mamografie si ecografie

04-10-2009
mariamirabela
Nu este medic/terapeut
mariamirabela
va rog din suflet sa-mi dati o explicatie (interpretate a urmatoarelor rez. de mamografie si eco efectuate la 6 saptamani dupa operatie sin (sectorectomie):
mamo. -sini cu structura heterogena densa.Distorsiuni arhitecturale postoperatorie retro si paramamelonar superiordrept asociat cu discret edem adiacent post operator.Macrocalcificari sin drept.Fara opacitati suspecte sau microcalcificari inclusiv superior drept
eco doppler Retro-areolar extern drept in zona placardului palpabil exista 2 canale galactofore usor dilatate hipoecogene insa fara imagini popliopoidale, ingrosari parietale saU hipervascularizatie la eco doppler. Aceste modificari sunt vizibile pe o distanta de 12mm. In restul paraemchinului mamar exista cateva chiste simple infracentimetrice
ecografie +elastografie la 3 luni de la Opoeratie : sani cu structura glandulara heterogena cu distorsiune arhitecturala postoperatorie superior drept. Fara leziuni parenchimatoase, dezorganizari structurale sau canale galactofore suspecte.
Retroareolar drept si supero-extern se vizualizeaza cateva canale galactofore usor dilatate, insa fara ingrosari parietale sau imagini polipoidale asociate.
axilar drept exista mai multi limfonoduli ecografic normali cu dimensiuni pana la 1, 7 cm
BI RADS III


DIAGNOSTIC ANATOMO PATOLOGIC
CARCINOM DUCTAL INVAZIV GRAD I SBR MODIFICAT NOTTINGHAM(G ARHITECTURAL =2 G NUCLEAR =2 G MITOTIC =1) STADIUL pT1a NxMxL0V0 ( carcinom ductal invaziv de 2, 5 mm diametru din celule cu atipii nucleare moderate si cu 1 mitoza /10HPF
RH
(+/-)EXPRESIE SLABA A RH (0-10%CELULE TUMORALE MARCATE
TUMORA (COMPONENTA INVAZIVA ) E-3% INT.+;P5%INT +
MARTORI INTERNI (GLSNDS NETUMORALA ) ESI P POZITIVI
VA ROG SA-MI EXPLICATI ACESTE REZULTATE.

Mentionez ca nu am primit nici un fel de tratament cu toate ca am receptorii pozitivi, nu am primit nici macar tratament hormonal.Sunt foarte ingrijorata..Rezultatele eco si mamo au fost vazute de chirurgul ce ma operat, a spus ca e bine, super etc...
MULTUMESC DIN SUFLET SI SPER CA MA AJUTATI CU RASPUNSURI LA starea mea de incertitudine, neliniste si dezorientare.
2 comentarii
0
24-11-2009, ora 12:51
mirnature
Nu este medic/terapeut
mirnature
Din fericire un cercetator si-au consacrat viata pentru descoperirea unor noi forme de tratament pentru ameliorarea si tratarea acestei maladii a secolului:cancerul!
În urma cercetarilor sale Dr.Beljanski descopera trei clase de extracte care revolutioneaza si controverseaza lumea medicala a timpului.

1. ANTICANCEROASE SPECIFICE

In urma numeroaselor onco-teste doua plante s-au dovedit bogate in molecule anticanceroase specifice.Cele doua plante sunt Pao Pereira, un arbore din padurea tropicala a Americii de sud si Rauwolfia Vomitoria, o planta africana.
Aceste extracte au urmatoarele proprietati:
-nu actioneaza asupra celulelor normale
-distrug celulele canceroase
-nu au efect toxic asupra celulelor sanatoase
-se comporta la fel in vivo ca si in vitro
-sunt capabile sa distruga cancerigenele deja fixate la nivelul genomului
-lucreaza in sinergie cu antimitoticele clasice, ajutand la obtinerea unor mai bune rezultate ale chimioterapiei si radioterapiei.
-in plus extractul din Pao Pereira este un puternic antiviral actionand asupra virusului gripei, hepatitei sau chiar HIV.

2.PROTECTIA SI RESTAURAREA SISTEMULUI IMUNITAR

Tratamentele anticanceroase clasice tind sa distruga celulele maduvei osoase care genereaza celulele sanguine:leucocitele, eritrocitele si plachetele.Astfel apararea organismului scade prin scaderea limfocitelor.Distrugerea sistemului imunitar poate fi evitata daca celulele primare ale maduvei osoase sunt protejate in timpul terapiei anticanceroase toxice.Aceasta protectie este posibila prin amorsarea unor fragmente de ARN specifice care stimuleaza replicarea ADN-ului maduvei osoase.Aici testele elaborate de Dr Beljanski au selectionat cele mai bune fragmente care pot sa restaureze leucocitele si sa nu aiba nici o toxicitate.

3.CONTROL SI REGLARE
Un extract particular din Ginkgo Boliba, total diferit de extractele clasice din aceasta planta, ofera posibilitatea de reglare enzimatica.Corijeaza diversele anomalii ale genelor, dar genele care sunt normale nu sunt afectate.Deasemenea acest extract protejeaja organismul de arsuri produse de razele folosite in terapia clasica.
Acest extract s-a dovedit eficace si in patologiile ficatului si in bolile auto-imune.

-*

(*modificat de administrator)
0
16-06-2013, ora 14:43
anikostefan
Nu este medic/terapeut
anikostefan
Buna ziua! in 2008 am fost operat cu nodul mamar in ambele sini si fibron uterin, deci am avut 3 operti si rezultatele au iesit bine.Acum am facut ecografie si m-a iesit sini heterodensi glandulari. M-au trimis si la eco.Doppler de glanda unde a iesit Adenopatie reactiva laterocervicala stinga.Cu toate aste m-am dus inapoi, iar acum sint trimis la ORL., radiologie plamini si o analiza Merceri CA 125. Pe hirtie scrie inca adenopatie1 supraclaviara stg. Sint tratata si cu tiroida:Hipotiroida Tiroidita CR. Autoimuna.
Dn doctor inca nu m-ia spus nimic, si as vrea sa stiu si parerea dumneavoastra.Multumesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: