mancarime a pielii insuportabila

143 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
16-10-2009, ora 18:01
sc_armoni_srl@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
sc_armoni_srl@yahoo.com
in atentia d-nului dr.mihalache,
va rog frumos astept un raspuns de la d-voastra
0
21-10-2009, ora 20:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cozmusim:
Cred ca ai o urticarie cronica! Nu este suficient tratamentul cu solutie mentolata ! Trebuie sa apelezi la alt medic dermatolog!
0
21-10-2009, ora 20:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru anealy:
Probabil ca aveti o eczema diseminata!
Tratamentul este mai complex decat acel unguent din farmacie, fiind necesar si un regim alimentar!
0
21-10-2009, ora 21:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru sc_armoni_srl@yahoo.com:
Problema dvs nu se poate reezolva sau ameliora printr-un consult pe internet! De aceea nu v-am raspuns!
0
12-01-2010, ora 13:57
Georgiana B.
Nu este medic/terapeut
Georgiana B.
buna ziua! am si eu o problema... de anul trecut mi-au aparut niste pete albe pe spate si de cateva zile au inceput sa ma manance...ce ar putea fi?
0
12-01-2010, ora 19:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pitiriazis versicolor.
0
12-01-2010, ora 19:46
Georgiana B.
Nu este medic/terapeut
Georgiana B.
cu ce as putea sa ma tratez? tratate dispar? sunt sanse sa reapara?multumesc
0
14-01-2010, ora 16:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. Cu un antimicotic (Lomexin, Travocort, Lamisil, etc.).
2. Nu, pana nu se duce bronzul de pe pielea inconjuratoare.
3. Da.
4. Cu placere!
0
28-01-2010, ora 16:08
margaryta
Nu este medic/terapeut
margaryta
SI eu sufar de mancarimi de piele mia aparut acum o luna o buba ln ceafa care se usuca 1zi 2 si apoi se moaie si se roseste ma mananca rau apoi mia iesit la sub brat o iritatie asemanatoare tot timpu este umeda ma mananca si nu se usuca cu nimic iar pe piele am numai brobonele mici care ma mananca lngrozitor va rog mult sami spuneti ce sa mai fac si cu ce sa ma tratez va multumesc margarita din videle
0
28-01-2010, ora 17:23
cozmusim
Nu este medic/terapeut
cozmusim
pentru d-l doctor ! as dori si eu va rog daca se poate un regim alimentar -* pentru urticarie cronica, tananduse cont ca am probleme cu ficatu si nu prea iau pastile

(*modificat de administrator)
0
29-01-2010, ora 17:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru margaryta:
Ar trebui sa va examineze mai intai un dermatolog deoarece s-ar parea ca aveti 3 boli diferite.
0
29-01-2010, ora 17:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cozmusim:
Regimul este prescris de cateva ori pe acest forum.
0
02-02-2010, ora 20:52
arianna12
Nu este medic/terapeut
arianna12
Am o bunica in varsta de 80 de ani. De 3 saptamani se confrunta cu o problema medicala pe care am sa v-o descriu in cele ce urmeaza. Totul a debutat cu o eruptie pe piele in partea dreapta la mijloc sub forma unor blande. Aceste blande ii dadeau si ii dau in continuare o senzatie de mancarime insuportabila. Deasemeni tot acolo spune ca ii zvacneste ceva in interior sub forma unei intepaturi puternice. Mai spune ca are o senzatie de frig in partea stanga la mijloc simtind o raceala puternica acolo. Am luat de la farmacie Claritine pt acele mancarimi dar starea nu s-a amerior sub nicio forma. Are aceleasi simtome si nu stim despre ce ar fi vorba. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
0
02-02-2010, ora 20:53
arianna12
Nu este medic/terapeut
arianna12
Am o bunica in varsta de 80 de ani. De 3 saptamani se confrunta cu o problema medicala pe care am sa v-o descriu in cele ce urmeaza. Totul a debutat cu o eruptie pe piele in partea dreapta la mijloc sub forma unor blande. Aceste blande ii dadeau si ii dau in continuare o senzatie de mancarime insuportabila. Deasemeni tot acolo spune ca ii zvacneste ceva in interior sub forma unei intepaturi puternice. Mai spune ca are o senzatie de frig in partea dreapta la mijloc simtind o raceala puternica acolo. Am luat de la farmacie Claritine pt acele mancarimi dar starea nu s-a amerior sub nicio forma. Are aceleasi simtome si nu stim despre ce ar fi vorba. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
0
07-02-2010, ora 16:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca puteti asocia pe termen lung (2-3 luni) la regimul alimentar, cate 2 cp de ketotifen (dimineata+seara).
0
07-02-2010, ora 16:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Scuze, mesajul de mai sus nu era pentru arianna12 !
Ei I-am raspuns pe alt topic.
0
27-02-2010, ora 16:55
ombudusman
Nu este medic/terapeut
ombudusman
buna ziua, am aceeasi problema, mancarimi pe tot corpul chiar si in cap, sunt insuportabile uneori, tin sa zic ca am probleme cu calciu si un suflu la inima.. fac tratament cu calciu si magneziu, dar nu cred ca o fi de la problema asta fiindca mancarimile sunt cam de un an si ceva si eu fac tratament din septrembrie cam asa.. astept niste sfaturi si multumes
0
16-04-2010, ora 09:59
MARIANA O.
Nu este medic/terapeut
MARIANA O.
Stimate dl dr. Mihalache. Sunt din Galati si sotul meu este cel care se lupta cu o mancarime insuportabila pe piele, si din ceea ce am citit mai sus am observat ca are cam aceleasi simptome, dupa baie, se muta mancarimea cand pe picioare, cand pe spate, maini, piept, gat, chiar mi-a spus aseara ca simte ca se muta efectiv mancarimea. A incercat si antihistaminice dar nu mai vrea pentru ca este conducator auto si nu prea se simte in siguranta. deasemeni acesta mancarime a avut-o primavara trecuta cam in aceeasi perioada si a revenit acum din nou. Sa stiti ca mancam traditional romaneste, chiar am renuntat si la preparatele din comert, mancam branza naturala de la stana, nu stiu ce sa mai cred. M-am gandit chiar sa nu fie ceva vraji, nu stiu ce asa mai cred. Acum ultimul remediu il are cu after shave, il mai linisteste putin, iar dintre medicamente singurul care l-a calmat a fost Peritol dar dupa cum v-am spus nu mai vrea sa mai ia. In speranta ca voi primi de la d-voastra un sfat, va multumesc anticipat.
Cu stima,
Mariana
0
16-04-2010, ora 13:19
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Buna ziua,

Am o fetita de 10 ani care are un par foarte lung si des.In iarna a avut varicela, iar unele bubite au fost localizate pe pielea capului.A rupt de mai multe ori una din bubite care s-a marit ( diametru cam de 0.5 cm), iar in locul respectiv am observat ca nu mai are par.Am uns "rana" pe care si-a facut-o cu clotrimazol, s-a vindecat disparand roseata si mancarimea, dar in zona respectiva se pare ca nu mai are par.
Oare ii va mai creste?Ce ar trebui sa fac pentru stimularea cresterii parului in acea zona?

Multumesc,
0
17-04-2010, ora 22:11
mario11100
Nu este medic/terapeut
mario11100
buna seara. va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine. Acum 2 zile mi-au aparut cateva pete mici pe coate, parca ar fi fost intepaturi de tantari, insotite de mancarimi puternice, care s-au marit intre timp, apoi au aparut si pe maini si picioare, pe genunchi, si in zona pubiana, pe corp nu am nimic, toate insotite de mancarimi puternice. La 24 ore de la debut, a inceput sa ma doara in palma stanga de parca m-ar fi lovit un ciocan, durerea s-a extins, este o durere suportabila daca nu folosesc mana, iar acum la 48 de ore de la debut acelasi lucru patesc si la mana dreapta, dar s-au si umflat ambele maini. in talpi am doar o durere in mijlocul talpii, iar mancarimea este insuportabila. De la urgente mi s-a spus ca pana luni nu gasesc nici un dermatolog, si simt ca innebunesc. Nu cred ca e de la mancare, dar nu stiu ce ce e si ce e de facut. Va rog foartemult daca ma puteti ajuta!
0
17-04-2010, ora 22:30
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Iti scriu mes. privat - dai pe modificati profilul.
0
22-04-2010, ora 18:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru MARIANA O.:
Cred ca mancarimile sotului dvs sunt in legatura cu branza de la stana! Ar fi bine sa evite 2-3 saptamani sa manance alimente fermentate: branza, smantana, iaurt, lapte acru, cas, muraturi, etc. si sa ia 2 pastile de Claritine sau Aerius pe zi, dimineata si seara.
0
22-04-2010, ora 18:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mario11100:
Cred ca ai o urticarie acuta!
Mergi cat mai repede la un medic!
0
20-05-2010, ora 19:14
Dorysdorys
Nu este medic/terapeut
Dorysdorys
Buna ziua...am nascut acum 4 luni jumate un baietel si dupa doar 2 saptamani mi-au aparut niste bubite pe piciooare, talpi.maini, degete, coapse..bubitele sunt usor umflate si aveam mancarimi ingrozitoare..Acum cateva zile mi-au aparut iar aceste bubite..as dori sa-mi dati o idee ceva ce sa fac ca numai rezist
0
02-06-2010, ora 21:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca trebuie sa mergeti sa va examineze un dermatolog, deoarece tratamentul poate influenta secretia lactata.
0
03-06-2010, ora 08:48
Dorysdorys
Nu este medic/terapeut
Dorysdorys
deci am urma tratament 10 zile cu aerius si intradevar mi-au disparut bubele mi sau facut k niste cojite dar partea proasta este ca acu ma mananca degetele si uneori p[ielea fara sa am nicio buba nimic, , , , , , ,
0
03-06-2010, ora 10:39
arianna12
Nu este medic/terapeut
arianna12
O intrebare pentru domnul doctor : fratele meu a avut acnee pe perioada adolescentei iar acum i-au ramas semne vizibile pe fata. Nu este grav dar sunt inestetice. Ce crema ii recomandati pentru a estompa aceste urme ale acneei ?
0
16-06-2010, ora 20:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Dorysdorys:
Aplicati Elocom crema, de 2 ori pe zi, masand bine, pana intra in piele.
0
16-06-2010, ora 20:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru arianna12:
Acele semne nu dispar cu creme.
Este necesar sa mergeti la un cabinet dermatocosmetic.
0
06-07-2010, ora 11:50
ONE-VLAD
Nu este medic/terapeut
ONE-VLAD
Buna ziua!Am ramas uimita de ceea ce am citit...Ma confrunt cu o astfel de manacrime de anul trecut, apare in special vara...Nu am luat niciun tratament si nici nu m-a vazut un medic.La mine apar mancarimi in zona urechilor, a ochilor (mi se umfla ), gat, spate..., iar daca ma scarpin mi se umfla pielea si imi apar basici pline cu apa...Asa par.E ingrozitor.Nu am fost la doctor pentru ca la interval de o ora nu mai am nimic pe piele.Astazi am luat un furazolidor si la 10-15 min a aparut problema cu mancarimea...Am incercat sa nu ma scarpin, dar mi-a fost imposibil...Acum aproape mi-a trecut...Mentionez ca sunt din Arges...Ce pot sa fac?Sunt disperata...As vrea sa stiu daca cei din familie pot fi afectati, am si copil...
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns
143 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •