mancarime in interiorul preputului

21-11-2011
malaghenia
Nu este medic/terapeut
malaghenia
V-as ruga sa imi dati si mie un sfat in legatuta cu o mancarime in interiorul preputului, partea imediat urmatoare capului penisului, de jur imprejur. Ma mananca si.. nu stiu cum sa explic.. cand dau cu degetul peste zona respectiva, se face ca si cum ai curata jeg de pe piele.. scuze, dar altfel nu stiu cum sa formulez.
E o substanta alba, insa nu are nici un miros, nimic.. si mentionez ca spal zona de 2-3 ori pe zi, fie cu apa si sapun, fie doar cu apa..
1 comentarii
0
21-11-2011, ora 16:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Probabil ca ai facut o candidoza.
Mergi la un dr Urolog sa iti dea tratament. Intreaba daca este nevoie sa faci o analiza de secretie uretrala cu antibiograma si antifungigrama.
Corect ar fi sa faci intai analiza aceasta, ca sa stii exact cu ce sa te tratezi.
Se poate si sa iti dea direct tratament, dar daca bacteria de acolo este rezistenta la medicamentul folosit, nu iti trece, ba chiar capata rezistenta.
Cand incepi tratamentul sa speli lenjeria, prosoapele si tot ce vine in contact cu zona intima (chilotii, pantalonii), la peste 70 de grade, iar dupa 3-5 zile poti chiar sa iei chilotei noi, ca sa previi reinfectarea.
Ciuperca aceasta intra in tesatura si nu scapi de ea decat daca fierbi chilotii dupa fiecare utilizare in timpul tratamentului, sau ii speli si calci apoi, in primele 5 zile.
Ai grija si gandeste-te de unde te-ai infectat, cu cine ai fost, ca sa nu faci tratament degeaba si sa te infectezi din nou.
Daca ai o partenera, si ea trebuie sa mearga la consult si sa faca analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Nu se fac tratamente oricum, ci la indicatia unui medic si avand rezultatele analizelor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.