mancarimi ale pielii

23-02-2010
Daniella033
Nu este medic/terapeut
Daniella033
In urma cu aprox 4 ani mi-au aparut pe piele niste umflaturi pe tot corpul, arata ca muscatura de tintar, iar cind ma scarpinam imi apareau niste dungi rosii care dispareau dupa aprox 15 min..am urmat un tratament cu Atarax, mentionez ca la acel moment locuiam in Spania, in prima faza a tratamentului luam 2 pastile/zi apoi, luam o pastila/2 zile pina cind nu am mai avut nici un fel de problema..in urma cu 1 luna am avut din nou aceeleasi simptome, nu pe tot corpul doar pe alocuri..spre norocul meu, mai am o cutie de Atarax si iau o pastila pe sapt..mentionez ca am facut analizele singelui si sunt 100% bune..va rog sa-mi dati un diagnostic...multumesc mult
2 comentarii
0
24-02-2010, ora 18:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Similar ca si actiune la Atarax sunt Zyrtec, Aerius, Claritine. E o dermatita alergica, o reactie de hipersensibilizare a pielii la contactul cu anumiti alergeni. Mergi la un cabinet / clinica de alergologie /dermatologie pentru cateva teste cutanate...asa vei sti de ce sa te feresti. Si e nevoie si de putin regim.fara alimente alergizante.Vei gasi o lista intreaga pe net.
0
26-02-2010, ora 04:25
Daniella033
Nu este medic/terapeut
Daniella033
Va multumesc mult, o sa fac testele spuse de dv...multumesc inca o data!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.