mancarime si bubite rosii

14-02-2010
catalin ign
Nu este medic/terapeut
catalin ign
buna seara!am o problema de vreo saptamana!!prima data miau aparut mancarimi la incheietura manii dar am zis ca e o alergie ca am umblat cu lichid de frana si ceva ulei de motor dar dupa vreo 3 zile miau aparut si niste bubite rosii cu mancarimi foarte suparatoare. au aparut pe spate pe burta pe gat si chear pe scalp ! ce poate fi??? o fi scabie???ce trebuie sa fac????multumesc mult!!!
15 comentarii
0
20-02-2010, ora 19:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ai avut varicela (varsat ve vant) in copilarie ??
0
22-02-2010, ora 02:01
catalin ign
Nu este medic/terapeut
catalin ign
am avut toate bolile copilariei...acum imi apar ca niste acnee sub piele dureroase si dupa ceva vreme apare un punctulet in varf si daca il rup ramane ca o intepatura de albina inclusiv se unfla pe moment dar revine destul de repede la forma initiala.miau aparut prima data dupa ceafa si pe gat dupa aia pe spate si lateral stanga dreapta cu mancarime mare in special la cele din cap.ce pot sa am????si ce-mi recomandati sa iau??
0
28-02-2010, ora 19:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu imi pot da seama despre ce este vorba!
Ar trebui sa mergeti sa va examineze un dermatolog atunci cand apar bubitele.
0
01-03-2010, ora 09:10
catalin ign
Nu este medic/terapeut
catalin ign
cand fac efort cand ma incalzesc dupa ce ies de la dus imi apar zone rosii si bubite mici si mancarimi fff mari mai ales pe spate si pe burta pe picioare dupa cap dar dupa 15 min daca ma duc pe balcon unde este mai racoare se potolesc toate si nu se mai vede un semn pe piele.eu suspectez o scabie...am mai avut acu vreo 4 ani si cam aceleasi simptome le am si acum.multumesc
0
05-03-2010, ora 14:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Scabia nu dispare dupa expunerea la aer rece!
Mai degraba poate fi vorba despre o urticarie colinergica.
0
05-03-2010, ora 22:32
bbi
Nu este medic/terapeut
bbi
buna seara...acum vre o 10 zile mi au aparut niste bubite rosi pe abdomen si acum continua sa mi apara pe maini, nu am mancarimi si sunt micute, reliefate, fara nici un fel de cap cu lichid si sunt tari la atingere, mentionez ca nu sunt pete.desi nu mi am facut inca un control dermatologic, sunt curioasa ce as putea avea?multumesc.
0
22-03-2010, ora 18:10
micri andreea
Nu este medic/terapeut
micri andreea
Buna ziua! Prietenul meu are dupa cap, pe ceafa niste bubite cam de vreo 2 ani.a fost la medic si nu ne-a lamurit prea mult. Ne-a spus ca sunt declansate de o glanda din organism, dar nu ne-a spus care, poate ne puteti lamuri dumneavoastra in privinta acestui lucru.De asemenea, i-a dat cu un spray cu azot lichid acolo si i-a preparat o crema, dar nu prea are rezultat.Ce ar putea avea?Va multumim!
0
15-07-2010, ora 01:38
Vali Vladila
Nu este medic/terapeut
Vali Vladila
si eu am aceleasi simptome ca primul utilizator. Cand fac efort sau din cauza caldurii ori a stresului, imi apar niste bubite rosii pe tot corpul. Cateodata mi se umfla si limba. Am fost la doctor si mi-a dat o multime de pastile, cum ar fi trei frati patati si alte cateva. Dar nu am tinut regimul, adica am baut alcool, sucuri din comert (naturale daca ne-am luat dupa ei), am mancat mezeluri, cartofi prajiti (care am auzit ca nu sunt foarte buni pt. sanatate). Am observat ca am o "explozie" si din cauza aerului conditionat si al mentei ( nu pe tot corpul, izolat, de obicei la incheieturi, pe piept si pe gat)..Daca a-ti putea sa ne ajutati!

Toate cele bune!
0
18-07-2010, ora 10:27
Didiyo
Nu este medic/terapeut
Didiyo
Buna ziua!
de vreo 5 luni imi apar pe maini, picioare si fata niste bubite rosii sub forma unor blande dar care nu se simt la atingere doar culoarea lor rosiatica ma deranjeaza si cateodata am senzatia de mancarime.
Ce mi se pare ciudat este ca au o ora la care apar si in aproximativ o ora-o ora jumate imi dispar..si mai tarziu reapar.Am fost la medic, insa nu la unul alergolog...mi s.au prescris niste pastile..gen Claritine si flonidan..in zilele cat am luat acele pastile nu imi mai apareau.Acum dupa ce nu mai iau imi apar din nou.Vreau sa stiu ce e de facut!Este bine sa mai iau astfel de pastile daca ajuta la disparitia acestor bubite rosii?
Va rog ajutati-ma!
Va multumesc!
0
27-07-2010, ora 18:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Vali Vladila:
In ce sens sa va ajutam: sa tineti regimul sau sa urmati tratamentul ???
0
27-07-2010, ora 18:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Didiyo:
Trebuie vazut daca acele bubite nu apar in relatie cu expunerea la soare!
Mai cereti parerea si altui dermatolog.
0
27-07-2010, ora 18:57
Vali Vladila
Nu este medic/terapeut
Vali Vladila
ma gandeam ca poate cunoasteti si alte cazuri si poate stiti vreun tratament care sa dea rezultate. Momentan fac o cura de detoxifiere si dupa urmatoarea vizita medicala vreau sa mai urmez un tratament.
0
27-07-2010, ora 18:58
Vali Vladila
Nu este medic/terapeut
Vali Vladila
poate fi din cauza ficatului? sau este o alergie ? am observat ca si apa de ploaie imi provoaca aparitia bubitelor
0
02-10-2010, ora 18:25
Ratik
Nu este medic/terapeut
Ratik
Salut! Am si eu o alergie de 1-2 luni care imi apare de fiecare data cand corpul meu se incalzeste, fie fac un dus, alerg, muncesc..etc imi apar pe burta niste bubite mici impreuna cu niste pete rosii si ma mananca si pe scalp, pe brate cateodata.. momentan nu am consultat nici un medic astept niste pareri sa vad ce este... Multumesc. Astept un raspuns
0
03-10-2010, ora 13:52
ramona loredana
Nu este medic/terapeut
ramona loredana
Buna ziua!De vreo doua luni mi-a aparut un fel de iritatie pe piele care ma supara ingrozitor, nu stiu daca e din cauza ca ma scarpin dar unele se fac mari, iar dupa ce trec imi ramane un fel de pata pe corp un timp.Sunt plecata din tara dar am fost la medic si mi-a spus ca este alergie si mi-a dat pastile dar nu i-mi trece, inclusiv l-am intrebat daca nu poate fi scabie si mi-a spus ca nu.Ma mananca toata ziua dar noaptea este ingrozitor.Va multumesc, Ramona.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •