mancarimi in talpi

21-02-2007
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
am 39ani, ma chinui de 3-4 ani cu niste mancarimi in talpi; in special seara dupa baie; in soseta treaca mearga, dar dupa ce ma spal si las picioarul gol, mor de mancarime... initial am ras, dar dupa atata amar de vreme am obosit; oare ce am???? mi-a recomandat un dermatolog sa fac un examen dermato, dar nu am ajuns la colentina, romar... am incercat cu lomexim, lamisil, ... nici un efect; OARE CE AM? CE SA FAC?
39 comentarii 12 Înainte ›
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mancarimile apar tot timpul anului, indiferent de incaltamintea purtata? Mananca numai talpa si intre degete sau toata laba piciorului, inclusiv pe fata dorsala?
0
22-02-2007, ora 00:00
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
ma mananca doar pe extremitatea calcaielor... noaptea suparator...
apar tot timpul anului... il pun pe sotul meu si ma maseaza efectiv (reflexo... ) ca sa ma mai alin uneori... mentionez ca port sosete de bumbac 99% din timp... numai pot purta ciorapi de "nylon" demult...
mentionez ca sosetele albe le spal la 80grade,... ca am incaltaminte de calitate.. piele si pe interior... nu ma mananca intre degete.. am avut insa la unghii ceva onicomizoza, am tratat-o...
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pielea de la calcaie este mai ingrosata?
0
22-02-2007, ora 00:00
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
nu... acum ca ma intrebati imi amintesc ca acum 4ani, brusc s-a ingrosat pielea de la calcaie si am luat ceva aparat pt curatare calcaie - ca o lama, si am curatat bine, poate putin exagerat.. parca m-a cam durut un timp... dar de atunci nu s-a mai ingrosat...
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In ce oras locuiti?
0
22-02-2007, ora 00:00
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
bucuresti
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati urmtorul tratament:
1. Rp/ Iod metaloid 1g
Iodura de potasiu2g
Apa distilata 200g
Ds. ext. seara, inainte de a aplica Travocortul
2. Travocort crema tub 1
Ds. ext. de 2 ori pe zi, dimineata si seara, in strat subtire si masat sa intre in piele
3. Ketotifen cp 10
Ds. int. 1cp seara, la cu o ora inainte de culcare
Dupa cateva zile de tratament spuneti-mi cum va simtiti! Succes!
0
22-02-2007, ora 00:00
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
multumesc foarte mult... va voi scrie negresit.. spor in toate
0
06-06-2008, ora 00:00
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Am 27 de ani si de 1 an ma mananca talpa piciorului. La inceput ma manca atunci cand bagam piciorul in apa fierbinte. Am fost la doctor, am urmat mai multe tratamente, dar degeaba.Acum ma mananca indiferent daca sunt incaltata sau desculta, cu ciorap sau fara. Port incaltaminte de calitate cu interior de piele, si pe acasa sosete de bumbac. Am avut unguete ca: Lamisil, triderm, cu galbenele, ceva preparat la farmacie, niste pastile pe care le luam dimineata inainte de masa, astea ce imi aduc aminte. Va rog daca se poate sa imi spuneti ce as putea sa mai fac? V a multumesc!
0
06-06-2008, ora 00:00
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Am uitat sa spun ca pielea este rosie si arata de parca se descuameaza, nu am bubite sau besicute. Cand am fost la medic s-a uitat cu lupa la piciorul meu. Am cateva dungulite rosii pe talpa si alea ma mananca ingrozitor. Acele dungulite rosii sunt putin mai inafara iesite, se cunosc la pipait. Nu sunt rosii tot timpul. Uneori doar ma mananca si nu se observa nimic pe picior.
0
08-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca faceti o dermatita de contact la incaltaminte. Pielea este alergizanta datorita taninutilor utilizate in tabacirea ei sau a vopselurilor.
Aplicati de 2 ori pe zi Elocom crema, masand bine piciorul dupa aplicare si schmbati-va incaltamintea.
0
08-06-2008, ora 00:00
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Va multumesc foarte mult. Voi incerca. Va voi comunica rezultatele obtinute.
SANATATE!
0
16-07-2009, ora 11:34
HANANA
Nu este medic/terapeut
HANANA
BUNA!!1
am 24 de ani...si de cateva zile am observat ca ma mananca talpa piciorului drept!!...in partea de sus a scobiturii din talpa.
Nu am fost la medic ca nu i-am dat prea multa importanta pana acuma...am crezut ca e ceva trecator...dar incepe sa fie deranjant.
cu ochil liber nu se vede nimik...iritatii, basicute sdau altceva in genu asta in locul unde e mancarimea...dar trebuie precizat ca in partea piciorului de sub degete pielea se deshuameaza parca...
nu stiu ce sa fac!!...va multumesc!!
0
19-07-2009, ora 17:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la medic !
Probabil ca faceti o ciuperca acolo.
0
16-01-2010, ora 00:03
orsy
Nu este medic/terapeut
orsy
buna !am si eu o problema!de ceva timp am mancarimi pe talpa piciorului drept, mi-au aparut niste chestii ce seamana a bubite in miniatura situate in mijlocul talpii.m-am dat de cateva ori cu spirt medicinal in speranta ca o sa-mi treaca dar nu.am observat mai tarziu ca se exfoliaza pielea intre degetele piciorului, uneori ma mananca dar mai rar. in schimb talpa in special dupa dus si spre sfarsitul zilei.credeam ca o sa treaca, dar nu se extinde si pe partea superioara a piciorului, sub degetul mic, un grup de bubite, dispuse in cerc, rosiatice si au inceput si ele sa ma manance.cele de pe talpa tot ma mananca ba mai mult se exfoliaza si pielea din ce in ce mai mult.nu stiu ce sa ma fac.ar putea fi o ciuperca sau ceva de genu?mentionez ca am fost in excursie in strainatate in noiembrie s-ar putea sa fi luat ceva din dus de acolo?dar atunci nu ar fi trebuit sa am pe ambele talpi?dati-mi si mie un sfat :ce as putea sa fac si ce ar putea fi?Va multumesc anticipat!
0
17-01-2010, ora 18:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ati facut o ciuperca.
Aplicati Travocort crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, intre degetele de la picioare si pe toata talpa, timp de 7 zile, apoi numai seara, timp de 21 zile.
Tratati AMBELE picioare.
0
17-02-2010, ora 07:56
mashenika
Nu este medic/terapeut
mashenika
buna... am si eu o intrebare cu privire la mincarimi... in ultimul timp in timp ce fac dus si dupa observ niste pete vinete pe picioare , ca si cum singele nu se repartizeaza peste tot... nu stiu ce este, dispare f repede, a proape imediat.
mentioenz k am avut si mincarimi in ultimull timp, tot pe picioare, fara bubite sau altceva
Multumesc
0
20-02-2010, ora 20:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este o reactie vasomotorie.
0
03-03-2010, ora 10:08
vio85
Nu este medic/terapeut
vio85
buna ziua;am probleme cu picioarele doar iarna, adica daca este mai frig(dar nu neaparat sa stau in frig mult timp) dupa o perioada imi apar pe partea inferioara a degetelor (mai ales in varf) si la calcaie niste basicute adinc sub piele insotite de mancarimi doar cand vin de la rece la cald pana ma incalzesc.Mancarimile sunt groaznice iar dupa ce trece una apare alta langa acel loc;cand se vindeca o basicuta mi se desprinde pielea de parca s-ar lua capacul de pe ea.Va rog sa-mi raspundeti domnule doctor, pentru ca de vreo 8 ani am aceste probleme iarna.
0
19-03-2010, ora 19:09
cafea
Nu este medic/terapeut
cafea
Buna ziua!ma numesc julieta si am mari mancarimi la piciorul drept.Cine ma poate ajuta??
0
08-04-2010, ora 19:54
alexbogdan
Nu este medic/terapeut
alexbogdan
Buna ziua.
Am si eu o problema si sper sa pot obtine un raspuns de la dumneavoastra. Totul a inceput in urma cu o saptamana, cand in zona picioarelor, mai exact in zona talpilor au inceput mancarimi groaznice. In acest moment mancarimile s-au extins pe tot corpul si mai ales pe picioare, in zona bratelor si in palme. Am observat de cateva zile ca, in palme pielea a inceput sa se exfolieze in urma unor basici.In rest pielea are un usor aspect de uscare. Totodata am observat intensificarea simptomelor de mancarime dupa baie si inainte de culcare. Mentionez faptul ca in urma cu o luna am fost diagnosticat cu Lupus Eritematos Cronic si de atunci urmez tratament cu Plaquenil de 200 mg.

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
0
11-04-2010, ora 10:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la medicul curant si spuneti-i despre simptomele dvs!
0
25-04-2010, ora 10:47
vanishedid
Nu este medic/terapeut
vanishedid
Buna!
sunt insarcinata in 32 saptamani iar, de aproximativ 2 saptamani mi-au aparut ceva bubite pe planta piciorului; sunt deranjante pentru ca seara dupa dus ma mananca, dar cel mai mult deranjaza noaptea cand ma tin treaza o mare parte a noptii. tratamanteul pe care-l iau acum este Magne b6, feretab si Ca efervescent(tratamentul l-am inceput acum 5 zile).
0
25-04-2010, ora 17:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa va examineze un medic dermatolog pentru a diferentia daca este vorba despre o ciuperca sau de o eczema!
0
25-04-2010, ora 19:12
vanishedid
Nu este medic/terapeut
vanishedid
Va multumesc pentru promptitudine! In cursul saptamanii viitoare sper sa pot ajunge la dermatolog.Va voi tine la curent cu date noi. Inca o data multumesc!
0
27-04-2010, ora 12:10
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
buna ziua!de 4 zile fac un tratament cu gentamicin krka in urma cu 1 ora miau aparut pe decolteu pete rosii care ma manca...sa fie de la de la gentamicina?ar trebui sa opresc tratamentul sau sa nu bag in seama.va multumesc
0
27-04-2010, ora 16:01
boby30
Nu este medic/terapeut
boby30
se pare ca au dispa rut...
0
04-07-2010, ora 18:14
daisa7
Nu este medic/terapeut
daisa7
buna ziua am avut niste mancarimi in timpul noptii la un picior mai exact langa calcaie s-au facut niste bubite mici rosi si in unele locuri sub piele sunt basicute mici cu apa...pe deasupra pielea in acel loc este foarte crapata.uneori am mancarimi..am incercat sa pun triderm dar nu trece si locul se extinde incet, ma puteti ajuta cu un sfat? multumesc anticipat, mentionez ca nu locuiesc in romania ca sa pot merge la un dermatolog
0
08-07-2010, ora 18:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Lamisil crema, seara, timp de 14 zile.
0
13-11-2010, ora 13:35
gabriela12365
Nu este medic/terapeut
gabriela12365
Buna ziua, de o saptamana am si eu o mancarime in scobitura piciorului, in partea superioara. Cu ochiul liber nu pot sa vad absolut nimic insa zona care ma mananca( uneori arde) este cam cat un banut de 10bani. Simt mancarimi uneori si in incaltaminte dar si cand stau cu piciorul liber, uneori chiar si cand il tin sub patura. Nu mi se jupuiesti in niciun loc pielea.

ce pot face?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: