ma puteti ajuta cu niste sfaturi

12-10-2011
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
buna ziua numele meu e marian am 23 ani si am mare nedumerire sunt ingrijorat de starea mea de sanatate de 1 luna si jumatate viata mea sa schimbat radical intr-o seara dintr-o data simteam ca ma sufoc cad de pe picioare o caldura si nod in gat am chemat salvarea iar ei au zis ca e atac de panica.A doua zi mi-am facut un ekg ecografie(aveam intepaturi cu mult timp inainte) totul e ok apoi m-am dus la orl sa uitat in gat nimic mi-a dat distonocalm, mai m-am dus la altul si ala nimic, apoi m-am dus la un dr de interne si mi-a dat niste analize sa imi fac eram suspect de tbc aveam flegme albe, mi-am facut film la plamini, exudat faringian, test candida, cultura sputa, aslo, spirometrie, ceva injectie care se vede daca ai tbc se vede dupa 72 ore parca, toate mi-au iesit bune in afara de aslo care era 251 si normal era 200, si mi-a gasit la test candida prezent candida albicans pe limba, mi-a dat ceva pastile flucovim, vreo 2 saptamini mi-a fost mai bine dar acum iar mie rau ma balonez din orice si am dureri in partea stanga crampe uneori tot stomacul si am temperatura 37 cu 1, 2, 3 mai mult nu e, si e oscilatorie acum am 37 cu 2 si peste 30 min am 36 cu 8 sau 9(din knd in knd aveam arsuri pe stomac in urma cu un an si jumatate dar rare)nu mai am pofta de mancare am slabit 3 kg, m-am dus iar la doctor gastroenterologie si interne mi-am facut ecografie abdominala toate organele doar pancreas partial acoperit cu gaze aparent structura normala( ficat vp cbp vc aorta abdominala colecist rinichi stg, dr splina 94mm vezica urinara)sunt ok mi-a dat motilium no spa controloc iar dupa 5 zle sa revin, starea mea e tot asa, m-am dus la altul sa imi faca ecografie abdominala acela nu vede nimic in neregula decat colon iritabil la palpare(nu am sangerari in scaun nu sa schimbat nici urina )mi-a dat sa imi fac iar niste analize hemoleucograma, vsh, uree serica creatinina serica, proteina c reactiva aslo, glicemie, coprocultura, toate mi-au iesit bine sau la limita decat monocite 9, 04% iar normal e 3-7, bazofile1, 96 normal 0- 1vsh care e 15mm la 1h normal 2-10 aslo 260 care sa mai marit, nu stiu ce sa mai ma fac unde sa mai ma duc ca nu sunt nici asigurat si problema e ca fiecare iti da medicamente iar mie nu imi trece iar azi dimineata am avut flegma cu sange proaspat nu foarte mult
96 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
12-10-2011, ora 21:21
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Marian, aslo mare, vsh marit + celelalte rezultate, inseamna o infectie masiva cu streptococ.
Daca zici ca ai flegma cu sange, inseamna ca infectia este la sinusuri si vine de sus in jos, nu de jos in sus cum ai cautat-o tu, adica de la plamani.
Mucozitatile acelea ajung in gat prin nazofaringe. Ai fost la ORL dar nu te-a controlat la sinusuri.
Daca infectia este la sinusurile frontale, se poate nici sa nu ai nasul infundat. Se vede doar la radiografie.
Daca nu ai luat antibiotic in ultimile 10 zile, fa-ti un - exudat nazal cu antibiograma.
Daca ai luat antibiotic, mergi in urgenta la ORL si spune-i doctorului ce ai luat si sa-te controleze la sinusuri.
Capul te doare? Ar fi bine sa mergi de ex la urgenta sa-ti faca macar o radiografie si sa vada unde exact este infectia deoarece sunt mai multe sinusuri. La tomografie s-ar vedea mai bine dar nu esti asigurat.
Important este sa faci exudatul, ca daca faci tratament corect, trece indiferent de localizare.
Daca la urgenta iti da un antibiotic, mergi intai si fa-ti exudatul cu antibiograma si abia apoi sa il iei, deoarece este posibil ca antibioticul pe care ti-l da, desi este cu spectru larg, sa fie rezistenta bacteria la el.
Poti merge in seara asta la urgenta iar dimineata la prima ora sa-ti faci exudatul si sa ceri sa se faca neaparat cultura cu antibiograma.
Numai daca se face o cultura din secretia recoltata - se evidentiaza bacteria si aflii la ce antibiotic este sensibila.
Tratamentul nu trebuie sa fie mai scurt de 10 zile ca nu este distrusa bacteria cu un tratament de o durata mai mica
Vezi ca streptococul mai poate fi gasit si in urina. Nu ar strica sa iti faci si o urocultura cu antibiograma, dar daca nu ai probleme la urinat, nu este urgent.
Este urgent sa mergi acum la ORL, deoarece infectia este aproape de creier, iar o infectie streptococica masiva poti face endocardita - adica - infectie la inima..
0
12-10-2011, ora 21:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Spuneam sa faci exudatul si apoi sa incepi un eventual tratament, deoarece rezultatul la antibiograma se da cam in 5 zile si nu poti sa astepti atat, mai ales ca ai si temperatura.
Apoi, daca antibioticul dat nu se afla pe antibiograma, mergi la dr ORL sa ti-l schimbe cu unul de pe lista.
0
12-10-2011, ora 23:36
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
eu mi-am facut EXUDAT FARINGIAN iar rezultatul e flora faringiana nepatogena, absenti streptococi beta hemolitici TEST CANDIDA prezent candida albicans ANTIFUNGIGRAMA econozole, 5fluorocytosine, amphotericin b nystatin, fluconazole, ketonoconazole miconazole toate cu s adica sensibil, CULTURA SPUTA EXAMEN BACTERIOLOGIC nu s-au dezvoltat germeni microbieni patogeni EXAMEN MICOLOGIC absente specii de levuri si mucegaiuri
0
12-10-2011, ora 23:41
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
doar azi dimineata am avut flegma cu sange in rest nu doar albe oricum maine ma duc sa vad cat ma costa sa platesc asigurarea iar apoi ma internez dar sincer mie si groaza sa ma duc ca ajung cu o boala si ies cu 3(asta daca mai ies)dar nici sa stau acasa nu e o solutie
0
12-10-2011, ora 23:46
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
nu ma doare o sa ma duc sa imi fac, medicament iau doar no spa motilium, controloc, si beau propolis de 4 ori pe zii in rest nimic
0
13-10-2011, ora 02:55
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Aslo inseamna - Antistreptolizina "O" - adica sunt niste anticorpi care neutralizeaza o toxina streptococica - streptolizina.
Asta ar inseamna ca in corpul tau exista o infectie cu streptococ, in afara de cea cu candida.
Daca nu ai in gat, atunci se poate sa fie in nas sau urina. Eu m-am gandit ca pot fi in nas, deoarece spui ca ai flegme. Acestea pot fi si de la infectia cu candida dar si din nas.
Cand mergi la spital, Ar fi bine sa te consulte si un Dr ORL la sinusuri.
Pentru candida, intreaba doctorul de - Diflucan. Contine fluconazol care vad ca este pe antifungigrama ta.
Ar fi bine sa iti faci exudatul nazal si urocultura cu antibiograma. Acolo mai pot fi streptococii. Si intepaturile pe care le simti pot fi de la ei, deoarece emit niste toxine in corp.
Problemele la colon le ai din cauza candidei si a streptococilor.
In colon acestea se gasesc in mod obisnuit, dar trebuie sa stea intr-un anumit echilibru.
Daca se strica balanta, apar aceste dereglari - cu deranjamente stomacale, cu constipatii sau diaree, balonari, etc. Daca faci tratament pentru candida si streptococi, o sa se rezolve si colonul.
Ai grija si tu sa te speli pe maini dupa ce mergi prin spital, sau la wc-ul de acolo - ia-ti ceva spirt sa te dezinfectezi inainte de a manca sau un gel de dezinfectat mainile - din acela cu alcool dupa care nu trebuie sa te speli. Nu folosi sapun antibacterian deoarece poate selecta anumite bacterii rezistente.
Spirtul este deajuns, dar sa scrie ca este cu alcool de 70 de grade - nu mai putin.
Chiar daca pare cam deplasat pentru unii... cred ca vei fi internat la infectioase si e bine sa te protejezi, ca sa nu iei si altceva de pe acolo. Mai pui si mana pe tot felul de usi si clante... Macar atat poti sa faci.
Poate totusi nu trebuie sa te internezi, ca nu ti-a iesit nimic in sputa. Asta e bine, inseamna ca nu ai si la plamani.
0
13-10-2011, ora 08:40
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
mersi mult respectele mele sper sa fie de la asta sa nu fie alceva, eu mi-am mai facut coprocultura si a iesit examen bacteriologic salmonella spp:absent, shigella spp:absent, yersinia spp:absent, examen micologic:absente specii de levuri si mucegaiuri, tocmai de asta mie groaza de spital, imediat o sa plec la cas sa vad cat e iar apoi la orl si la bioclinica sa imi fac exudat nazal inainte sa iau antibiotice, tratamentul pt candida l-am terminat acum 1 saptamana am avut tratament pe 6 zile
0
13-10-2011, ora 09:12
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
temperatura nu mai am de vreo 5 zile mi-a trecut dupa ce am inceput tratamentul cu no spa controloc, motilium sau mi-a trecut pur si simplu nu stiu, colonul nu ma mai doare, infectia asta sau ce o fi ma cam termina atat fizic cat si psihic asta pe langa financiar, cand mie lumea mai draga atunci ma ia cu rau iar dr de aici nu stiu ce sa faca fiecare au alta parere sau zic ca nu am nimic, ei spun ca aslo e mic 260 si poate am o infectie la dinti, masele sau de la candida ca alti au si 600, urina e la fel nu ma doare m-iam facut o analiza uree serica din sange si a iesit ok 0, 33g/l normal 0, 10-0, 50, 0, 005umol/l normal(00, 16-0, 0083 creatinina serica 0, 82mg/100ml normal 0, 70-1, 20, 72, 22umol/l valori normale 62-106, proteina c reactiva 3mg/l valori normale 0.00-5.00
0
13-10-2011, ora 12:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Aslo trebuie sa fie sub 200 si chiar si asa poate sa fie infectie cu streptococ.
Peste 200 chiar nu e bine. Iti afecteaza articulatiile rau de tot si nu mai scapi de streptococ.
Atunci, tratamentul ar fi prea agresiv si nu rezista corpul. Ar trebui sa nu fie nevoie de Moldamin, sunt injectii foarte dureroase si oricum, nu prea am auzit sa dea multe rezultate. De aceea insistam sa faci antibiograma la analize - sa iti scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Leucocitele cum sunt? Aici ar putea sa fie un indiciu, daca sunt peste 5000, chiar daca laboratorul da ca referinta maxima 10 000, inseamna ca e o infectie.
Cu 6 zile de tratament pentru candida nu stiu sigur daca ai rezolvat ceva. Fii foarte atent si vezi ca poate ai luat-o de la cineva. Si streptococul la fel.
Daca ai o prietena, cu siguranta are si ea si te vei tot reinfecta daca nu face si ea tratament.
Daca ti-a trecut temperatura, probabil ca a inceput sa lupte corpul, iar simptomele o sa mai scada din intensitate. Asta nu este neaparat un lucru bun, deoarece infectia se cronicizeaza si o sa faca mult rau chiar si nici nu iti dai seama.
Vezi si la urocultura cum iese. Tot cu antibiograma sa fie. Nu sumar de urina. Sa scrie chiar asa - urocultura cu antibiograma.
Urina se recolteaza numai dimineata cum te scoli, dupa ce te speli. Vezi sa nu curga picaturi de apa in borcanel ca se contamineaza urina.
Trebuie sa fie prima urina de dimineata si recoltezi jetul din mijloc - adica lasi putin sa curga in wc, apoi recoltezi in borcanelul steril si lasi restul de urina sa curga tot in wc. Cred ca ai inteles cum se face, in caz ca nu stiai.
Borcanelul steril poate sa ti-l dea de la laborator. Spui ca vrei sa faci urocultura si intrebi de recipientul steril.
Daca nu iti da, poti sa ti-l iei de la farmacie, costa cam 1, 50 roni ( 15 mii vechi)
Daca sigur nu ai in gat streptococul, mai poate fi in nas sau urina. De aceea ti-am dat multe detalii si cand vorbesti cu doctorul sa stii ce sa intrebi.Altfel, o sa te trimita la reumatologie si o sa iti dea probabi; niste bai si proceduri...si se uita de streptococ.
Si la dantura poate sa fie ceva, in carii se gaseste deasemenea un streptococ - streptococul mutans. Dar ca sa creasca ASLO, ar trebui sa fie ceva major sau sa fie mai multe infectii in diferite locuri. - nas, masele, urina. Cauta cu atentie.
0
13-10-2011, ora 12:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu e bine sa iei no-spa decat la durere, cand te doare burta si nu pe timp indelungat. Iti incetineste activitatea colonului si...mai dai si in altele..
0
13-10-2011, ora 13:16
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
leucocitele sunt 6080mm3 valori normale 4000-10000 mi-am facut programare la orl si la interne la ora 16 si 18 la interne
0
13-10-2011, ora 13:33
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vorbeste cu doctorii de ASLO marit, vsh marit, monocite, bazofile marite, iar proteina C, chiar daca este in limite, este totusi pe la jumate si inseamna ca este in corp o inflamatie.
Afla ce parere au ei. In general se trece cu vederea ca aslo marit dar asta inseamna ca corpul lupta cu un streptococ.
Intreaba si de pastilele pentru colon daca mai este nevoie sa le iei in caz ca nu mai te doare.
0
13-10-2011, ora 13:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Iti vine sa vomiti sau ai feflux gastroesofagian -iti vine mancarea inapoi? Vad ca ti-a dat pastile pentru asa ceva.
0
13-10-2011, ora 17:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Diagnosticul pus de salvare prima data este cel mai apropiat de realitate. Aveti anxietate, insotita uneori de atacuri de panica. Printre simptomele anxietatii se afla:
-senzatia de sufocare, uneori si cu nod in gat (pe care unii il considera datorat unei probleme de tiroida, altii datorat unui reflux gastro-esofagian; greseala este ca il iau ca pe un simptom independent, fara a vedea ansamblul simptomelor pacientului)
-senzatia de caldura sau frig
-crampele, balonarile, sunt simptome ale unui colon iritabil, care este o afectiune pe sistem nervos
Simptomele trebuie integrate intr-un context general, e absurd sa consideram ca aveti TBC pentru ca aveti o flegma alba, reflux gastro-esofagian pentru ca aveti nod in gat, reumatism articular pentru ca e ASLO un p[ic mai mare decat normal. Mai ramane sa va scoatem si cu SIDA pe motiv de candidoza, adica imunitate scazuta. E absurd acest lucru, corpul trebuie privit in ansamblu, iar suferinta dvs generala se datoreaza din ceea ce vad eu sistemului nervos si starilor de anxietate generalizata.

Sfatul meu este sa mergeti intai la un pneumolog bun pentru a va lamuri asupra sangelui din sputa CARE NU E DELOC DE NEGLIJAT, apoi, daca nu vi se gaseste o afectiune pulmonara ce ar putea justifica simptomele de mai sus, la un psihiatru pentru tratarea anxietatii.
0
13-10-2011, ora 22:30
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
nu imi vine nimic uneori am arsuri mi-am facut un exudat nazal marti aflu rezultatul
0
13-10-2011, ora 22:34
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
daca nu imi iasa nimic voi merge la un psihiatru sa vedem dar mie greu sa cred ca imi pot provoca temperatura si sange sau flegme albe dar va multumesc pt sfat o sa tin cont
0
13-10-2011, ora 22:44
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
am fost la un dr de pneumoftiziologie si nu a gasit nimic, se poate sa fie si pe baza nervoasa avand in vedere ca in urma cu 2 luni nu stiam eu ce inseamna o boala doctori etc iar acum umblu din cabinet in cabinet analize peste analize recunosc e un soc si pt mine, , nici macar iarna nu ma raceam in ultimi 4 ani daca am fost racit de 2 ori si imi trecea in maxim 3, 4 zile dar nici inainte nu eram bolnav
0
14-10-2011, ora 13:06
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Eu nu cred in chestiile astea cu...pe fond nervos.
Ca se poate ca, pe un fond de stres sa scada imunitatea si sa te imbolnavesti, da. Dar nu poti avea ASLO marit, vsh marit, monocite, bazofile marite, proteina C si ea putin marita, candidoza, flegme in gat + temperatura..ca ai o boala psihica.
Incearca sa nu te impacientezi.
Mai ales ca, in general esti o persoana rezistenta la boli, ai sa vezi ca o sa scapi si de asta. Cu siguranta ai luat un streptococ, eventual si o alta bacterie de la cineva.
Daca era ceva mai simplu, o elimina corpul singur. Oricum organismul lupta, dar trebuie ajutat.
Ai rabdare ca o sa gasesti tu bacteria aia. Daca nu este in nas, desi aici ar cam trebui sa fie - dupa manifestari, mai poare fi in urina.
Faptul ca ai avut sange in flegma, daca doctorul a exclus o boala la plamani, inseamna ca a avut loc o mica sangerare atunci cand ai tusit sau ti-ai tras nasul Probabil ca te-ai fortat.. A sangerat un vas capilar probabil. Se intampla in astfel de cazuri.
Faptul ca nu au crescut mult leucocitele, ma face totusi sa cred ca ar putea sa fie un stafilococ.
In nas asa se fac infectii - cu streptococ beta hemolitic sau / si stafilococ auriu.
Cand este stafilococul in nas, am observat ca la unele persoane nu cresc mult leucocitele si scade tensiunea.
Deasemenea este posibil sa nu iti fi trecut acea candidoza bucala. Si aceasta da asa flegme albe.
Poate medicamentul folosit nu a fost eficient. Ar trebui sa intrebi doctorul de - Diflucan. Nu pot sa iti spun eu ce sa il iei, de aceea trebuie sa mergi la doctor sa iti spuna cum si cat timp sa il iei. Sunt diferite concentratii si scheme de tratament dar eu zic ca este foarte bun.
Daca mai ai probleme cu burta, ar cam insemna ca nu ai scapat de candidoza.
Se poate face si in nas si pentru asta tot pastila de care vorbeam este buna. Contine tot fluconazol, dar conteaza foarte mult excipientii si metoda de fabricatie pentru a fi absorbita si a actiona cum trebuie.
Asa, in general, exista multe pastile cu aceeasi substanta - unele mai bune altele mai slabe. Acesta este secretul. Si mai conteaza si cum reactioneaza organismul tau la acele substante impreuna - substanta activa + excipienti.
Din cauza ca te-ai imbolnavit asa de rau si brusc si cu bacterii si cu candidoza.vezi sa nu fie de la o fata...Daca este si nu se trateaza si ea, o sa te tot reinfectezi si nu stii de ce.
Daca cineva ti-a dat asa ceva... acea persoana ar trebui sa iti puna mari semne de intrebare.
Zici ca acum o luna si jumatate a debutat starea ta.
Gandeste-te unde ai fost si cu cine cam cu 1-2 saptamani inainte de asta, eventual acum 2 luni, deoarece bacteriile au nevoie de un timp de incubatie inainte sa apara simptomele.
Candida ar avea nevoie intre 2 si 15 zile, streptococul sau alte bacterii de mai putin.
Poti sa te documentezi si tu pe net cum sta treaba. Sunt multe articole, dar vezi sa fie articole medicale, nu asa, ce scrie oricine.
Eu, de ex. ti-am dat cateva indrumari, dar ca sa ai o documentare exacta, cauti ce au scris doctorii in diverse articole, poti sa citesti si pe site-uri straine - sunt mai complete explicatiile acolo, iar unde nu intelegi poti sa deschizi cu " traducerea acestei pagini". Este amuzanta traducerea...dar o sa te prinzi tu la ce se refera.
0
14-10-2011, ora 13:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Arsurile le ai dupa ce mananci ? Probabil ca s-a ingrosat si bila de la toate astea. Fa-ti salate cu ulei de masline si cu bucatele de piept de pui fiert sau la gratar si nu manca smantana, unt, tocanite ( au ceapa prajita), carne de porc ca este grasa.
Daca nu esti constipat, poti sa mananci si orez - nu te baloneaza.
Trebuie sa ai grija acum la alimentatie, deoarece s-a produs un dezechilibru al florei intestinale si dureaza pana se reechilibreaza.
Doctorul ti-a mai dat in continuare pastilele alea? Poate ca nu mai este nevoie. Nu intotdeauna trebuie sa opresti manifestarile, mai ales daca nu stii de la ce sunt. Se mai poate controla si prin alimentatie.
Bea si tu chefir, mananca mandarine, portocale - nu grephruit - deoarece anihileaza efectul medicamentelor.
Asta ar trebui sa tii minte in general.
Nu mananci grephruit cand faci tratament - de orice fel. Chiar pentru inima. Daca stii pe cineva, ai putea sa informezi si tu mai departe. Multa lume nu stie de ce uneori nu ii functioneaza tratamentul !
Si sa nu mananci lactate cand iei antibiotice ca iarasi le scade efectul. Doar iaurt simplu ( sa nu contina amidon sau cine stie ce, nu de baut), , eventual chefir - eu il prefer - dar vezi sa nu fie acela gros si unsuros...trebuie sa fie mai lichid.
Dar si acestea le bei la distanta de antibiotic - cu 2 ore inainte sau 2 ore dupa, ca sa nu interfereze.
Laptele, branza, smantana - pot ajuta la dezvoltarea candidei, atentie! Doar iaurtul sau chefirul e bun si o inactiveaza.
Daca este de la bila, ar trebui sa functioneze. Daca este de la stomac, trebuie sa vezi ce este, nu sa iei asa pastile oricum ca sa opresti simtomele..
0
14-10-2011, ora 17:26
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
in urma cu vreo 3 luni max 4 am fost plecat din localitate si am baut apa din fantana si mi-a fost rau dar in 3 zile mi-a trecut aveam diaree, si tot ce mancam vomitam am chemat salvarea si mi-a dat un o injectie cu scobutil si mi-a trecut ulterior am aflat ca a fost infectata cu e coli pana la urma toti au fost infectati
0
14-10-2011, ora 17:30
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
arsurile nu neaparat dupa mancare sau inainte pur si simplu ma arde pe stomac iar daca mananc ceva imi trece, maine ma duc sa imi fac o endoscopie acum imi caut nr si sun sa vad daca se poate
0
14-10-2011, ora 22:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca apa a fost contaminata, e posibil sa nu fi avut numai e-coli. Poate a avut si ceva paraziti. Ti-ai facut coprocultura?
De asemenea, poate ai facut Helicobacter Pylori sau nu ti-a trecut candida.
Pentru e-coli trebuie sa faci urocultura cu antibiograma. Dupa faza de debut, nu mai simti nimic local, dar nu trebuie ignorata problema. De e-coli nu scapi fara tratament si trebuie neaparat sa iti spuna in antibiograma la ce antibiotice este sensibila bacteria.
0
14-10-2011, ora 22:21
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Helycobacter se poate detecta si din sange. Intreaba doctorul sau la laboratorul de analize.
0
18-10-2011, ora 15:52
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
rezultat exudat nazal drept-stang prezent stafilloc coagulazo pozitiv staphylococcus antibiograma, penicilina R, oxacilina, imepenem, gentamicina, ciprofloxacin, moxifloxacin, eritromicina, clindamicina, linezolid, teicoplanina, tetracilina, vancomicina, fosfomicin, rifampicina, trimetoprim-sul-fametoxazol toate cu S, Cultura aeroba, agarGeloza columbia-5%sange oaie, sistem expert de identificare si evaluare a rezistentei la antibiotice vitek 2 compact, ce inseamna rezultatul?
0
19-10-2011, ora 10:05
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Inseamna ca ai stafilococul auriu in nas.
Restul, cu - sangele de oaie si vitek 2 - reprezinta pe ce material s-a realizat cultura si cu ce aparat s-a efectuat antibiograma.
Ti-a dat si antibiotiograma - sunt cu -S -adica la care este sensibil si cu care te poti trata.
Daca a scris si o insiruire de antibiotice cu R - inseamna ca bacteria este rezistenta la ele. Nu ma refer la penicilina R - asta inseamna Penicilina Retard. Iar cu I - inseamna intermediar, adica...nici rezistent dar nici sensibil..
Vezi ca nu trebuie sa intrerupi timo de 10 zile si sa iei pastilele la ore fixe. Daca intarzii si cu 15 minute, risti sa devina bacteria rezistenta la antibioticul folosit.
Sa nu mananci lactate - lapte, smantana, unt, branza, pe timpul tratamentului.
Doar iaurt sau chefir poti, dar cu cel putin 2-3 ore inainte sau 2-3 ore dupa ce iei antibioticul.
Lactatele scad puternic efectul antibioticelor, dar iaurtul si chefirul ajuta la refacerea florei intestinale pe care o sa o cam termine antibioticul.
Cand iei antibiotice, risti sa faci diaree, chiar cu sange - colita pseudomembranoasa - si de aceea am zis ca trebuie sa ajuti colonul cu ceva iaurt. Dar nu oricum, ci sa fie iaurt din cel mai simplu, fara adaosuri,
Ca sa contina culturile care iti trebuie, vezi sa fie tare si acrisor. Sau chefir.
Daca cumva faci diaree cand faci tratament cu antibiotice, desi nu se intampla des asa ceva, sa nu iei antidiareice.
In acest caz poti chiar sa inrautatesti treaba, asa ca, mergi urgent la doctor si ii spui ca ai facut diaree de la antibiotice. O sa iti spuna ce sa faci.
Sa speram ca nu va fi nevoie, ti-am spus doar ca sa stii.
Mergi acum la medic cu rezultatul, ca sa iti dea tratament cu un antibiotic. Probabil cu ultimul de pe al doilea rand.
Sa citesti cu atentie ce am scris, ca sa scapi din prima de aceasta bacterie.
0
19-10-2011, ora 12:05
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
penicilina e cu R adica rezistent in rest cu S adica sensibil, oare de la astea mi-a fost rau de atata timp?sau ar mai fi ceva?azi ma duc cu toate analizele la un dr de interne acum ma ustura nasul partea stanga si ma inteapa dupa cap de imi vine sa ma urc pe peretide durere, daca e in tot corpul ar trebui sa iasa cu medicamentele, injectile astea nu?
0
19-10-2011, ora 12:13
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
mersi din suflet daca nu erai tu nici la ora actuala nu se stia ce e mai stateam cateva luni ca asa e sistemul daca mai rezistam binenteles, asta se ia?ar trebui toti din fam mea sa isi faca exudat nazal?oricum sunt pus pe ganduri pana acum 2 luni eram sanatos si dintr-o data si candida si stafilococ sper ca calvarul meu sa se termine odata si sa imi vad de viata mea ca acum mai am putin si sunt ca o leguma de nimic nu mai sunt bun
0
19-10-2011, ora 12:17
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
o sa caut si imi cumpar sau daca cumpar lapte si imi fac acasa iaurt ala e bun?ca asa e cel mai sigur, retgim trebuie sa tin?in afara de ala pentru stomac
0
19-10-2011, ora 13:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu cumva sa iti faci singur iaurt!
Tocmai de aici poti face stafilococul auriu, dar si streptococul hemolitic. Din lactate!
Nu ai vazut ca pe iaurturi scrie - culturi selectionate ? tocmai asta inseamna, ca acestea contin doar bacterii bune, lactobacil.
Altfel risti sa te infectezi si in gat... Cumpara cum ti-am zis iaurtul cel mai simplu, nu pot sa dau nume aici, dar daca este tare ca sa il tai cu lingurita si acrisor - nu cremos si nu de baut, este bun.
Deasemenea este bun chefirul in cutie de iaurt... ai sa vezi care, nu in sticluta. Sau in cutie de carton. Aceasta este parerea mea.
Ai grija sa il consumi la cel putin 2 ore, chiar 3, de antibiotice - sau inainte cu 2-3 ore si sa nu mananci grepfruit deloc.
Stafilococul se poate lua, se poate face si in gat si il pot avea si alti membrii ai familiei dar nu neaparat.
Daca vor, pot si ei sa faca exudatul. daca nu sunt simptome evidente, nu este neaparat nevoie.
Eventual partenera, pentru ca are un contact mai apropiat cu tine.
Se poate face si de la aerul conditionat daca are filtre murdare - se dezvolta microbi acolo.
Stafilococul auriu sta oricum in nas, ii trebuie doar un mediu propice sa se dezvolte.
Despre regim, nu cred ca este nevoie. Nu manca multa paine, eventual ar trebui uscata un cuptor - felii sau cubulete- dar nu prajita. Doar cat sa ii moara drojdiile. Asta pentru ca painea proaspata poate dezvolta candida.
La fel si dulciurile, sucurile... asa, cu moderatie ar trebui consumate.
Si asta nu doar acum, ci este valabil in general.
Ai grija de acum in colo de unde mananci si bei, daca nu esti sigur ca s-a pastrat igiena, refuzi politicos.
Se obisnuieste ca " gospodina" sa guste si apoi, cu aceeasi lingura sa mestece in continuare in mancare...
Daca are ceva, se transmite, mai ales daca mancarea respectiva nu mai suporta un tratament termic - adica sa se fiarba - asa cum sunt salatele, salata de boeuf etc.
Sau daca bea cu gura din lapte, iaurt, smantana si apoi pastreaza restul chiar si in frigider... se face pur si simplu o cultura de bacterii. Pot fi si e-coli.
Igiena trebuie respectata! In general lupta corpul si elimina bacteriile, dar uneori, daca sunt prea multe, sau daca scade imunitatea, nu mai poate si omul se imbolnaveste.
Daca esti sigur ca nu mai ai candida, cu tratamentul de acum ar trebui sa iti treaca. Sper sa nu iti dea eritro...sau clinda...si nu ar trebui sa fie mai scurt de 10 zile. Eventual vorbeste despre asta cu doctorul.
Vezi ca la exudat daca ai facut doar antibiograma, nu ti-a spus si de fungi. Daca tot mai simti usturimi dupa tratament, ar trebui sa ceri si o antifungigrama.
Analiza nu trebuie repetata mai devreme de 10 zile de la terminarea tratamentului ca poate iesi. fals negativa.
0
19-10-2011, ora 15:22
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
candida nu cred ca mai am inainte aveam limba plina de albeata iar acum e rosie nu se mai vede in schimb m-a usturat gatul si am luat ceva de supt si mi-a trecut, mie mie frica sa nu se fi extins la inima sau alte organe stafilococul de atata timp ca ma inteapa uneori la inima si in tot corpul iar in partea stanga a inimi simt uneori o caldura ca si cum arde pe dinauntru, dar nu exclud nici atacurile de panica fiindca imi intra in cap tot felul de boli ce as putea avea iar in ultimul timp ma cam enervez repede
Adaugă un comentariu / răspuns
96 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: