ma sufoc in timpul somnului

09-03-2010
flozo
Nu este medic/terapeut
flozo
Buna. M-as bucura mult daca cineva ar putea sa ma lamureasca in legatura cu ce se intampla cu mine.
In timpul zilei nu am probleme fara doar cateva momente in care tensiunea i-mi creste la 140-150 cu aproximativ 90-100. Deci 150 cu 100 sau 145 cu 90. Am doar 37 de ani. Am facut somnografia doar ca in noaptea respectiva am dormit aproximariv 50 de minute. Rezultatul a fost ca nu sufar de apnee in somn.
Problemele mele au inceput in 12 dec 2009 cand intr-o noapte m-am trezit de foarte multe ori ca si cum as fi uitat sa mai inspir, momente in care respirand din nou trezit fiind am simtit caldura si un fel de durere surda in piept. In acea noapte, catre dimineata, m-am trezit sufocandu-ma deci nu reuseam sa inspir aer am sarit din pat in picioare am fugit la bucatarie si am baut o cana de apa deoarece dupa cum simteam gatul cred ca acidul gastric mi-a venit inapoi si astfel m-am sufocat. Deci simteam o arsura mare in gat. Problema mi s-a agravat dupa ce am cantat noaptea de revelion si rerevelionul eu fiind solist vocal, in noaptea de 3 spre 4 ianuarie 2010, nu am mai trecut prin fazele de inceput unde era mai degraba o senzatie de sufocare ci m-am trezit efectiv sufocandu-ma. Am reusit cu greu sa trag aer in piept, am iesit pe balcon si nu am mai dormit ci am mers la urgenta sa vad poate e ceva de la inima. Acolo mi s-a facut ekg si mi s-a luat tensiunea. Tensiunea era 140-90 si ekg-ul a fost bun. De atunci medicul de familie mi-a facut trimiteri la : Pneumologie unde rezultatele au fost bune
Cardiologie unde cu test de efort si ecograf am iesit cu rezultate bune
Somnografie unde din nou rezultate bune
Neurologie unde cu test dopler si restul examinarii am iesit bine
Endocrinologie unde mi-au depistat noduli pe ambii lobi dispersati cu dimensiuni intre 2.14mm si 7, 87mm iar la analize functia glandei tiroide este ok fapt pentru care fac tratament doar cu iodit. Medicul endocrinolog mi-a garantat ca sufocarea mea nu a fost din cauza nodulilor ei fiind de dimensiuni mici si dezvoltati in interiorul glandei fapt pentru care nu ar fi putut sa-mi impiedice respiratia.
Ecograf abdominal unde toate sunt la locul lor
Analize de sange unde din nou nimic nu pune probleme
ORL am facut in 14 ianuarie operatiede deviatie de sept in ideea in care voi respira mai usor in special in timpul cantatului, deci nu era o rezolvare a problemei mele din timpul somnului
ci protejarii laringelui, a corzilor vocale. Deci nici de-acolo nu era problema mea de sufocare.
In consecinta medicul de familie mi-a recomandat Xanax fiind convins ca problemele mele sunt pe baza de stress.
Sunt de acord cu dansul deoarece intr-adevar in ultima perioada am trecut destul de greu peste problemele cotidiene si am remarcat o stare iritata la mine in discutiile cu cei apropiati mai ales rabdarea mea nu mai este cea de alta data. Ma enervez si rabufnesc repede, deci ma controlez greu.
Nu stiu in ce masura e ok tratamentul si daca nu ar trebui sa merg si la un medic pshiatru. Spun asta deoarece in noaptea de 8 spre 9 martie m-am sufocat din nou desi iau seara xanax inainte de culcare. Tratamentul cu xanax pe care-l fac este de 1/2 dimineata, 1/2 la amiaza si 1 seara, pastilele fiind de0, 25mg alprazolam.
Intre timp observ si o stare a stomacului predispusa de a face acid aproape din orice. Ragai foarte mult chiar daca nu am apucat sa mananc nimic. Nu stiu ce si cum sa mai fac. Daca poate cineva sa-mi dea un sfat as fi foarte fericit. Scuze pentru un asa de mare roman dar am considerat sa descriu cat de bine am putut starea mea. Si apropo... intro vreme inainte de a doua sufocare, deci inainte de revelion am trecut printr-o stare de depresie, unde nu ma mai interesa cam nimic, ma simteam nefericit, neimplinit, chiar daca totul e ok in relatia mea cu sotia mea si mai ales cu cele 2 fetite ale mele. Problema mare era ca nu ma mai bucuram de fetite si nu mai simteam nici o fericire. Starea respectiva a trecut inainte de rev cand chiar m-am simtit bine. Viata mea este destul de tumultoasa deoarece mi-e greu sa-mi intretin familia si solutii nu prea sunt de gasit cu criza asta bat-o vina.
Ce am uitat sa amintesc este o infectie urata in gat de la laringe, faringe, amigdale pe care am tratat-o inainte de prima sufocare.
Astept sfaturile dumneavoastra. Multumesc.
2 comentarii
0
13-04-2010, ora 14:45
Moopsy
Nu este medic/terapeut
Moopsy
Daca fizic totul a iesit bine la analize, probabil va treziti speriat si faceti un atac de panica care are o manifestare foarte diversa, printre care si senzatia de sufocare. Mai ciudat este ca apare in timpul somnului dar nu este exclus, vb din experienta proprie (am suferit de atacuri de panica, iar ultimile s-au manifestat cu trezire brusca din somn, senzatie de caldura intensa, transpiratii, tahicardie, senzatie de voma). Manifestandu-se in timpul somnului chiar si psihoterapeutul meu s-a gandit ca acestea nu mai sunt atacuri de panica ci apnee in somn, dar am exclus rapid aceasta varianta si multe altele, mergand pe la toate specializarile medicinei, la fel ca dvs. Mai puteti sa va rugati sotia sa urmareasca in mai multe nopti daca sforaiti si daca aveti pauze in respiratie urmate de sforait puternic. Eu am tratat aceste simptome cu un antidepresiv luat dimineata (Seroxat) si cu Xanax de 0.25 dimineata si la pranz iar seara de 0.5. Am scazut doza treptat dupa planul dr psihiatru. Problemele care mi-au determinat starea, precum si solutia l-am gasit impreuna cu psihoterapeutul. Foarte mult m-au ajutat si cateva sedinte de acupuctura care m-au relaxat foarte mult si m-am simtit mult mai echilibrata, dar este foarte important sa fie foarte bun cel care practica. Oricum in prima faza discutati cu un psihiatru. Eu de foarte multa vreme nu mai am nici o problema si va doresc la fel.
0
05-05-2010, ora 10:51
dog4life4
Nu este medic/terapeut
dog4life4
vezi ca exista o afectiune, desutl de periculoasa care te lasa noaptea fara aer chiar si pana la 10 min, timp in care creierul si organele nefiind oxigenate se deterioreaza, ma refer in special la creier, trebuie sa-ti faci niste analize urgent, trebuie sa te monitorizeze cineva in timpul noptii la un spital, vorbeste cu un neurolog, endocrinolog..etc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul