mancarime in gat si urechi

02-07-2009
jiji
Nu este medic/terapeut
jiji
Repetat revine mancarimea in gat zona omiuletului si in acelasi timp mancarimi ale urechilor.Am cerut sfatul medicului la spitalul Panduri unde mi s a spus ca nu am nimic, poate o banala raceala.Intamplarea a facut ca atunci in zona gingiei sa am o afta, iar discutia s a canalizat pe aceasta tema. Mi s a dat tratament pt aceasta si atat.Mancarimea a revenit si am apelat la un alt medic cunostinta care in concediu fiind mi a prescris tetraciclina.Recunosc ca pe parcursul tratamentului m am simtit bine, gatul curat, dar la nici 10 zile dupa terminarea tratamentului am revenit de unde am plecat.Mentionez ca uneori mancarimile de urechi sau de gat ma trezesc si mi vine sa ma scarpin cu periuta de dinti.De altfel odata am facut o si mi am iritat si mai rau gatul.Nu stiu ce am si nu stiu ce sa mai iau Apelez la d tra cu tot respectul, mentionanad ca nu sunt in tara si as vrea sa stiu daca pot lua ceva care sa ma linisteasca macar pana la venirea in tara. Va multumesc
108 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
02-07-2009, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de mancarime poate avea mai multe cauze. 1. o reactie alergica la ceva.. se trateaza cu Xyzal sau Claritine 2.o problema la coloana cervicala.. poate sa dea iritatia filetelor nervoase care ese pe lateral.. provocand asa ceva investigati coloana cervicala 3. posibilitatea sa fiti un purtator de stafilococ.. faceti un exudat faringian
0
04-07-2009, ora 17:11
jiji
Nu este medic/terapeut
jiji
Asta poate sa fie explicatia daca pot sa ma exprim asa a pocniturilor care le aud in urechi ori de cate ori intorc capul dreapta stanga.Chiar si cand dorm uneori si misc gatul aud zgomotul acestor trosnituri.Consultand un medic acum 6 ani cand au aparut prima data, medicul mi a recomandat sa beau multe lichide pt ca am sub greutatea normala si cartilagiul din zona cervicala a inceput sa sufere, sa iau pilule pe baza de cartilaj de rechin.Cum explicatia nu mi s a parut plauzibila n am urmat nimic din toate astea, ba mai mult atunci durerea si zgomotele au trecut si am abandonat problema.Acum e drept ca dupa mancarimea din gat si urechi s au instalat trosniturile acelea in urechi, ameteala uneori si durere de cap.Dar n am facut nici o asociere intre cele doua simptome.Acum ce mi recomandati?Va multumesc
0
04-07-2009, ora 23:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la reumatologie.
este o problema cu coloana cervicala.
inafara de tratamentul alopat..
trebue sa faceti un tratament de durata.. 6 -9 luni. cu artrostop si cartilaj de rechin.
0
08-01-2010, ora 20:22
coco 40
Nu este medic/terapeut
coco 40
Buna, am de ceva vreme mancarimi in urechi, am fost la medic si mi-a dat exoderil picaturi sa imi pun 3 saptamani, am foat dupa 3 saptamani la doctor si mi-a facut spalaturi cu betadine si mi-a zis ca nu mai este nevoie sa mai pun picaturi si nici sa mai fac spalaturi, dar eu tot mai am asa o usoara mancarime, sper sa imi treaca, am doar 2 zile de cand a fost la consult.
0
09-01-2010, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa nu scarpinati si sa nu imblati in ureche cu betisoare.
2cand apar mancarimile..pui 2-3 pic de alcool( biter, propolis sau medicinal)
stai 5 min cu el.. si usuci interiorul urechii cu uscatorul de par !
0
09-01-2010, ora 13:19
coco 40
Nu este medic/terapeut
coco 40
Multumesc mult, normal nu ar trebui acum urechile sa isi reia singure curatarea lor, si sa nu mai am acea mancarime.
0
13-01-2010, ora 23:44
predos68
Nu este medic/terapeut
predos68
buna, am o problema dar nu stiu cum sa o numesc, este veche poate de vreo 15 ani ma chinue, mi se blocheaza cleiul an ambele urechi an tim asa sa spunem, ancepe cu mancarime, mai folosesc alcol boricat cateva picaturi mai le curat cu apa oxigenata dar intrun tirziu trebuie sa ajung la medic sa mile aspire. ba ciuperca sau citeva coji lipite pe timpan, am ramas si cu un tiuit enervant, audiograma a fost foarte buna.PUR si simplu ceara din urechi nu iese afara ramane lipita pe urechea interna, daca ancerc sa o scot mi se infunda urechea, mai nou folosesc sprei auricular HUMEX dar mancarimea nu disare decit daca cand o apuca decit cu alcol boricat.Pe la toti doctori care am fost toti au dat vina pe betele ptr ureci dar nimeni nu mia spus ce se antampla, cand, merg la strand e belea mare trebuie sa am grija sa curat urechile cu apa axigenata inaite ca altfel e belea otita este in floare, An toamna am avut iar probleme o luna ampus picaturi cu alcol boricat si mam uns cu TRIAMCINOLON SI DEGEABA PRIN decemprie iar nu mai auzeam, am rezolvato acasa cu apa oxigenata nu stiu incotro sa mai apuc DACA EXISTA VREUN REMEDIU PE CARE DUMNEAVOASTRA IL CUNOASTETI VA-S FI FOARTE RECUNOSCATOR CU RESTECT PREDOS
0
03-03-2010, ora 11:02
Mihaela1106
Nu este medic/terapeut
Mihaela1106
Buna ziua!

Am si eu o problema, care-mi da batai de cap de ceva timp. Din cand in cand, sunt o mancarime, oarecum, in interiorul gatului cat si pe exterior, desi pe piele nu exista nici o iritatie, absolut nimic. Toata aceasta chestie imi da o tuse seaca, continua, imi simt gatul iritat, dar repet, totul se simte atat la nivel exterior cat si interior. Mai nou, ultima data cand am patit-o, adica acum, simt ca ma doare ganglionul stang, sau amigdala. Nu stiu ce sa fac si incotro sa merg. La medic nu imi e tocmai usor sa ajung, deoarece nu ma aflu in orasul meu, in fine, e o problema mai delicata si nu stiu unde sa merg si nici la cine sa apelez.
Va rog mult de tot sa imi ziceti daca ceea ce v-am spus, va da vreun indiciu asupra a ceea ce as putea sa am. Va multumesc mult!
0
03-03-2010, ora 13:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este o faringita si tinede ORL/
pana va faceti o programare este bine sa evitati tot ce tine de acru, rece si acidulat, deasemenea fructe citrice
sa faceti multa gargara cu ceai de musetel
sa luati Vit a uleioasa care se administreaza in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore pentru a hidrata mucoasa faringelui.
Aerius 1 seara.
0
03-03-2010, ora 15:32
raluca2010
Nu este medic/terapeut
raluca2010
Am si eu o problema, de fapt mai multe si nu stiu care de la care vine. Sunt fosta fumatoare (m-am lasat de vreo 2 saptamani, deci nu prea mult). Cred si ca am un reflux esofagian inca nediagnosticat din cauza groazei de endoscopie, asta fiindca dupa masa am foarte des eructatii si regurgitari (uneori lichid simplu, alteori mai acid, alteori mici bucatele de mancare) si uneori chiar mi se pare ca simt acel nod in gat. Din pacate il confund usor cu dureri de spate pe care le mai am mai ales in zona dintre omoplati si nu mai imi dau seama de unde vine durerea. De vreo 2 saptamani, am inceput sa tusesc, o tuse seaca ea fiind mai degraba cauzata de o mancarime pe care o am in gat si care coboara pe laringe chiar spre trahee, dupa cum o simt eu. E o mancarime extrem de suparatoare care ma face sa tusesc din rasputeri si care mi-a iritat si faringele si din acest motiv am si ceva arsuri pe gat in jos (cred ca din acest motiv). Am fost la medicul de familie, mi-a zis ca e posibil sa am candida mai ales ca aveam si limba incarcata si mi-a dat nizoral, ketotifen si gargara cu bicarbonat si ceai de galbenele. S-a mai atenuat putin mancarimea, gadilatura dar la o zi doua, iar a reinceput. In ultima vreme, tot in aceste doua saptamani de cand a inceput tusea, am inceput sa am si niste dureri dubioase de spate, la miscare in special si la respiratie. Ma doare intre omoplati, ceafa, si niste muschi lateral in jos, care ma deranjeaza si la miscare (rasucire). In momentul in care rasucesc capul intr-o parte si in alta imi trosneste si ma doare, si daca il rasucesc am chiar ameteala. Ma deranjeaza muschii spatelui la respiratie doar cand ma aplec in fata si imi incordez muschii. Altfel respir ok. Atunci cand ma aplec in fata si respir (mai ales pe gura) simt si mai acut mancarimea si jena aceea pe gat in jos si dureri in muschi, in peretele toracic, ma rog, ca o jena mai mult. La sfaturile unui alt medic m-am dat cu voltaren si parca durerile s-au mai atenuat, insa mancarimea a ramas.

Ce ma sfatuiti? Nu stiu de unde sa incep investigatiile. Saptamana viitoare o sa fac o radiografie la plamani si pe urma ma gandesc la un exudat dupa ce trece efectul pastilelor. Poate fi de la refluxul esofagian aceasta mancarime? Sau de la candida? Am si faringele foarte rosu acum dar cred ca e de la tuse. Ma mai mananca si in ureche, zilnic aproape am cate un episod de mancarime de ceva saptamani.

Multumesc mult.
0
03-03-2010, ora 17:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trebue sa mergi la Pneumoftizio, la ORL.., si la balneologie ( nu pot sa fac o legatura intre toate simptomele )
dupa ce ai rezultatele vorbim si vad cu ce pot sa te ajut!
0
17-03-2010, ora 22:53
simonavi
Nu este medic/terapeut
simonavi
Am o problema care dureaza de aproximativ 2 ani, la inceput am simtit un fel de sfarait in zona amigdalitatelor, dupa care am avut mancarimi si usturimi in gat, am fost la medic si mi s-a spus ca probabil de la deviatia de sept am gatul iritat, am luat atibiotic si mi-a trecut partial, dupa care am inceput sa am usturimi pe limba, gingii, cerul gurii, gat si chiar pe esofag pana la intrarea in stomac, am facut exodate repetate dar au iesit negative, am fost indrumata sa merg la gastroenterolog, am facut endoscopie dar nu am nimic la stomac, am facut ecograf la fiere dar tot nimic, am deasemenea senzatia de nod in gat iar cand mananc acru sau beau rece, acidulat sau cafea senzatia de arsura se intensifica, anul trecut am fost internata in spital la ORLcu diagnosticul de faringita si mi s-a spus ca am o punga de puroi in spatele amigdalelor ca si cand ar fi un al treilea val pilier, mi-au facut punctie, am facut tratament cu penicilia si gentamicina si mi s-a spus ca sunt vindecata, mentionez ca toate exodatele au iesit negative am fost la control si mi s-a spus ca nu mai am nimic, cu toate acestea eu inca nu stiu ce am, poate fi candida sau vreun stafilococ ? Am limba foarte incarcata si ma ustura chiar si buzele uneori si am mancarimi in nas,
deasemenea daca mananc ceva mai tare gen covrigi ma ustura tot gatul pana in stomac. Va rog frumos sa ma ajuta-ti cu un raspuns pentru ca sincer nu stiu ce investigatii as mai putea face si sincer nu stiu ce
am.
0
18-03-2010, ora 12:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai facut exudat faringian si secretie nazala?
ai facut ecografie abdominala?
cum mergui cu scaunul?
ai avut in copilarie paraziti intestinali?
ce regim alimentar tii acum?
0
18-03-2010, ora 18:49
simonavi
Nu este medic/terapeut
simonavi
exudate am facut foarte multe, deasemenea am facut ecografie abdominala, cu scaunul sunt ok pt. ca i-au spirulina, nu tin regim alimentar si probabil ca in copilarie am avut paraziti intestinali.
0
21-03-2010, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce te face sa crezi ca acum NU ai acesti paraziti?
zic sa faci o cura de durata de tratament antiparazitar.
poti opta pentru un tratament cu medicamentede sinteza.. sau cu produse naturiste,
cauta osteopatie pe net acolo gasesti cateva retete bune
0
01-04-2010, ora 14:37
TCostin
Nu este medic/terapeut
TCostin
Buna ziua,

Am si eu o problema de ceva timp incoace. Am o mancarime in gat sub omulet. Asta imi provoaca si o tuse de care nu mai scap. O tuse seaca. Tusesc foarte tare dimineata cand ma trezesc. Simt nevoia sa trag dupa nas chiar daca nu am nimic pe nas. Am facut un exudat naso-faringian crezand ca am stafilococ si la rezultat a iesit ca nu am. Sunt momente in care ma manaca si pana nu tusesc foarte puternic nu ma lasa. Cand stau simt cateodata ca imi aluneca ceva in gat ceva umend. Nu-mi dau seama exact ce este dar asta simt. Nu stiu ce sa mai fac sincer, nu mai scap de tuse si nu mai stiu la ce doctor sa merg sau ce medicament sa mai iau.

Va multumesc mult si sper sa ma ajutati.
0
01-04-2010, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la ORL.. si la Gastrologie
eposibil sa ai iritatia faringelui din cauza refluxului gastroesofagian.. si in acest caz NU medicamentele o sa te ajute. DA regimul alimentar si tratamentul local( inhalatii, gargara, s, a)
0
27-04-2010, ora 11:26
solomon2000
Nu este medic/terapeut
solomon2000
Buna ziua,
M-am tot uitat pe acest forum si am regasit o parte din probleme care le am si eu, de aceea va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat.
De ceva vreme simt o mancarime pe cerul gurii si amigdale si o senzatie de nod in gat in anumite perioade ale zilei.
Mentionez ca am facut exudat faringian si totul a fost in regula si un consult la ORL in care nu au fost constatate rani pe esofag sau iritatii dar am fost diagnosticat cu o usoara deviatie de sept si mi s-a recomondat sa fac si o ecografie abdominala din cauza unui reflux gastroesofagian.
In urma ecografie, refluxul gastroesofagian a fost confirmat.
Intrebarea mea este daca acesta provoaca mancarimea in gat si nodul si daca imi recomandati ceva?

Va multumesc anticipat!
Cu stima.
0
27-04-2010, ora 11:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. un geflux gastroesofagian poate irita mucoasa faringelui, provocand diverse senzatii.
REdigestul + regimul alimentar ar vindeca stomacul.
Pentru gat trebue sa facti gargara cu ceai de musetel sau salvie+ 2-3 pic de ulei de eucalipt sau busuioc.
Voseptol tab de supt.
0
27-04-2010, ora 12:12
solomon2000
Nu este medic/terapeut
solomon2000
Va multumesc mult pentru sfaturi si pentru raspunsul prompt.


Cu stima,
Mihai.
0
31-05-2010, ora 18:57
ancast
Nu este medic/terapeut
ancast
Am o problema care dureaza de peste o luna si cer ajutor in rezolvarea ei. Acum o luna m-am operat de histerectomie. Cand m-am intors din spital am inceput sa am o tuse seaca pe care am tratat-o de doua ori cu claritomicina si codeina. Am continuat cu miere de albine, ou frecat cu miere, septogal, pastile cu menta si eucalipt. Mi-am facut o zi si badijonaj bucal cu glicerina boraxata. Nu stiu ce sa mai fac. Acum imi simt gatul oparit, am dificultati la inghitit si tusea seaca ma omara. Va rog din suflet sa ma ajutati.
Cu stima, Anca S.
0
31-05-2010, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca e cazul de antibbiotic.
luati maalox.. de supt 3 tab pe zi..
eurespal 3 pe zi.
VIt A uleioasa.. administrata in nas cate 4 pic din 4 in4 ore.
faceti inhalatii si gargara cat mai des.. si ceaiulri calde...
0
12-01-2011, ora 18:38
Alexandrupet
Nu este medic/terapeut
Alexandrupet
buna ziua! am si eu o problema.de 2 zile am mancarimi in ambele urechi.mancarimea apare de mai multe ori pe zi.tin sa mentionez ca sunt cam racit si ca nu prea am pofta de mancare.motiv pt care am cumparat de la farmacie vitamine eurovita, iar pt raceala iau parasinus.astept raspunsul dumneavoastra!Stima si respect!
0
12-01-2011, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mancarimea din urechi.. poate fi provocata de raceala si faringele afectat.
in acest caz NU trebuie sa faci nimic special la ureche
inhalatii si gargara pentru gat.+ tab de supt si odata cu raceala trece si mancarimea din urechi
2 poate fi o otita externa.. si in acest caz poti sa administrezi alcool boricat cate 5 pic de fiecare data cand simti mancarimea in urechi.
0
22-01-2011, ora 05:15
georgescu laura
Nu este medic/terapeut
georgescu laura
buna ziua, am si eu o problema cu o tuse care ma chinuie de aproape o luna.tusesc seara si dimineata si de doua trei ori ziua.este o tuse care vine din gat nu din piept, dar care aproape ca ma sufoca. atunci cand tusesc, in gura imi vine o secretie alba vascoasa.in acelasi timp mai am o usoara durere si mancarime in gat.am luat tot felul de siropuri si pastile de supt, acc600, bronhexim, ceaiuri.trebuie sa mentionez ca mai demult am facut un tratament pentru sinuzita.recunosc ca nu stiu daca s-a vindecat in totalitate.o alta problema legat de tuse am mai avut in urma cu aproape doi ani cand am avut parte de o alergie la maini provocata de un detergent puternic.atunci pe langa rani la palme si mancarime am avut si o tuse sacaitoare.ca prin miracol cu gasirea unei creme potrivite pentru palme, am scapat si de tuse.din cand in cand mai folosesc acest detergent, dar, mainile le protejez cu manusi.va rog mult sa ma ajutati si pe mine!va multumesc!
0
22-01-2011, ora 07:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul local cu inhalatii sau aerosoli, spalaturi nazale si gargara ar ajuta la vindecare mucoasei. Aromaterapia cu ulei volatil de eucalipt, lamae ar face foarte bine ( vivasan)
neaparat tre sa tineti regim alimentar fara acru, acidulate si fructe citrrice care irita faringtele
trebuie sa facti o radiografie SAF sa vedeti daca nu este sinuzita
1
07-03-2011, ora 22:02
MeBabyblue
Nu este medic/terapeut
MeBabyblue
Buna seara! Si eu am o problema asemanatoare, acum cateva saptamni am fost racita rau si de atunci tusesc ocazional.Vineri am mancat niste crantanele si m-am zgariat in ceru gurii cu unul.Ptr aceasta problema ma ung cu un betisor in cerul gurii cu gligerina cu propolis...Mi-a mai trecut insa acum ma doare si in gat si a revenit tusea, care nu este din 5 in 5 minute si ocazional, de cateva ori pe zi.Simt mancarime in gat si cateodata in urechi...Ce poate fi? Va multumesc mult.
0
01-08-2011, ora 10:48
dacian44
Nu este medic/terapeut
dacian44
Buna ziua! Ma supara foarte tare de 10 ani o mancarime in gat. Ma, , scarpin" mai ales noaptea (printr-o miscare a limbii de peretii gatului)...care nu duce la nici un rezultat. Asta toamna am tusit foarte tare. Un doctor alergolog m-a gasit cu sensibilitate la mucegai si acarieni. Adevarul e ca stau la parter, dar numai de 5 ani - aici e putina umezeala, intr-adevar. Apoi mi-am facut exudat laringian, lingual si raclajul obrajilor. Mi s-a descoperit e-coli pe limba si candida in nas. Candida, probabil fiindca doctorul de familie imi daduse antibiotic cand tuseam tare si ma durea si gatul. Am observat si eu ca dupa ce am luat antibiotic secretiile nasului au devenit din galben-verzui in total incolore. Apoi am luat Ciproxin pentru e-coli, zilele astea voi repeta exudatele. Dar mancarimea in gat mi-a ramas, desi iau tratament pentru alergie, dimineata cu Aerius si seara cu Singulair, asta de 2 luni. Nu stiu ce mama ma-si sa mai fac si unde sa ma mai caut. Poate ma ajutati cu un sfat, va multumesc.
0
01-08-2011, ora 12:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca toate problemele se trag de la stilul de alimentatie si problemele gastrice Ne depistate
un simplu reflux gastroesofagian duce la iritatie.. cu senzatie de mancarime in gat
1
23-08-2011, ora 19:47
dacian44
Nu este medic/terapeut
dacian44
Multumesc, domnule doctor Flueraru. Am omis sa va spun ca am facut acum 11 ani acel tratament impotriva Helicobacter Pylorum. Am citit recent intr-un buletin medical despre posibilele urmari ale tratamentului facut si de mine - uneori pot aparea si alte probleme dupa acesta. Sa traiti!
Adaugă un comentariu / răspuns
108 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.