mancarime piele

12-11-2011
dc55
Nu este medic/terapeut
dc55
buna, am depus azi un pic de efort, am facut niste serii de flotari iar dupa fiecare ma manca pielea de pe corp de la burta in sus tot mai tare.
am mai patit asa anul trecut primavara cand mergeam pe strada si eram un pic mai gros imbracat, am crezut ca e de la caldura.
serii de flotari tot fac incepand cu asta primavara si nu am avut problema de genu.
acum 3 saptamani am mai patit sa ma manance intens pielea cand am mutat niste mobila.

asadar are legatura cu efortul dar nu de fiecare data
mentionez ca nu-mi apar bube pe corp.
4 comentarii
0
16-11-2011, ora 13:21
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mancarimea asta, mai ales ca este legata si de efort, vezi sa nu indice cumva o hepatita C.
Mergi la medic sa iti dea sa faci Anti - HCV (screening)
Poate iti da sa faci si alte analize.
Pentru detectare hepatita B se face Ag HBs (screening).
Daca banuiesti o intoxicatie cu ceva, poti merge la alergologie si spui daca ai lucrat cu ceva substante toxice.
Daca se descuameaza pielea, poti merge la dermatologie.
Trebuie sa te vada un medic si sa te indrume. Poate este nevoie sa faci acele analize pentru hepatita C.
0
13-12-2011, ora 16:18
hopefull
Nu este medic/terapeut
hopefull
Buna, cam de 2 ani de zile am mincarimi ale pielii capului, am fost la Orl dar nu a prea stiut ce sa imi faca dupa ce a vazut ca nu sint alergic.Am primit doar un sampon si o crema, care nu ajuta la nimik.Spuneti-mi ce pot sa fac ca sint foarte deranjante aceste mincarimi...Matreata nu am, cum credea doctorul...Multumesc anticipat.
0
13-12-2011, ora 21:58
tema
Nu este medic/terapeut
tema
hopefull, poate sa fie o reactie data de o infectie in corp. Poate fi si de la o carie.
Nu toate persoanele patesc asa, dar chiar se intampla. E tot o forma de alergie, poate de la toxinele eliminate de bacterii.
Mai ai si alte simptome?
Probleme la urinat, nas infundat te doare gatul? Digestia e buna? Te doare ceva?
Daca ai carii, rezolva intai cu astea si vezi ce mai simti.
0
14-12-2011, ora 07:39
hopefull
Nu este medic/terapeut
hopefull
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra rapid.Gatul ma doare da, de vreo 2 luni, de fapt tot o mancarime deranjanta in gat am, nu stiu, totusi ma gandesc ca s-ar putea sa fie un corp strain metalic, pe care l-am inhalat la servici(span).Digestia e ok si nu am probleme la urinat, dar nu m-am gandit niciodata ca s-ar putea sa aiba legatura cu cariile.Am paradontoza si poate de acolo se trage cum ziceti dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •