mancarimi fara urme

01-09-2013
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Buna!Suntem in curatenie si de vreo cateva zile ma mananca pielea fara sa lase urme, cel mult se inroseste, dar isi revine.Am si o amigdalita care nu mai trece si un ganglion de vreo 2 luni si jumatate capatat in urma unei intepaturi de albina.Va rog, spuneti-mi ca nu sunt legate intre ele!
2 comentarii
0
01-09-2013, ora 10:25
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
@ Kiko07 observ eu bine, dar raspunzi cu mare lejeritate celorlalti, indiferent daca persoanele respective au sau nu cu adevarat o problema, din punctul tau de vedere nu trebuie sa se ingrijoreze.Bun, atunci de ce nu aplici regula aceasta si in cazul tau?Ajungi in sfera ipohondrei, adica ai o preocupare excesiva pentru starea de sanatate, primesti confirmari din partea medicilor ca esti in regula, dar esti nesigura, sceptica.Autodiagnosticarea, prin intermediul internetului cea pe care tu incerci sa o faci iti intareste convingerile ca esti bolnava, daca ne gandim la fiecare simptom o sa vezi cate sute de boli ii corespund. Te intreb daca tu procedezi asa :"Incearca sa te gandesti mai putin la asta.Mananca usor si distrage-ti atentia cu lucruri amuzante.Dormi si o sa te simti mai bine.Eu, de ex, daca n-as fi avut acel ganglion care nici nu mai stiu cum se simtea initial, nici n-as fi bagat in seama alte simptome.Cred ca tu nu ai nimic.Incearca sa te relaxezi."
0
03-09-2013, ora 07:34
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Multumesc pentru raspuns si interes.Incerc sa nu mai citesc pe net.De ieri mi-am reluat activitatea si acolo unde lucrez eu am nevoie de minte limpede.
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •