maini uscate

29-03-2010
MonicaTintoiu
Nu este medic/terapeut
MonicaTintoiu
Acum ceva timp in urma cu vreo 3-4 saptamani au inceput sa ma manance palmele foarte rau nebanuind ce va urma am inceput sa ma scarpin, in urma cu 1 saptamana jumatate poate chiar 2 dupa ce mancarimile au incetat pielea palmelor a inceput brusc sa se usuce provocandu-mi un fel de usturimi dar foarte mici care au tinut doar o singura zi, poate nici o zi intreaga, acum palmele mele se usuca extraordinar de rau si pielea mi se exofliaza formand ceva gen niste basicute insa fara nici un pic de lichid care se maresc in timp ce se usuca si se indeparteaza, gen mi se schimba pielea ca la reptile, iar pielea "moarta" este foarte uscata si tare cand o dau la o parte, ce ma ingrjoreaza este faptul ca imi hidratez mainile cu crema foarte des insa ele continua sa se exfolieze si sa se usuce foarte repede, de exemplu imi dau cu crema iar in 10 minute deja incep sa imi apara "basicutele" si incep se se exfolieze iar acum au inceput si degetele sa pateasca acelasi lucru, la inceput erau doar palmele acum a ajuns pana in jurul unghiile dinspre interiorul palmelor spre exterior insa acum nu mai am niciun fel de mancarime sau usturime, doar mi se usuca foarte tare palmele si degetele incat se exoliaza si deasemenea nu sunt niciun fel de pete rosii sau ceva de genul acesta.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Si o posibila recomandare de folosirea unui unguent? si bineinteles ce are putea fii, si daca ar trebuie sa ma ingrijoreze atat de tare inca trebuie sa consult un medic dermatolog?
Sau doar mi se schimba pielea precum unei reptile.

Va multumesc mult pentru timpul acordat!

Monica Tintoiu
1 comentarii
0
29-03-2010, ora 15:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Monica, cauza bolii este altundeva si nu la palme. Toate unguentele contin multe toxine chimice. Des astfel de simptome ca ale tale sunt cauzate de nevoia organismului de a se scapa de ceva toxic prin piele. Intoxicand si blocand pielea cu creme nu ajuta nici la simptome si nici la procesul de detoxifiere pe care corpul il face.
Mergi mai bine la un medic homeopat cu experienta, pt. ca orice tratament medicamentos alopat de la dermatolog si creme suprimante vor inhiba acest proces care poate duce la daune la alte organe, la astma si la boli de creier. Mersul la dermatolog este un mafre pericol in acest caz daca iti da medicamnte suprimante care constituie arsenalul obisnuit. Daca ti se suprima numai simptomele vei primi mai tarziu altceva.
Corpul se scapa de ceva la modul acesta numai fiindca altfel nu mai poate iar reptila inca nu ai ajuns. Dar ar fi bine sa fi desteapta ca un sarpe in acest caz si sa nu te lasi ademenita nici de sarpele alopat de pe simbolul folosit in medicina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.