mancarimi groaznice ale pielii

04-01-2010
gabriela67
Nu este medic/terapeut
gabriela67
In atentia domnului dr.Mihalache:
buna ziua! mama mea in varsta de 65 de ani din Lupeni judetul Hunedoara, de la inceputul lunii decembrie ia iesit pe tot corpul de la gat in jos o urticarie care o mananca foarte tare si are o stare de discomfort generala.Am fost in prima faza la urgenta unde ia fost administrat intravenos hemisuccinat pe parcursul a 2 zile si dimineata si seara apoi am fost la dr.dermatolog la doar 3 zile de la aparitie si ia fost prescrisa o reteta care consta in xyzal, ceai de trei frati patati si calamine care nu am gasit-o.nici dupa acest tratament nu ia trecut...am revenit la doctor si ia prescris aerius, un unguent preparat si vermox 2/zi timp de 3 zile si crema EUCERIN 10% uree.Dupa ce a luat vermox a inceput sa elimine pe parcursul a 4 zile ceva paraziti cam de 3-4 cm foarte subtiri de culoare alba si se pare ca mancarimile au mai cedat nu in totalitate dar nici pe corp nu mai avea asa multe pete si bubite.A continuat sa bea lapte caldut cu usturoi dar nu a mai eliminat nimic.pe toata perioada de vacanta (24-31dec.)nu am putut sa facem coprocultura deoarece era inchis.din noaptea de 2 ianuarie iara sa umplut pe corp de parca este batuta cu urzica si mancarimi groaznice.Nu ia fost recomandat un regim alimentar, si chiar nu stiu ce sa mai fac...ma tot gandesc daca nu o fii si ceva de natura psihica(din 30.12 pana in 2.01 am avut 2 decese in familie) sau parazitii care au fost la stadiu de ou or fii evoluat in scaun nu mai elimina nimic.Va rog daca se poate sa-mi dati un sfat.Va multumesc!
13 comentarii
0
05-01-2010, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul intr-o urticarie acuta este de urgenta si trebuie supravegheat de un medic dermatolog deoarece poate oricand aparea un edem glotic urmat de asfixie!
In principiu, pe langa tratamentul cu antihistaminice si cortizonice, regimul alimentar trebuie sa excluda alimentele conservate, cele obtinute prin fermentare, citricele, ciocolata, cacao, cafeaua, alunele, bauturile alcoolice, etc.
0
08-01-2010, ora 20:11
bybyx
Nu este medic/terapeut
bybyx
buna seara!!! imi cer scuze ca intervin si cu problemele mele pe acesta pagina de forum dar aveam de gand sa pun acelasi titlu.am mancarimi groaznice ale pielii si dupa ce ma scarpin imi apar niste barne daca pot sa le numesc asa exact in locurile unde ma scarpin...am mancarimi absolut pe tot corpul exceptand zona capilara.iau un tratament si de l aacest tratament ma mananca chiar mai rau dar din 3 in 3 zile!!! va rog din suflet sa ma ajutati
0
12-01-2010, ora 18:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Te-a examinat un medic dermatolog??
0
13-01-2010, ora 11:25
gabriela67
Nu este medic/terapeut
gabriela67
imi cer scuze pentru intarziere.mama mea a fost internata in spital din data de 6.01.2010 pana azi 13.01.2010.nu mai are probleme...i s-au facut analizele repetate la scaun precum si analize la urina si sange, ale caror rezultate sunt urmatoarele:
L-6800/m3;
H-4990000/m3;
Hb-11, 7 g/dl;
PLT-295000/m3;
VSH-6;
VDRL-negativ;
Ex.faringian-negativ
glicemie-86mg/dl
Ht-35, 7%
FL: -LYM -19, 6
-MON -13, 0
-NEU -54, 9
-EOS -12, 3
-BAS -0, 2
EX.URINA - nimic patologic
anticorpi HP- POZITIV
In spital ia fost administrat urmatoarele(imi cer scuze dar am sa scriu asa cum inteleg eu de pe scrisoarea medicala de la iesire):
loratadine tb
infuzie trei frati patati
sirop hiposulfit sau hipersulfit?(era ceva preparat ) dupa ce l-a terminat sirop Cetirizine
local: dermovate unguent
vermox -1tb (trecuse deja 14 zile de la doza de 6 tb luate in 3 zile) si mai trebuie sa ia 1 tb pe data de 21.01.2010.
Avand in vedere faptul ca din 30.12.2009 pana in data de 4.01.2010 in familia noastra au avult loc 2 decese neasteptate, mama s-a inchis asa in ea, avea insomnii, tensiune foarte mare( 20/13 ptr.care lua Prestarium de 5 mg 1tb/zi, si Tertensif ) o stare de rau general si parca mult prea nervoasa; a fost trimisa si la un consult psihiatric unde ia fost recomandat pentru diagnosticul de Tulburare depresiva urmatoarele :
Sertralin 0, 5 mg - seara 1/2 tb timp de 5 zile si apoi marita doza la 1tb seara
Prazolex 0, 5 mg - pranz 1/2 tb
La externare am primit reteta care cuprinde urmatoarele:
Omeprazol 20 - 2 tb deodata pe nemancate (28 tb)
Amoxicilina 500 - 2 cps la ora 6 - 14 - 22 (62 cps)
Claritromicina 500 - 1 cps la ora 6 - 18 (14 cps)
am inteles ca este tratamentul pentru Helyobacter...
Va rog frumos daca se poate sa-mi spune-ti si parerea dumneavoastra referitor la analizele mamei, tratamentul care trebuie urmat, (parca sunt multe antibiotice si puternice); si daca trebuie sa luam si celalti din familie tratament pentru parazitoza.
Mentionez ca ea locuieste singura dar noi am fost zilnic la ea impreuna cu nepotelul de 5 ani.
Va multumesc frumos pentru atentia acordata.putine cadre medicale ca si dumneavoastra...sincere felicitari.
0
14-01-2010, ora 17:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1.Tratamentul pentru Helycobacter este corect.
2. Eu nu am vazut nicaieri in analizele prezentate rezultate pozitive la analiza scaunului pentru paraziti intestinali ! In concluzie nu stiu despre ce paraziti vorbiti!
3.Evident ca nu trebuie sa faceti tratament pentru ceva ce nu se stie daca aveti !!!
0
15-01-2010, ora 07:56
gabriela67
Nu este medic/terapeut
gabriela67
da... intradevar am uitat sa scriu ca pe iesirea din spital era scris de paraziti si anume oxiuri.si in acest caz ce sa facem sa luam si noi tratamentul ptr paraziti?...si de la tratamentul cu antibiotice asa puternice oare nu-i afecteaza ficatul?...ce as putea sa-i cumpar pentru ai proteja pe cat se poate ficatul?...mentionez ca nu a primit nici o restrictie in privinta alimentatiei.este necesar cumva un regim alimentar?
Va multumesc!
0
15-01-2010, ora 20:50
bybyx
Nu este medic/terapeut
bybyx
daca intrebarea legata de examinarea unui doctor imi era adresata as putea sa raspund.da am fost examinata de un doctor iar in urma tratamentului mancarimile apar din 3 in 3 zile.dar doctorul nu a putut sa imi puna un diagnostic.daca vreti as putea sa va zic si ce medicamente mi-au fost prescrise.
0
17-01-2010, ora 17:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gagriela67:
Daca au foet gasiti oxiuri este bine sa faceti toti din familie tratamentul.
Nu este necesara protectia ficatului.
0
17-01-2010, ora 17:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru bybyx:
Daca medicul care v-a examinat nu a putut pune un diagnostic, inseamna ca nu are competenta necesara !
Ar fi bine fie sa mergeti la un dermatolog !
0
21-01-2010, ora 21:59
elenusha18
Nu este medic/terapeut
elenusha18
buna seara...am si eu o problema...mi'au fost gasiti oxiuri in scaun iar doctoru mi-a recomandat zentel sau vermox dar imi este foarte frica pt ca am citit ca ataca ficatul iar vermoxul poate umfla fata sau apar bubite pe fata, etc.ce pot face?...multumesc anticipat
0
21-01-2010, ora 22:06
bybyx
Nu este medic/terapeut
bybyx
am schimbat doctorul.acum sunt la o doamna doctora exceptionala de nota 20.iar in urma unor analize diagnosticul a fost helicobacter-pylori daca ma puteti informa in cazul acestei boli.eu avand si probleme cu stomacul si acele mancarimi...are legatura cu aceasta boala?
0
23-01-2010, ora 20:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru elenusha18:
Daca ati citi prospectul oricarui medicament, ati vedea cate probleme ar putea produce !
Ar insemna sa nu mai luam niciun medicament!
0
23-01-2010, ora 20:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru bybyx:
Nu s-a demonstrat o legatura intre Hepycibacter si urticaria cronica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •