mancarimi ale ochilor

03-09-2008
elena_d
Nu este medic/terapeut
elena_d
Buna ziua,
Cam de o luna a ochii iritati si rosii dar se manifesta si prin mancarimi. Am fost la oftalmolog si mi s-a spus ca este o conjunctivita alergica si mi s-a dat ca si tratament Tobradex si 5 pastile (nu mai stiu cum se numesc), iar D-na doctor mi-a specificat ca nue nimic grav si ca ar trece si cu apa si sapun. Pentru moment dupa acele 5 zile mi-a trecut acea iritatie dar a reaparut si acum dimineata devine insuportabila, imi lacrimeaza si ochii.Tin sa specific ca de 3 luni de zile iau Yasmin, ar putea fi asta problema ? eu nu am mai avut nici un fel de probleme cu ochii. Va rog sa ma ajutati cu un sfat ptr ca nu stiu ce sa mai fac.Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
04-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Simptomatologia este sugestiva pentru conjunctivita;etiologia poate fi microbiana, virala, alergica; pot fi impIicati toti agentii etiologici mentionati mai sus;Iti recomand si un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, dar trebuie sa stii ca pe mediile de cultura obisnuite nu se evidentiaza Chlamydiile, una dintre etiologiile posibile, de asemenea nu se pot evidentia virusii;poti face de asemenea testari la alergeni; Administrarea de anticonceptionale poate fi o cauza pentru sindromul de ochi uscat;Ce sfaturi iti dau: igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi, dimineata si seara, nu iti recomand Tobradex( este contraindicat la debutul conjunctivitei virale, se poate administra in prezenta unei keratite, dar dupa o saptamana si impreuna cu un antiviral); eu ti-as recomnda Floxal(sau Ciplox) colir, 1 pic de 5 ori pe zi, 7 zile, iar seara, unguent cu Floxal sau Ciplox, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, seara, 7 zile, Nostamine, 1 picatura de 3 ori pe zi, 7zile si lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, 1 picatura de 5 ori pe zi, 7 zile, de exemplu, Lubristil sau Eyestil colir, unidoze;Dupa aceste 7 zile, lacrimi artificiale la nevoie, si Ocuflash, 1 picatura de 5 ori pe zi, 7 zile; ar fi bine sa vi se faca la consultul oftalmologic si cicloplegie, in vederea depistarii unui eventual viciu de refractie care necesita corectie; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.