mancarimi insuportabile de piele

15-06-2011
neagu elena
Nu este medic/terapeut
neagu elena
totul a inceput acum un an.a inceput sami apara niste pete rosi pe picioare care imi creau o stare de mancarime insuportabila.dupa care acele pete au inceput sa dispara.dupa un timp iar a inceput sa ma manance pielea dar de data asta pe tot corpul.atunci cind ma scarpin se inroseste si ies niste bubite.cind incepe sa ma manance pielea ma tine asa ore intregi de ajung sa ma scarpin intruna.demulte ori ma scarpin asa de tare incit numi dau seama ca imi iau pielea de pe mine.daca poate cineva sami spuna ce se intampla cu mine va rog sa nu ezitati.am incercat absolut tot ce este posibil numai stiu ce sa fac.va multumesc
6 comentarii
0
15-06-2011, ora 02:12
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Ar fi fost de folos sa stiu cand apar (ca perioada a anului), ai schimbat detergentul de spalat, sunt continui(pe toata perioada anului)?Esti alergica la ceva, poate esti stresata(ce s-a intamplat acum un an cand s-au declansat?- vreo problema grava?).
0
15-06-2011, ora 08:04
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Cel mai probabil aveti o manifestare alergica. Deoarece alergenii sunt variati( alimente, medicamente, polen, parfumuri, substante chimice, etc) ar fi bine sa mergeti la un alergolog si la un dermatolog in vederea depistarii alergenului.
Numai bine,
0
15-06-2011, ora 12:58
augustin78
Nu este medic/terapeut
augustin78
buna ziua, marius sunt am o grava problema cu pielea de pe spate, am mancarimii f dese si se formeaza mici basicute si usturime, doar pe umeri in jos, zona descoperita de maieu ce sa fac, ce tratament?ma scarpin mereu si am usturimi.va rog, ajutatima
0
17-06-2011, ora 09:45
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Pentru a vi se pune un diagnostic corect si a vi se prescrie un tratament este necesar sa va vada un dermatolog.
Numai bine,
0
18-06-2011, ora 02:23
bobel26
Nu este medic/terapeut
bobel26
buna ziua.de 3ani am mancarimi insuportabile pe tot corpul, de asemenea cateodata e mancarime intepatoare, ma inteapa pe sub piele si ma mananca rau sunt destul de dese si in diferite locuri de asemeanea simt cum imi umbla ceva pe sub piele iar cand pun mana in zona aceea se simte ca si un puls, am si cateva bubitze care nu imi trec nicicum, cum ma scarpin dau scoarta jos si se fac la loc, de asemenea cand stau langa cineva se scarpina toti delanga mine cat sunt eu in preajma am fost pe la doctori dermatologi am dat o groaza de bani pe tratamente aiurea.nu mi'au aflat problema desi am explicat foarte clar tot
vreau sa precizez ca analizele toate sunt facute si mi'au iesit bine, ce poate sa fie ceva virus luat prin contact sexual? limbrici? saustiu eu gastrita?
astept un raspuns va multumesc
0
10-12-2011, ora 14:31
mihaela p
Nu este medic/terapeut
mihaela p
am avut si eu aceasi problema si nu va spun cate tratamente am luat fara nici un rezultat.pana la urma am ajuns la un medic dermatolog care mi-a spus ca totul este pe baza nervoasa si mi-a dat o schema cu doxepin 25mg a la long.am inceput cu o tb seara o luna, apoi o tb dimineata si una seara o luna, apoi o tb de trei ori pe zi o luna, apoi iar 2 tb/zi o luna, apoi iar 1 tb seara.stiu ca dureaza mult dar cu acest tratament si o tb de antihistaminice seara am rezolvat problema.eu sunt acum pe ultima 100 de metri si sper ca la terminarea tratamentului sa nu mai reapara aceasta boala crunta:prurigo cronic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •