cam de un an simt o mancarime in ureche

17-10-2012
broscutza22
Nu este medic/terapeut
broscutza22
De ceva timp, adica cam de 1 an de zile, simt in ureche o mancarime ca si cum ar exisa niste viermisori care se plimba prin urechea mea, dar nu aud nici un fel de miscare si nici nu am descoperit niciodata vreo vietate acolo.
Totusi din cand in cand adica odata de doua sau chiar de trei ori pe zi incepe aceasta mancarime care dureaza vreo 10 minute si culmineaza cu o durere 'surda' a urechii. Apoi trece de la sine. trece mult mai repede daca ma culc cateva minute pe ureche.
Mentionez ca nu folosesc betisoare de ureche si ma spal in ureche atat cat pot baga degetul aratator. Mai mentionez ca am exces de ceara (cel putin asa mi-au spus doctorii) si odata la cativa ani, 4, 5 ani, fac dopuri.
Ce ar putea fi? Multumesc
5 comentarii
0
17-10-2012, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi de la o faringita iritativa
2 poate fi din cauya unor probleme la coloana cervicala
3 poate fi numai o problema locala.. legata de acele dopuri de ceara care pot sa se miste acolo si dau acea senzatie
0
18-10-2012, ora 10:58
broscutza22
Nu este medic/terapeut
broscutza22
Stimate d-le doctor,
Am uitat sa mentionez, un lucru foarte important si anume acela ca aceasta mancarime o am numai in ureche dreapta.
Va rog ca dupa aceasta informatie sa reelvaluati diagnosticele si sa-mi spuneti unde ar trebui sa merg la control pentru fiecare in parte asta daca mai exista la fel de multe variante de concluzii.
Va multumesc si va respect.
0
18-10-2012, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate sunt valabile
daca dormi mai mult pe dreapta.. e posibil ca punct 1 sa fie mai valabil..din cauza unu reflux gastric in somn
0
13-04-2014, ora 14:11
alupigus 1
Nu este medic/terapeut
alupigus 1
am mancarimi in urechea dreapta atat interior cat si lobul interior, ca si cum in interior ar fi o insecta ce se misca si cand ma culc am pulsatii in ureche ca si tensiunea.am citit ca dupa aceste simtome ar fi otomicoza si sa ma dau cu ulei volatil tea tree dar mu specifica de cate ori pe zi.ce parere aveti.va multunesc
0
13-04-2014, ora 16:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mancrimea in ureche poate fi si de la faringe iritat, inflamat si uscat
pulsatiile pot fi de la puseu de tensiune si probleme de circulatie cerebrala
sfatul meu este sa nu luati nici un tratament pana nu examineaza un medic ORL urechea
puteti arunca bani pe medicamente inutiel si agrava o boala nedepistata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.