mancarime a pielii insuportabila

08-05-2008
marilena dumitru
Nu este medic/terapeut
marilena dumitru
Buna. As dori sa va pun si eu o intrebare celor de pe acest forum, care stiti ceva, care ati mai intalnit sau ati avut o astfel de problema. Este vorba despre mama mea in varsta de 61 ani. Va spun despre ce este vorba: in urma cu vreo 7-8 luni i-a aparut intr-o zi, ca "din senin" o mancarime ingrozitoare pe tot corpul care a durat vreo trei zile incontinuu fara sa ii treaca cu nici un tratament. Dupa cele cateva zile de chin si pana astazi mancarimea nu mai este pe tot corpul, ci doar ici-colo simte ca niste intepaturi puternice in piele si nu rezista sa nu se scarpine. In momentul cand incepe sa se scarpine un pic incepe sa o manance aproape pe tot corpul, pielea i se inroseste in locul unde se scarpina si i se umfla. Dar asta doar pana ii trece mancarimea, in rest nu mai are nimic pe piele. Si asa cand o mananca fara sa se scarpine nu are absolut nimic pe piele. La cea mai mica atingere incepe sa o manance:cand se imbraca, cand se freaca de ceva, cand se loveste foarte usor. A fost la mai multi medici dermatologi, a facut multe analize dar degeaba. A facut tratament cu: aerius, claritine, clorfeniramin, unguent cu sulf, hidrocortizon si altele. Analizele i-au iesit relativ bune; nu are diabet, a facut analize pana si pentru toxocara si i-au iesit bune. Si cu toate acestea are mancarimea aceasta ingrozitoare. Va rog din suflet daca stiti ceva ajutati-ma cu un sfat, recomandati-mi un alt medicament, un unguent ceva, ca nu mai suport eu sa o vad ca sufera atat din cauza asta, dar ea. Va multumesc tuturor si astept un raspuns de la dumneavoastra.
143 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pe timpul tratamentului i s-a recomandat vreun regim alimentar?
0
08-05-2008, ora 00:00
marilena dumitru
Nu este medic/terapeut
marilena dumitru
Va multumesc din suflet ca ati citit subiectul meu. Pe timpul tratamentului nu a tinut regim pentru ca nu i s-a recomandat. Tin sa mentionez (in prima parte am omis sa scriu si imi cer scuze) ca, pe langa acele madicamente pe care le-am enumerat mai ia si Xyzal si de la acesta spune ca, parca se simte putin mai bine, dar trebuie sa ia zilnic cate o pastila.Dar, repet, foarte putin ii amelioreaza.
0
08-05-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Incercati un tratament homeopat; sint foarte eficiente in astfel de cazuri.
0
10-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
V-am trimis un mesaj cu regimul alimentar.
0
11-05-2008, ora 00:00
marilena dumitru
Nu este medic/terapeut
marilena dumitru
Va multumesc frumos pentru mesajul cu regimul alimentar pe care mi l-ati trimis.
0
20-05-2008, ora 00:00
florentinabv
Nu este medic/terapeut
florentinabv
Buna ziua,

Toate detaliile pe care le povestiti dumneavoastra despre mama sunt foarte asemanatoare cu boala pe care o am si eu, am urticarie cronica de 17 luni declansata de un furazolidon. Am incercat si eu foarte multe medicamente, dupa vizita la doctor dar singurele care imi calmeaza mancarimea sunt telfast si xyzal. Acum cateva zile am fost la medicul homeopat din brasov si mi-a dat un tratament si aproape ca nu ma mai mananca pielea. Daca aveti nevoie de mai multe informatii contactati-ma -, eu am foast la foarte multi medici: dermatologi, alegologi-imunologi.

Florentina din brasov
0
20-05-2008, ora 00:00
florentinabv
Nu este medic/terapeut
florentinabv
Am uitat sa va spun, scrieti ca un xyzal ii amelioreaza starea, vreau sa va spun ca tratamentul dat de medicul meu era de 4 pastile pe zi ( 2 dimineata si 2 seara). Nu au nici un efect advers dar stiu ce inseamna sa iei in fiecare zi pastile.
0
06-11-2008, ora 13:41
ramona_puscasu
Nu este medic/terapeut
ramona_puscasu
Marilena, te rog trimite-mi si mie mesajul cu regimul dlui dr Mihalache.
-
Multumesc!
0
08-11-2008, ora 11:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ti-am trimis un mesaj cu regimul alimentar.
0
27-11-2008, ora 17:59
motanika
Nu este medic/terapeut
motanika
am aceeasi problema si as dori si eu acel regim. multumesc
0
14-12-2008, ora 00:10
elyot
Nu este medic/terapeut
elyot
Am si eu o problema asemanatoare am fost la dermatolog si mi-a recomandat xyzal.Eu iau o pastila la 2-3 zile dupa care mancarimea apare din nou pe tot corpul.Asa ma chinui de aproximativ un an.Nu stiu ce sa mai fac.E posibil sa fie si pe sistem nervos?As dori si eu regimul alimentar al dlui dr Mihalache va rog din suflet. - Multumesc!!
0
19-12-2008, ora 14:40
ralucutzza22
Nu este medic/terapeut
ralucutzza22
Buna ziua, am si eu aceeasi problema...am mancarimi de piele in special pe picioare si la glezne, laba piciorului si pe laterale...daca ma scarpin imi apar niste bubite unflate rosii...unde ma scarpin acolo apar bubitele chiar si rana, am fost la 2 doctori dermtologi mi-au dat diferite tratamente si tot degeaba am mancarimile acestea din luna august.Va rog frumos sa ma ajutati sa imi da-ti un tratament.Astept raspunsul dumneavoastra.Va multumesc.
0
21-12-2008, ora 12:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
ralucutzza22, din ce localitate esti?
0
28-12-2008, ora 11:09
lore176
Nu este medic/terapeut
lore176
Buna ziua, si mama mea are aceiasi problema de vreo saptamana are mancarimi ingrozitoare pe tot corpul si intepaturi.Va rog din suflet daca ma puteti ajuta.Va multumesc!!
0
28-12-2008, ora 11:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti cu mama la camera de garda a unui spital !
0
30-12-2008, ora 17:22
ralucutzza22
Nu este medic/terapeut
ralucutzza22
sunt din bucuresti
0
02-01-2009, ora 13:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Atunci mergeti la Spitalul Colentina, la camera de garda a Clinicii Dermatologice.
0
12-01-2009, ora 12:19
ralucutzza22
Nu este medic/terapeut
ralucutzza22
am fost la spitalul colentina si am fost practic degeaba mi sa spus ca am o alergie de la imbracaminte sau de la detergent sa schimb detergentul si mi-a dat o solutie preparata de la farmacie cu mixtura mentolata si nu si-a facut efectul deloc!
0
12-01-2009, ora 18:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti din nou la Colentina si cautati-o pe doamna dr. Olsavszky Rosalia.
0
09-02-2009, ora 12:05
gubby03
Nu este medic/terapeut
gubby03
Am ramas uimita de-a dreptul sa aflu k nu sunt singura cu aceste probleme! :D
D-le dr. va rog sa imi trimitetzi si mie regimul alimentar de urmat!!! Multzumesc anticipat!
0
11-02-2009, ora 22:15
gubby03
Nu este medic/terapeut
gubby03
Am descoperit ca am helicobacter pozitiv. Sa aiba vreo legatura cu mancarimile mele ???
0
12-02-2009, ora 22:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Unii spun ca exista o legatura cu helicobacter, insa cei mai multi dermatologi si alergologi nu au gasit o legatura directa intre urticaria cronica si aceasta bacterie. Nici tratamentul prescris pentru helicobacter nu a dus la disparitia urticariei.
Determinarea cauzei mancarimilor de piele este dificila si numai colaborarea dintre medic si pacient duce la un rezultat pozitiv.
0
13-02-2009, ora 14:03
gubby03
Nu este medic/terapeut
gubby03
Va multumesc pt raspuns dle doctor! Sunt sub tratament - telfast, 1/zi si prednison, 6/zi - plus regim fara sare si diverse alimente (oua, icre, peste, carne porc, citrice, sucuri, cofeina, acid in general, alcool). Mancarimea cedeaza peste zi dar da sa revina seara. Sa fac testul alergologic?
0
13-02-2009, ora 15:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eliminati din alimentatie si alimentele fermentate : branza, smantana, iaurtul, laptele acru, muraturile, precum si pe cele conservate : semipreparatele din carne, conservele, etc.
0
14-02-2009, ora 16:56
crina 29
Nu este medic/terapeut
crina 29
buna ziua, am 29 de ani, sunt plecata din tara si am ramas uimita sa vad cate persoane sufera de aceasta mancarime insuportabila a pielii, pe care o am si eu, dar motivul e inca necunoscut.e o mancarime de piele care nu e permanenta si nu are o zona anumita a corpului.poate fi in orice zona si se muta din loc in loc, in special pe picioare, maini si spate.daca ma scarpin apar puncte albicioase si zona se inroseste.aceasta mancarime o am de aproximativ un an, dar de cateva luni iau calmante cate o pastila pe zi de alerlisin, pastila pe care daca o las, mancarimea revine.initial am crezut ca este vorba despre o alergie, dar la testul alergologic nu mi-a iesit ca as avea vreo alergie la ceva.analizele la fel mi-au iesit bune, doar o valoare putin anormala la glanda tiroida, ceea ce mi s-a spus ca ar putea fi o cauza a mancarimii.mi-am repetat analizele pt tiroida, care a doua oara mi-au iesit bune.in final medicul alergolog mi-a spus ca este o boala de piele cu motiv necunoscut care nu se trateaza, ci doar se calmeaza.tin sa mentionez ca nu as mai suporta sa stau fara calmante, dar totusi as dori sa continui investigarea acestei boli, pt ca nu am avut pana acum nici un fel de probleme de piele.
0
14-02-2009, ora 19:47
maria suta
Nu este medic/terapeut
maria suta
BUNA SEARA MA NUMESC SUTA MARIA SI AM SI EU ACEEASI MANCARIME DE APROAPE 8 ANI.AM FOST LA SPITALUL COLENTINA, AM FACUT TRATAMENT CU TELFAST, AIERIUS, AMI TRECEA PE MOMENT DAR DUPA UN TIMP AMI REAPARE, DE CATIVA ANI IAU DIN CAND AN CAND CATE UN PERITOL CAN VAD CA SE AGRAVEAZA MAI TARE DAR DE LA UN TIMP ESTE TOT MAI DES, VA ROG FRUMOS AMI DATI SI MIE ACEL REGIM ALIMENTAR?VA MULTUMESC DIN SUFLET .
0
17-02-2009, ora 18:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveti regimul alimentar putin mai sus!
0
18-02-2009, ora 13:27
ramona_puscasu
Nu este medic/terapeut
ramona_puscasu
Sitimate d-le dr.Dorin Mihalache, urmez regimul indicat de dvs.cam din oct.anul trecut, mancarimile si blandele s-au redus considerabil, insa nu total. Intrebarea mea ar fi oare o sa scap o data de ele definitiv sau o sa fie o problema cu care ma voi confrunta toata viata...?Mai ales ca doresc un bebe in viitorul apropiat si mi-e teama sa nu am vreo criza pe perioada sarcinii...
Va multumesc
0
21-02-2009, ora 17:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dupa cum am mai spus, ar trebui sa faceti si un tratament antialergic deoarece numai regimul alimentar nu rezolva boala!
Din ce localitate sunteti ?
0
23-02-2009, ora 11:42
ramona_puscasu
Nu este medic/terapeut
ramona_puscasu
Sunt din Cluj-Napoca, am fost la mai multi medici, am facut tratament cu dif.antihistaminice, (aerius, claritine, xyzal, telfast, clorfeniramin, symforal-ajunsesem si la cate 4 pe zi) cel mai bine mi-a mers cu tavegyl din care mai iau cate o pastila de 2-3 pe sapt. Am mai luat prednison, medrol, intavenos hemisuccinat cand a fost cazul.
Ce tratament mi-ati recomnda?
Multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns
143 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •