am mancarimi pe cap...

14-05-2008
ionutu
Nu este medic/terapeut
ionutu
am mancarimi pe cap (pielea capului e foarte iritata, si cateodata apare parca ar fi coji), asa i-mi mai apare pe coate si la degete. Am fost la mai multi medici dermatologi si nu tine decat cateva zile dupa tratament si apare din nou. Nu stiu ce sa mai fac. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?mi sa zis ca poate fi din cauza stresului dar nu exista asa ceva.
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
14-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
poate fi o dermatita atopica dar poate fi si un psoriazis si asta e o afectiune cronica ce are recaderi de obicei la solicitarea nervoasa(sesiune, stress, examene, program prelungit)Tratamentul allopat e cu corticoizi local(Clobetasol sau Dermovate)Daca vrei un sfat scrie-mi -*


(*modificat de administrator)
0
19-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este vorba de o eczema cronica.
Pe langa tratamentul prescris ar fi indicat si un regim alimentar adecvat, precum si o investigatie gastroenterologica.
0
15-03-2010, ora 21:24
Lucy9292
Nu este medic/terapeut
Lucy9292
am si eu de 1 an, 1 an jumate, nu sunt sigur de cat timp, nu mereu, dar dupa ce ma spal pe cap, dupa 2-3 ore imi apar niste coji la perciuni si coji mai mici la sprancene si trebuie sa scarpin sa dau cu apa si trec...si cateodata imi apar coji si pe pielea capului si ma mananca, imi fac si rani...nu stiu ce sa fac.multi mi-au zis ca e stresul mare si de aceea imi apar aceste coji. am si o meserie care ma face sa pierd nopti si am si stres, dar nu stiu exact ce o fi si pana acum nu am fost la dermatolog.imi dati un sfat va rog
0
16-03-2010, ora 17:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la dermatolog.
Este posibil sa aveti o dermatita seboreica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •