mancarimi in zona genitala

04-01-2012
cristinucaaa2011
Nu este medic/terapeut
cristinucaaa2011
de cateva zile am niste mancarimi groaznice ale clitorisului si este putin inflamat si ma si doare.si am o scurgere asa alb-branzoasa..ma gandesc k ar fi de la niste protej-slipuri...m-am spalat cu bicarbonat, mi-am dat cu crema de galbenele si nimic. va rog frumos sa ma ajutati k mor:((
5 comentarii
0
04-01-2012, ora 12:49
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Suna a candidoza, mergi la medic neaparat intrucat nu se va rezolva de la sine nicicum.
0
04-01-2012, ora 13:39
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In plus, nu te mai da cu crema de galbenele, nu este pentru asa ceva. Pentru zona genitala sunt creme speciale.
Va trebui sa faca tratament si partenerul tau, altfel te vei reinfecta.
Deasemenea, tot ca sa nu te reinfectezi, trebuie sa speli pantalonii, chilotii prosoapele si toata lenjeria la peste 70 de grade sau calci cu abur, deoarece ciuperca intra in tesatura si nu scapi de ea decat la temperaturi inalte.
Nu manca multe dulciuri sau paine, ca alimentezi candidoza asta.
Mergi la ginecolog sa iti dea tratament.
0
23-02-2012, ora 13:02
ab_cd
Nu este medic/terapeut
ab_cd
buna ziua, as vrea sa va vorbesc despre simptomele pe care le am eu si prietenul meu.Eu am fost la control, si astept rezultatul analizelor.Asadar, eu am avut mancarimi ale vaginului si o secretie branzoasa care a trecut dupa cateva zile, ramanand doar cu secretie alba ( eram si inainte de ciclul menstrual)Aveam si dureri la penetrare.El a avut acea secretie branzoasa cu mancarimi pe canal, ulterior ramanand doar cu o secretie incolora si rare mancarimi pe canal, pe care acum le simte pana aproape de anus.Nu prezinta mancarimi sau usturimi la mictiune sau ejaculare...Precizez ca nu au aparut nici bubite si nici vreun miros neplacut al secretiei nici la mine, nici la el.Ce ar putea fi?multumesc
0
23-02-2012, ora 13:19
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca este candida. Va trebui sa faceti amandoi tratament si cu pastile, nu numai local.
Vorbeste cu ginecologul.
Sa speli hainele cum am scris mai sus, la temperaturi inalte sau le calci, chilotii poti chiar sa ii fierbi in primele 4 zile, ca sa nu te reinfectezi. Si partenerul la fel.
Daca dupa tratament tot nu o sa te simti bine, asteapta sa treaca 10 zile de la ultima pastila luata sau ultimul ovul si mergi sa faci o
- analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru analiza - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Este bine sa faci tratament cu ovule care contin antifungic dar si un antibiotic, ca sa se pastreze un echilibru al florei vaginale. Cand sunt mai putini fungi, se inmultesc bacteriile si invers.
Bacteriile si fungii trebuie sa stea intr-un anumit echilibru.
Ar fi bine daca ai putea sa faci analiza de secretie vaginala si sa ceri sa se faca - antifungigrama.
Este la fel ca la antibiograma, dar pentru ciuperci. Se afla la ce antifungic sunt sensibili fungii gasiti si asa stii ce sa iei.
Este cam scumpa antifungigrama.
Vezi si tu ce spune ginecologul.
Intreaba de ovulele macmiror si vezi ce pastile iti va recomanda tie si partenerului..
0
23-02-2012, ora 15:01
ab_cd
Nu este medic/terapeut
ab_cd
Multumesc pt raspuns, Tema..Am fost deja la ginecolog.L am intrebat si pe el ce poate fi dupa simptomele descrise, dar mi a zis ca cel mai bine ar fi sa astept rezultatele.Am facut si papanicolau, si analiza secretiei...Partenerul meu, n a ajuns inca la doctor, cu toate ca el e cel care are in continuare simptime..Daca sunt si alte presupuneri, astept in continuare raspunsuri.Va multumesc..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici