mama contaminata cu clostridium dificile

02-12-2009
keren
Nu este medic/terapeut
keren
in urma cu 2 saptamini am inceput sa am scaune dese chiar pina la 10 pe zi cu mucus si singe, am mers la urgentza unde mi sa facut o proba de cultura de fecale care a iesit clostridium dificile pozitive, de o saptamina urmez un tratament cu un antibiotic flagyl care imi da stari de anxietate, gretzuri, si nu am pofta de mincare, sint foarte slabita nu pot merge la servici nici ingriji copilul de 4 ani, am revenit de citeva ori la urgentza dar ce pot sa mi faca numa sa ma hydrateze si apoi ma trimit acasa.am vazut din ce m am documentat ca este o bacterie forte contagioasa care se transmite f usor si este greu de distrus.intrebarea mea este familia mea, copiii sint in pericol (menzionez ca io am luat bacteria dupa o cura cu antibiotica clyncomidin)care se pare mi a bulversat flora bacteriana din colon, copiii mei si sotzul nu iau in prezent antibiotice.o sa pot scapa vreodata de aceasta bacterie, viatza mea se va intoarce la normal?pling tot timpul si nu pot minca.io nu traesc in ro ci in canada si pe aici mai tot timpu auzi ca este epidemie de c dificile si mor oameniidaca cine s a confruntat cu aceassta problema sa mi dea un sfat tare ma tem de recidive
va multzumesc
3 comentarii
0
02-12-2009, ora 20:18
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Aceasta bacterie traieste in mod normal in intestinul nostru si in anumite conditii ca de ex tratametul prelungit cu antibiotice priin modificarea florei aceasta devine patogena.In mod normal raspunde destul de bine la tratament dar pt acest lucru trebuie ca dumneavoastra sa tineti cont de cateva lucruri :in primul rand trebuie sa inlaturati stresul deoarece acesta deprima sistemul imunitar, 2 incercati sa consumati cat mai multe lichide, de preferat ceaiuri deoarece cred ca sunteti si dezhidratata si de aici acea stare de rau permanenta.Cat despre posibila infectare a familiei nu cred ca este posibil daca se respecta normele minime de igiena.

Multa sanatate!
0
07-04-2011, ora 11:11
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
Doamna keren, cum ati rezolvat problema? De atunci e un an si ceva... Ieri am descoperit ca am aceesi infectie si ma intereaza in mod deosebit cum ati rezolvat?
0
31-12-2013, ora 10:46
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
merge foarte bine pe regim alimentar, organismul se vindeca si singur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.