maini crapate cu sange

14-02-2008
iuvet
Nu este medic/terapeut
iuvet
buna ziua,
tatal meu in varsta de 50 ani, se confrunta de mai multi ani cu o mare problema: mainile, incheieturile, buricele degetelor, in special, se crapa, curge sange si este pielea din jur ft uscata.
a incercat diverse tratamente, din pacate fara nici un efect.
precizez ca tine si regim alimentar, si mai precizez ca timp de 13 ani a lucrat in frig, umezeala si intr-un mediu toxic (detergenti praf, lichizi, clor, etc)
Va rog, ce mai poate face? analize, tratament
Vs multumesc anticipat!
6 comentarii
0
15-02-2008, ora 00:00
iuvet
Nu este medic/terapeut
iuvet
imi poate raspunde cineva avizat, va rog?
0
28-02-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
e vorba de hiperkeratoza o afectiune in care stratul superficial al pielii ce in mod normal se descuameaza in aceste cazuri intirzie sa se desprinda.Dg e pus de o biopsie de tesut cutanat iar tratamentul necesita o hidratare tegumentara buna, si descuamare la timp a pielii.Iti pot da o reteta sa o prepari la o farmacie -*



(*modificat de administrator)
0
28-05-2009, ora 19:19
problemamaini
Nu este medic/terapeut
problemamaini
buna ziua. problema mea este in felul urmator inca de la varsta de 14-16 ani degetul mare si mai pe urma aratator, mijlociu si inelar sa mi se desparta de pe buricul degetelor pielea, ungiile au un aspect sfaramicios si practi se desparte varful de pe patul ungiei, analizele de piele ok.va rog sa ma ajutati cu o sugestie
0
29-05-2009, ora 08:27
aid
Nu este medic/terapeut
aid
bai cu bicarbonat de sodiu alimentar
0
08-07-2009, ora 13:11
atahualpa
Nu este medic/terapeut
atahualpa
Buna ziua,
De aproximativ 6 luni pe miini (degete) au inceput sa-mi apara mici crapaturi foarte dureroase localizate pe incheieturile falangelor (partea palmara) iar podul palmei a inceput sa se descuameze lasind loc unor rani foarte urite.
De asemenea am si miincarimi insuportabile care ma obliga sa ma scarpin rezultiind crapaturi foarte dureroase. De citeva zile au inceput sa imi apara un fel de bubite mici, tari care imi provoaca reprize de scarpinat foarte intense ca timp si intensitate. Localizarea acestor bubite este pe pumn si pe incheieturile falangelor. Daca nu ma scarpin capata o culuare usor maronie si se descuameaza pielea de de desupt fiind tesut normal
Aceleasi siptome le am si pe talpile picioarelor (piele ff uscata si crapaturi pe calcaie si miincarimi insuportabile in zona scobiturii talpii ).
Am urmat un tratament cu Daivobet, Elocom si o crema be baza de uree dar fara niciun rezultat.
Va rog mult sa ma ajutati
Va multumesc anticipat
0
15-06-2011, ora 22:37
viorel 63
Nu este medic/terapeut
viorel 63
Buna seara! si eu am aceeasi problema la degete la maini ca la comentariul lui iuvet, se crapa degetele pana la sange, dau cu o crema f buna, se strange apoi pielea, se cojesteiar, dar nu se mai reface.. si iar de la capat, nu stiu ce sa mai fac,. la fel am lucrat in mediu toxic si cu substante care ataca pielea, si acum la 48 de ani, sufar, unde nu-i cap vai de...maini!.Si asta numai la primele 3 degete de la dreapta si primele2 de la stanga.d-na Alina ce reteta ati dat la d-nul acela de la comentariul lui iuvet, ca am aceleasi probleme la degete? Va multumesc anticipat.. ! va astept..!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: