mama la 38 ani? | Forumul Medical ROmedic

mama la 38 ani?

21-10-2007
alo alo
Nu este medic/terapeut
alo alo
Buna, am 38 de ani, 2 avorturi la cerere la 24 si 27 de ani, stiu ca virsta e destul de inaintata dar acum as dori sa pot avea un copil.Ciclul in ultimul an este la 30 de zile, dar ultimul ciclu a fost la 41 de zile.Cind am vazut ca intirzie am sperat sa fiu insarcinata si am facut testul de sarcina si a iesit negativ si dupa citeva zile a venit si ciclul.Raporturile cu sotul sint la o saptamina si cantitatea de sperma este f mica.Va rog sa sa imi spuneti ce as putea face eu (tratamente, analize, etc) ca in ceea ce ma priveste sa fac tot ce e posibil sa ramin insarcinata.Stiu ca virsta e destul de inaintata dar imi doresc sa pot avea un copil.Va multumesc
2 comentarii
0
21-10-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Pot sa-ti spun ca acest lucru se poate realiza, insa ai nevoie de o reglare de metabolism si de un pic de curatenie in org tau, inainte sa concepi acest copil.Intra pe mess si cand ma gasesti acolo, intra sa stam un pic de vorba-
0
22-10-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua,
Trebuie sa va adresati unui medic endocrinolog. El o sa va dea investigatii complete ale functiei hipofizare si gonadice, ambele necesare a fi bune. Ovarele si uterul functioneaza dupa un "program" dictat de la nivel superior- o glanda din creier. Toate aceste componente sint importante, fiindca daca o persoana nu poate concepe, problema ar putea fi la orice nivel. O sa vi se recomande o lista de analize hormonale; daca sint normale, probabil o sa fiti trimisa la un ginecolog daca problemele sint locale. Daca exista tulburari hormonale, ele se pot rezolva- se administreaza prin tratamente ceea ce lipseste corpului dv.
Asa, orientativ doar, se recomanda dozarea FSH, LH, estrogeni, prolactina, radiografie de sa turceasca, si poate si altele. Specialitatea mea nu este endocrinologia, dr. dv o sa va dea mai multe detalii. Dar, pentru informarea dv., am incercat sa va explic in doua cuvinte cam care sint pasii intr-o problema de acest tip.

Mult succes,
Dr Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vârsta tatălui influenÈ›ează sănătatea nou-născuÈ›ilor
  • Cea mai potrivită vârstă pentru a rămâne însărcinată
  • Care este cea mai potrivită vârstă pentru a avea un copil?
  •