mancarime degete maini, crapare piele maini

26-05-2011
silvianne
Nu este medic/terapeut
silvianne
Frecvent pe degetul aratator si mijlociu de la maini mi se inroseste pielea. problema este dupa o zi apare o mancarime care nu poate fi controlata, mai ales dimineata. mancarimea tine in jur de 4-5 zile timp in care apar multe basicute mici. pielea apoi supera o deshidratare puternica si se rupe, ajungang la carne vie. Este inestestic, rupturile de piele ustura, degetele se umfla si pentru ca pielea ma tine nu le mai pot strange pumnul. dupa ce se vindeca exista o mica perioada in care degetele sunt bine, dar in scurt timp problema reapare. am fost la medic dermatologic, mi-a recomandat 2 creme (nu le cunosc in acest moment denumirile) si nimic nu s-a schmbat.

am nevoie de ajutor!
9 comentarii
0
26-05-2011, ora 23:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

poate ar trebui a scrie ce diagnostic ti-a pus...
ca medicii care vor intra pe forum sa -si de-a cu parerea la un posibil tratament.

P.S.
te-ai gandit daca,
NU cumva este din cauza detergentului pt. rufe sau/si vase sau vreo lotiune ce o folosesti??

Atentie!!

O seara linistita si
mai vb.
0
27-05-2011, ora 14:13
silvianne
Nu este medic/terapeut
silvianne
Am sunat la clinica pentru confirmarea diagnosticului: Eczema diseminata, ia cremele se numesc Tractopon si Elocom.
Pentru ca pielea are o mare sensibiliatate pe degete, evit contactul cu detergentul de rufe sau lotiuni. Folosesc decat detergent de vase.
0
30-06-2011, ora 09:35
FloriN2383
Nu este medic/terapeut
FloriN2383
aceasta problema o are si sotia mea, ai gasit rezolvare?
0
05-07-2011, ora 19:41
silvianne
Nu este medic/terapeut
silvianne
Buna seara!

Asteptam sa primesc un raspuns de la unul dintre doctori de pe acest site. Inca nu am gasit o solutie care sa functioneze cu adevarat. In momentul de fata folosesc rostopasca (sucul acela galben al plantei) si crema de galbenele pentru hidratare. Sotia dv poate sa incerce cremele pe are mi le-a recomandat medicul dermatolog.
0
01-02-2012, ora 21:55
ema924
Nu este medic/terapeut
ema924
am si eu o problema de vreo 3 saptamani, mi sa crapat pielea pe maini si pe picioare...ma tot dau cu creme si nu imi trece.. imi provoaca mancarimi si ma ustura...ce pot face?ajutati-ma si pe mn cu un raspuns
0
02-02-2012, ora 22:37
silvianne
Nu este medic/terapeut
silvianne
Solutia care sa ma vindece nu am gasit-o! Sunt fericita in schimb ca pe toata durata iernii pielea de pe maini mi-e vindecata. Am gasit un articol despre: "Manusile anti-imbatranire
Manusile anti-imbatranire au in compozitia materialului uleiuri de jojoba, de masline, ulei de samburi de struguri si vitamina E si garanteaza purtarea de 50 de ori. Ele nu numai ca impiedica mainile sa arate trecerea anilor, dar pot reface pielea afectata de psoriazis sau eczeme. Aceste manusi-minune au primit din partea celor care le-au folosit pana acum numai feed-back-uri pozitive. "
important ca pentru hidratare sa nu se foloseasca acele creme frumos mirositoate: cel mai bine e sa folosesti cele cu aloe, cele grase de galbenele si apoi sa aplici manusile minune (funtioneaza si cele de lana)

Important! sa te feresti de detergent
0
03-02-2012, ora 13:06
FloriN2383
Nu este medic/terapeut
FloriN2383
La mine s-a rezolvat problema, sotia fiind manechiurista a inceput sa faca alergie la gelul de unghii false, cand aplica gelul incepea sa o manance rau buricele degetelor si a doua zi deja incepeau sa crape si asa mai departe.Deci e posibil sa fie o alergie la ceva anume daca nu va trece nici cu vre-o crema
0
29-01-2015, ora 13:08
filipseba
Nu este medic/terapeut
filipseba
Domnu FloriN2383, cum a scapat sotia de alergia la gel? Sufar de aceasi alergie si nu i dau de cap!!!
0
14-03-2015, ora 21:17
addianna
Nu este medic/terapeut
addianna
De la gelul pentru unghii mi-a aparut o alergie care se manifesta cu mancarime si disconfort. Ma poate ajuta cineva cu un sfat. Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •