maini si fata umflate mai ales noaptea

02-06-2011
danae
Nu este medic/terapeut
danae
De aproximativ 2 saptamani am in permanenta mainile si fata umflate, mai ales noaptea.La inceput nu am dat importanta crezand ca am stat in curent, dar pentru ca a trecut atata timp ma intreb daca nu are legatura cu durerile articulare pe care le am din cand in cand si durerea de coccis care s-a instalat de aproape 2 ani, dupa nastere, si careia nu i-am descoperit nicio cauza pana acum(mentionez ca am facut o serie de analize care au iesit bine).Ar trebui sa merg din nou la reumatolog sau la medic generalist pentru consultatie?
3 comentarii
0
02-06-2011, ora 17:45
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Da, poate avea legatura. Ar putea fi o boala reumatismala inflamatorie. Trebuie sa mergeti la reumatolog cat de repede si sa va faceti si analize de sange, in special teste de inflamatie specifice (vi le recomanda reumatologul).
0
02-06-2011, ora 17:52
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Dana, imi pare rau sa aflu, dar ar trebui sa controlezi tensiunea arteriala, si sa reduci sarea din mancare, poate fi vorba de o retentie de apa care se manifesta si se vede mai mult la maini si fata.Ai facut cumva vreun tratament pe baza de cortizon, vreo infiltratie pt durerile articulare?Daca da, si ai mancat sarat, ai iesit si in soare, da reactia asta.Sigur nu te-a intepat vreo insecta si ai facut vreo reactie alergica;esti alergica la ceva?Ai probleme cu respiratia?Incearca sa consumi multe lichide(2, 5 litri pe zi).Daca persista va trebui sa mergi la medic atat la reumatolog cat si la un internist.
Sanatate multa.
0
03-06-2011, ora 15:33
danae
Nu este medic/terapeut
danae
Am facut mai multe analize de sange si urina acum cateva luni pt a descoperi cauza durerii din zona coccisului, dar toate au fost OK.Atunci reumatologul m-a intrebat daca mi se umfla mainile, picioarele, pe atunci neavand asemenea probleme.In privinta tratamentelor nu am urmat niciunul, eu mai alaptez inca, dar nu am avut nicio alta problema de sanatate.Inainte sa observ ca mi se umfla mainile si fata am avut o perioada si dureri de spate(in zona lombara) si dureri de masele, la masticatie(precizez ca nu am probleme cu dintii).Cred ca o sa merg mai intai la reumatolog.Multumesc pentru raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.