine medicamente, atât ca şi cantitate şi concentraţie, când şi ca şi tip, tocmai de aceea vă recomand să consultaţi medicul înainte de a lua orice medicament sau supliment alimentar.

_

Răspunzându-vă la întrebare, lipsa de calciu, prin mecanisme directo-indirecte, poate să producă mâncărimi, prin dereglarea sistemului nervos, iar pe fondul sensibilităţii pielii, prin grataj, adică prin scărpinări sistematice relativ puternice, se pot produce şi adevărate "urzicări", adică erupţii cutanate sub forma unor bubiţe învecinate, dar foarte rar.
Vă doresc însănătoşire grabnică!
0
17-07-2011, ora 23:25
lucyana g
Nu este medic/terapeut
lucyana g
scuzati-mi va rog intarzierea!!chiar acuma la aproape 11 noaptea cand m-au inceput din nou mancarimile am intrat repede pe net sa vad daca am primit raspuns de la dumneavoastra!!si intradevar am gasit un raspuns la toate intrebarile mele!!multumesc ff mult!!
se intampla sa apara si fara sa ma scarpin de exemplu dupa baie...chiar daca nu o fac cu apa fierbinte...
cand de exemplu ma mananca intr-un loc anume imediat ma scarpin si apoi apare de jur imprejur acele umflaturi..care le pot numi si ca fiind mai multe intepaturi de tantar la un loc!!
de obicei cand am aceste mancarimi ma scarpin si automat apar aceste umflaturi!
mancarimile aceste vad ca apar mai mult seara(noaptea inainte de culcare)

nu pot s ama exprim daca e pe cale de nervi sau stres!!de obicei sunt o fire iute..harnica si nu stau mai deloc in loc.dar pot spune ca am acumulat in ultima perioada si stres!

cum ati scris de cursul nasului!intradevar mi se intampla sa fac un anume lucru si tr sa fug sa imi sterg nasul asa din senin!1fara sa fiu racita!

pot spune ca inainte cu cateva zile de ami incepe aceasta problema am facut la o doamna un permanent!!eu nu sunt alergica de obicei.deci asta ar fi singura cauza la care m-am gandit..dar ma dermatolog mi sa zis ca tr sa am numa mancarimi in zona mainilor...in nici un caz pe tot corpul!!...
analizele care mi lea recomandat la deratolog le-am facut dar erau doar pt calciu si fier!!



ce altfel de analize ar mai trebui sa fac...imi este tare frica cand aud la cati medici ar tr sa merg!!
va multumes din tot sufletul pr timpul acordat!!astept raspuns de la dumneavoastra!!



va multumesc din suflet!!si DUMNEZEU sa va rasplateasca pt tot ce faceti!
0
02-08-2012, ora 00:42
tymudy
Nu este medic/terapeut
tymudy
Bună,

Am 21 de ani şi în momentul de faţă mă confrunt cu nişte mâncărimi teribile. De vreo trei zile a început să-mi apare nişte pete roşii pe picioare. În fiecare zi îmi apare mai multe şi mai multe. Cu 6 ani înainte am făcut testul de alergie de unde am aflat că am alergie la arahide şi gălbenuş de ou însă eu continuam să mănânc aceste 2 produse şi nu aveam nici o reacţie alergică. Am rămas însărcinată fat pentru care nu am mai mâncat nici arahide nici ouă şi nici un produs care conţine cele două ingrediente, însă acuma mi-a ieşit aceste pete roşii. Ar putea fi de la căldură sau e dermatofrafism? Am observat că orice mănânc îmi apare în continuare, fapt pentru care nu cred că este alergie. s-ar putea să fie de la ficat? Sau pur şi simplu pentru că în ultimele săptămâni eram f stresată şi încă sunt? Credeţi că e pe bază psihică pt că sunt obsedată ca nu cumva să mănânc ceva ce ar putea cauza alergie?
Sunt fff îngrijorată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •