mancarime ingrozitoare

28-06-2009
manuela26
Nu este medic/terapeut
manuela26
sunt insarcinata in 19 saptamani am rh negativ si ce vreo saptamana am o mancarime ingrozitoare intre degetele de la picioare si laba piciorului un fel de iritatie care se inroseste si se umfla cand ma scarpin.Seara e cel mai rau pentru ca nu pot sa stau fara sa ma scarpin ma trezesc si din somn.Doctorul de familie mi-a dat FLUBASON crema dar dr.ginecolog mi-a zis ca e contraindicata in sarcina si mi-a dat VEA OLIO vitamina E 100 pura.Nu mi-au spus de la ce este aceasta iritatie daca nu trece ma trimite la dermatolog.Eu intreb daca nu poate fi o alergie la ceva: alimente sau e posibil ca piele mea sa nu suporte uleiul de migdale pe care il folosesc pentru corp De la ce poate fi Ma mananca si degetele de la maini si burtica dar nu am iritatie.
2 comentarii
0
07-08-2009, ora 10:09
geea
Nu este medic/terapeut
geea
Buna
Si eu am aceeasi problema. nu preastiu ce sa fac. Am fost la dermatolog si mi-a zis ca e de la deshidratare, cu toate ca beau mai mult de 3 l de apa pe zi. mi-a dai un preparat si un unguent Triderm, care am inteles ca e contraindicat petimpul sarcinii si nu l-am luat inca. Preparatul usuca bobitele, dar imi apar altele in altele in zone alaturate. Sunt insarcinata, am 30 de saptamani. de asemenea mise umflafoarte tare mainile si picioarele. Daca stie cineva mai multe, dati va rog un raspuns! O zi buna!
0
22-08-2009, ora 15:29
JEMINA
Nu este medic/terapeut
JEMINA
Buna,
dragelor si prietena mea a fost insarcinata si a avut aceleasi simptome. Nu putea sa doarma de mincarime. Medicul si moasa i-au recomandat calciu tablete. A luat si au trecut imediat simptomele. Puteti intreba si voi doctorii. O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.