ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat? am hodgking...

30-01-2008
valentin_vl
Nu este medic/terapeut
valentin_vl
Pentru inceput sa ma prezint ma numesc Tarlele Valentin am 24 de ani si sunt din Ramnicu Valcea
Ca sa va faceti o impresie despre mine si despre problemele cu care ma confrunt o sa incerc pentru inceput sa va spun pe scurt povestea mea.
Pentru mine problemele au inceput la varsta de 16 ani cand am fost diagnosticat la spitalul Fundeni de o boala de sange si anume Boala Hodgking sau Boala Ganglionilor...Din fericire pentru mine pot spune ca am descoperit la timp aceasta boala si am inceput imediat tratamentul tot la spitalul Fundeni...am facut la inceput chimioterapie apoi urmand cu radioterapie si in cele din urma o perioada de doi ani de zile nu am mai facut nici un fel de tratament...deoarece eram bine...dupa 2 ani mi sau inflamat alti ganglioni si am facut o recadere de boala...din nou a trebuit sa reancep tratamentul cu citostatice...am facut 2 cure de citostatice si mi sa spus ca este suficinent atat...in acea perioada de timp m am descurcat destul de bine cu mancarea si cu tratamentul...
Adevarata problema a inceput in luna febroarie a acestui an cand intr o dimineatza m am trezit cu un tiuit destul de puternic in cap...am inceput sa am stari de insomnie, stari de agitatie si panica.am mers la spitalul Fundeni si mi am facut cateva analize mi sa spus ca am anxietate mi sa dat un tratament pe care sa l urmez 3 luni de zile si o sa mi treaca...am luat tratamentul il mai iau si acum deoarece nu mi a trecut acel tiuit...iar stari de panica si agitatie mai am doar daca sunt in locuri foarte retrade de exemplu cum ar fi la tara.
de atunci si pana in ziua de azi mi am dat toti banii mei toate economiile mele numai pe mancare si tratament...in prezent abia ma mai descurc..am ajuns
sa traiesc de pe o zi pe alta.tratamentul lunar ma costa destul de mult..iar cealalta parte din bani imi este imposibil sa mi ajunga de mancare tin sa mentionez ca singurul meu venit este o indemnizatie pe caz de boala in valoare totala de 207Ron.
am zile cand nu prea am ce sa mananc si ma simt rau...dar am si zile cand sunt mai bine.totusi tiuitul asta care il am in cap este destul de ciudat deoarece nimeni nu stie ce imi provoaca aceasta stare...e posibil sa fie de la anxietate...nu mai pot sa muncesc nu mai pot sa mai fac nimic...am ramas singur...am tot cautat ajutor dar nu am avut noroc sa intalnesc oameni cu suflet bun care sa mi dea si mie ceva de mancare.
singuratatea si boala ma distrug putin cate putin pe zi ce trece.
de curand a decedat si bunicul meu care imi mai oferea un sprijin atat cat putea.acum chiar nu stiu ce sa fac...unde sa merg cu cine sa vorbesc.nu ma simt prea bine vreau sa vb cu cineva dar in viata mea nu exista nici un om care sa vrea sa stea de vorba cu mine sa mi ofere o incurajare sau o vorba buna.
nu vreau sa mor in singuratate.
O sa inchei si eu aici.sper sa primesc un raspuns din partea dvs...
-
va multumesc din suflet!!!
6 comentarii
0
15-02-2008, ora 00:00
ama1626
Nu este medic/terapeut
ama1626
buna Valentin, imi pare nespus de rau pt tine si situatia in care te afli. si eu sunt o pacienta cu aceasta boala si o am si eu de la 16 ani acuma am 26 si sunt bine de 10 ani. dar nu neai spus ce sa intamplat cu paarintii tai.e rau sa fi singur si sa mai ai si aceasta boala. sunt f multe persoana ca si tine sa sti ca nu esti singurul in situatia asta.de ce nu mergi la o biserica de la voi de acolo si sa vorbeti cu un preot tear putea ajuta f mult. iar cu tiuitul ala pe care il ai poate fi de la curen si eu am avut asa ceva poate ar trebui sati faci un control ORL.
.
0
15-02-2008, ora 00:00
ama1626
Nu este medic/terapeut
ama1626
iti doresc multa bafta si sanatate. o sa treci si peste asta dar trebuie sa crezi in D-zeu ca doar pe el il mai ai.
0
15-02-2008, ora 00:00
valentin_vl
Nu este medic/terapeut
valentin_vl
va multumesc mult de tot ca mi ati raspuns la mesaj si eu am boala de la 16 ani...din cauza asta acum in prezent am ajuns la multe complicatii...ma mir si eu cum de mai traisc..am facut o infectie cu toxoplasmoza am facut anxietate acum am o problema si la gat simt un nod cand inghit si cu tiuitul am fost si la neurolog si la pshiatru si la ORL si toti mi au zis acelasi lucru nu ai nimic..m am saturat sa aud acest lucru...mai nou mi a aparut si o infectie la ochiul drept cred ca e de la toxoplasmoza
parintii mei mai exact doar mama mai traieste tata a decedat cand aveam 12 ani...traiesc in mare singuratate
am fost la episcopia ramnicului si discut cu parintele Sebastian dar asta nu ma ajuta prea mult
dansul este mai tot timpul ocupat si eu am nevoie de oameni care sa vina pe la mine sa ma viziteze...singuratatea asta ma omoara...de boli nu mai vorbesc imi este tare greu.dvs din ce oras sunteti???
v ati tratat la fundeni si daca da la ce medic ca s ar putea sa ne stim din vedere..daca puteti dati mi un tel la nr 0726397236 va multumesc mult! Doamne Ajuta!
cu sinceritate valentin.
0
15-02-2008, ora 00:00
ama1626
Nu este medic/terapeut
ama1626
eu sunt din baia mare dar am fost acolo pt o puncti in urma cu 10 ani.eu stiu ca acolo sunt cei mai buni doctori.daca ai nevoie de un prieten pot sati fiu alaturi ajutandute cu un sfat sau pur si simplu daca vrei sa vorbesti cu cineva-
0
27-02-2008, ora 00:00
antonelaa
Nu este medic/terapeut
antonelaa
as vrea sa iau legatura cu persoane care au boala hodking sau care au fost tratati, va rog mult..sora mea are gr2 si vreau sa styu ce sanse sunt si asa., va rog..-
0
07-03-2009, ora 12:01
maitre23
Nu este medic/terapeut
maitre23
PENTRU VALENTIN
Sa stii ca tratamentul e gratis asa ca nu te cred ca ai cheltuit bani.Eu fac chimioterapie de 4 ani asa ca stiu Doar poate banii ce-i dai ca spaga la dr.Sanatate..!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: